Zaradi nezakonite prekinitve delovnega razmerja mora Holding Slovenske elektrarne nekdanjemu generalnemu direktorju Stojanu Nikoliću plačati visoko denarno nadomestilo, je presodilo vrhovno sodišče. Kako bo ta izdatek vplival na poslovanje finančno obubožane družbe, v HSE niso komentirali.

Vrhovno sodišče je nedavno odločilo, da mora Holding Slovenske elektrarne (HSE) nekdanjemu predčasno razrešenemu generalnemu direktorju Stojanu Nikoliću plačati skoraj 120.000 evrov bruto denarnega nadomestila, ker so mu nezakonito odpovedali pogodbo o zaposlitvi. Nikolić se je namreč ob svojem imenovanju za generalnega direktorja marca 2019 v pogodbi s tedanjim nadzornim svetom zavaroval pred nenadno izgubo zaposlitve v HSE.

Funkcija na političnem prepihu

V času, ko je sedel v upravi HSE, je Nikolić iz prve vrste opazoval nenadne in pogoste politične zamenjave generalnih direktorjev. Ko je kot finančni direktor leta 2014 prišel v HSE, je družbo vodil Blaž Košorok. Kmalu je Košoroka nasledil Gorazd Skubin, tega pa Nikolićev predhodnik Matjaž Marovt. Ko je bil leta 2019 Nikolić imenovan na položaj generalnega direktorja največjega domačega proizvajalca električne energije, se je v pogodbi zavaroval pred nenadnim političnim odpoklicem.

V nasprotju s svojimi predhodniki je imel v pogodbi zapisan varovalni člen, ki mu je zagotavljal, da mu morajo v primeru predčasnega odpoklica s položaja generalnega direktorja v družbi zagotoviti primerljivo delovno mesto, ki ustreza njegovi stopnji izobrazbe in zmožnostim, in sicer za čas celotnega trajanja štiriletnega mandata na čelu družbe, torej do marca 2023. Te pogodbene obveze družbi ne bi bilo treba izpolniti le v primeru, če bi nadzorniki Nikolića s položaja odpoklicali iz krivdnih razlogov. Čeprav Nikolić ni bil razrešen krivdno, temveč, kot so navedli nadzorniki, »zaradi nezmožnosti vzpostavitve zaupanja«, pa v HSE opisanega pogodbenega določila niso upoštevali.

Janševa čistka

Tedaj novoimenovani nadzorniki (Franc Dover, Andrej Janša, Robert Celec, Damjan Seme in Janez Gutnik; delavski predstavniki so se glasovanja vzdržali) so Nikolića s položaja generalnega direktorja odpoklicali novembra 2020, kmalu po nastopu vlade Janeza Janše. Kljub zagotovilu v pogodbi mu niso ponudili primerljivega delovnega mesta znotraj HSE, temveč so mu takoj po odpoklicu odpovedali pogodbo o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti. Nikoliću je januarja 2021 na podlagi odpovedi prenehalo delovno razmerje v HSE. V tem času je družbo kot generalni direktor vodil zdaj že bivši predsednik uprave Viktor Vračar. Takšno ravnanje odgovornih v družbi je bilo nezakonito, je presodilo sodišče.

To nikakor ne pomeni, piše v sodbi, da Nikolića v HSE ne bi mogli odpustiti pred koncem tega štiriletnega obdobja, vsekakor pa bi mu morali najprej zagotoviti primerno delovno mesto, ki ustreza njegovi izobrazbi in zmožnostim, šele ko bi Nikolić nastopil to delo, pa bi v HSE lahko delovali po zakonu o delovnih razmerjih in ga tudi odpustili, če bi za to obstajali pogoji. V HSE pa mu s pogodbo zagotovljenega delovnega mesta sploh niso poiskali.

Deset direktorskih plač in dodatki

Potem ko sta delovno in višje sodišče sprejeli utemeljitev družbe HSE, da Nikoliću »niso mogli ponuditi drugega delovnega mesta, ker ga niso imeli«, in zato zavrnili Nikolićevo tožbo, je vrhovno sodišče zdaj presodilo v prid tožniku. Iz sodbe, ki smo jo pridobili na Dnevniku, izhaja, da je formalnopravno Nikolićevo delovno razmerje v HSE trajalo vse do konca lanskega leta, ko se je zaposlil v družbi Rune, ki jo danes vodi.

To pa pomeni, da morajo v HSE zdaj Nikoliću izplačati še deset plač v znesku 10.830 evrov bruto (zmanjšane za nadomestila, ki jih je Nikolić prejel v času brezposelnosti), ga za nazaj prijaviti v socialna in druga zavarovanja ter mu za nazaj plačati tudi vse prispevke in bonitete in ob tem poravnati še zamudne obresti. V HSE morajo obenem Zavodu za zaposlovanje vrniti še vso nadomestilo za brezposelnost, ki ga je Nikolić v tem času prejemal: 892 evrov bruto oziroma 682 evrov neto na mesec.

Sodbe v HSE, ki ga danes vodi Tomaž Štokelj, ne morejo biti veseli. Energetska kriza je imela za skupino, ki predstavlja prvi steber slovenske energetike, katastrofalne posledice. Lansko leto je skupina, kot je v intervjuju za Dnevnik povedal Štokelj, »končala z največjo izgubo v zgodovini HSE«. Čeprav ji je na pomoč priskočila vlada in ji zagotovila za 800 milijonov evrov državnih poroštev za najem posojil, je bila skupina lani na pragu zime tako finančno obubožana in zadolžena, da so ji banke kljub državnemu poroštvu odobrile le 185 milijonov evrov posojil. Nazadnje je HSE s polmilijardno finančno injekcijo rešila država.

Na vprašanje, kdaj bodo Stojanu Nikoliću izplačali dosojeno nadomestilo in kako ta nepredviden strošek vpliva na poslovanje, v HSE niso odgovorili. Potrdili so le, da so sodbo prejeli in jo preučujejo. »Drugih podrobnosti ne moremo komentirati,« so zapisali.

Priporočamo