Državna revizijska komisija je za zdaj iz tekme za 700 milijonov evrov vreden posel, to je gradnjo predorov na trasi drugega tira med Divačo in Koprom, izločila večino prijavljenih kitajskih in turških podjetij – a vendarle ne vseh, pa tudi ne dokončno. Na podlagi revizijskih zahtevkov Gorenjske gradbene družbe (GGD) in Kolektorja CPG je državna revizijska komisija namreč razveljavila odločitev družbe 2TDK o priznanju sposobnosti za gradnjo drugega tira kar šestim tujim ponudnikom. Tako so za zdaj iz tekme za megaprojekt desetletja izpadli trije kitajski gradbinci, to so China State Construction Engineering Corporation, China Railway Group in China Gezhouba Group (ki sodeluje s slovenskim Ginexom), poleg teh pa tudi konzorcij turškega IC Ictas, ki sodeluje s sarajevskim Euro-Asfaltom, ter konzorcij dveh turških gradbincev YDA in Unitek. Zanimivo, Kolektor je uspel iz tekme za del posla za zdaj izločiti še konzorcij GGD, CGP in češki Metroslav. Vse njihove prijave na razpis mora družba 2TDK znova preučiti.
Ostajajo štiri
Pri Kolektorju so si sicer prizadevali iz tekme za pridobitev posla izločiti pravzaprav vsa kitajska in turška podjetja, razen svojih turških partnerjev, med drugim tudi družbo Cengiz, s katero so si konkurirali tudi na razpisu za gradnjo druge cevi predora Karavanke. Poleg teh pa še kitajsko družbo China Communications Construction Company ter slovenski in avstrijski Strabag, ki sodelujeta z nemškima podjetjema Ed Züblin in Gülermak. A Kolektorju to nazadnje ni uspelo; vsa našteta nedvomno ostajajo v igri za pridobitev tega megaposla desetletja. Poleg teh pa seveda še Kolektor CPG, ki razpis naskakuje v sodelovanju s turškima partnerjema. Tako se sedaj od petnajstih podjetij in konzorcijev, ki so se sprva prijavila na dva razpisa družbe 2TDK, za posel zaenkrat zanesljivo potegujejo le še štiri.
Odločitev v najkrajšem možnem času
Omenjeni revizijski zahtevki o izločitvi naštetih podjetij so bili sicer zadnji zahtevki, ki so povezani z razpisoma za glavna dela na drugem tiru med Divačo in Koprom. Sedaj lahko družba 2TDK končno nadaljuje s postopkom. Odločitve državne revizijske komisije so na 2TDK po besedah prvega moža družbe Dušana Zorka že prejeli in so z njimi zadovoljni. Sklepe bodo preučili in jih spoštovali.
»Upam, da bomo v najkrajšem možnem času prišli v drugo fazo razpisa,« je dodal Zorko. 2TDK bo v drugi fazi razpisa ponudnike pozval k predložitvi cene. »Potem bomo sprejeli odločitev, ki pa bo lahko spet predmet odločanja na državni revizijski komisiji. Tu bi apeliral, da se zadeve pospešijo. Tudi sedaj je vse skupaj trajalo skoraj tri mesece,« je včeraj izpostavil Zorko.