Po objavi smernic za potrjevanje učnih gradiv in pravilnika o potrjevanju učnih gradiv ob koncu marca so na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVI) v luči prenove učbeniške politike nedavno objavili tudi pravilnik o učbeniškem skladu. Ta, kot so poudarili, krepi cenovno dostopnost in enake pogoje za izobraževanje ter šolam ob strokovni avtonomiji omogoča didaktično raznolikost znotraj okvira potrjenih in strokovno utemeljenih gradiv. »Bistvene novosti, ki jih prinaša pravilnik o učbeniškem skladu, so brezplačna gradiva, ki se po novem zagotavljajo tudi za učence 4. razreda in ne zgolj do 3. razreda, kot je veljalo doslej. To zmanjšuje stroške za starše in podpira prehod učencev v drugo vzgojno-izobraževalno obdobje,« so pojasnili na MVI.
Podpora krepitvi bralne pismenosti
Novi pravilnik zagotavlja tudi prednostno obravnavo potrjevanja učnih gradiv glede na uvajanje novih učnih načrtov, določa pa tudi možnost javnega financiranja učnih gradiv za bolnišnične oddelke oziroma bolnišnične šole, s čimer se krepijo enake možnosti in podpora kontinuiteti učenja v času zdravljenja.
Po novem lahko učitelji za posamezni predmet in razred izberejo bodisi delovni učbenik bodisi kombinacijo učbenika in delovnega zvezka ali samo eno vrsto gradiva. Aktiv lahko za učence izbere tudi druga gradiva, ki podpirajo pouk (atlase, tematske karte, strokovne priročnike, gradiva za tekmovanja, gradiva za domače branje …), pravilnik pa omogoča, da šole neporabljena sredstva učbeniškega sklada namenijo za nakup leposlovja za domače branje, s čimer se podpira bralna pismenost in kakovostna ponudba gradiv za branje.
Na ministrstvu so podaljšali uporabnost gradiv v učbeniškem skladu za eno leto, s čimer se bo, kot so pojasnili, v prihodnjem šolskem letu zmanjšal znesek izposojevalnine oziroma uporabnine, kar naj bi staršem prineslo manjše finančno breme.
Nižji stroški tudi za dijake
V založbi Rokus Klett so že pred petkovo objavo pravilnika o učbeniškem skladu opozorili, da sredstva, ki jih bodo šole prejele za posodobitev gradiv, ne bodo zadostovala niti za redno obnavljanje obstoječega fonda. Poudarili so, da je v učbeniškem skladu za razrede od 5. do 9. trenutno približno za 14 milijonov gradiv, a da je za njihovo zamenjavo po novem pravilniku o učbeniških skladih na voljo le okoli 9 milijonov evrov, zaradi česar gre pričakovati, da se bodo podaljšali cikli zamenjave učbenikov, kar bo lahko vplivalo na njihovo aktualnost in kakovost pouka.
»Brez dodatnih sredstev obstaja tveganje, da dostop do vseh predvidenih gradiv ne bo enakomeren za vse učence,« je opozorila direktorica omenjene založbe Maruša Dejak. Skrbi jo tudi, da bo za financiranje 4. razreda namenjenih manj sredstev kot za tretji razred, kljub temu da je v 4. razredu več predmetov.
Minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj je zatrdil, da je sredstev dovolj. Pojasnil je, da se nižja izposojevalnina za učbenike iz učbeniškega sklada obeta tudi v srednjih šolah, kjer bo treba namesto dosedanje tretjinske plačati 25 odstotkov cene, saj da se za eno leto podaljšuje uporabnost gradiv v učbeniškem skladu.