V naslednjem sedemdnevnem obdobju bo za liter 95-oktanskega bencina treba odšteti 1,683 evra, kar je več od prejšnjih 1,635 evra. Pri polnjenju 50-litrskega rezervoarja bo končni znesek tako znašal 84,15 evra.

Podražil se bo tudi dizel, katerega nova cena bo 1,734 evra za liter namesto dosedanjih 1,708 evra, kar za 50-litrski rezervoar pomeni strošek v višini 86,70 evra.

Višja bo tudi cena kurilnega olja, ki bo po novem znašala 1,380 evra za liter. Potrošnik bo za naročeno količino 1000 litrov plačal 1380 evrov, pri čemer stroški prevoza v to ceno niso vključeni.

Vpliv vladne regulacije 

Brez trenutne regulacije cen in oprostitve plačila okoljskih dajatev bi bile cene po ocenah pristojnih znatno višje. Liter bencina bi po modelskih izračunih dosegel okoli 1,849 evra, liter dizla pa 1,917 evra. Pri kurilnem olju bi cena brez vladnih ukrepov znašala približno 1,585 evra na liter, kar pomeni, da bi bila polnitev tisočlitrskega rezervoarja za 205 evrov dražja. Trošarine v tem obdobju ostajajo nespremenjene in so določene pri 0,47457 evra za liter bencina, 0,33000 evra za liter dizla ter 0,07875 evra za liter kurilnega olja.

Marže trgovcev in oblikovanje cen

V skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov ostajajo marže trgovcev omejene. Za liter dizelskega goriva lahko marža znaša največ 0,0983 evra, za 95-oktanski bencin 0,0994 evra, pri kurilnem olju pa je ta navzgor omejena na 0,08 evra za liter.

Cene se še naprej izračunavajo na podlagi metodologije, ki upošteva gibanje cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in nihanje tečaja med ameriškim dolarjem in evrom, pri čemer se upoštevajo sedemdnevna povprečja.

Priporočamo