Na ministrstvu so navedli, da gre pri obisku delegacije, ki jo sestavljajo strokovnjaki z različnih področij, za redni dveletni ciklus Natovega pregleda obrambnega načrtovanja.

»V okviru obiskov Natove ekspertne skupine v vsaki državi članici se na delovnem srečanju pregleda napredek pri izpolnjevanju sprejetih zavez in Natovih ciljev za posamezno članico zavezništva,« so zapisali.

Dodali so še, da se bo delegacija srečala samo s predstavniki ministrstva za obrambo (Mors). Ob tem so zatrdili, da je Slovenija lani dosegla cilj dveh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) za obrambne izdatke. Kot je konec januarja ob sklicevanju na podatke, ki jih je posredoval Mors, poročal Forbes Slovenija, so izdatki lani nominalno znašali 1,413 milijarde evrov.

Porabo dveh odstotkov BDP za obrambne izdatke v lanskem letu je Slovenija potrdila v junija sprejeti resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. V njej se je tudi zavezala k postopnemu dvigu obrambnih izdatkov do treh odstotkov BDP oziroma dveh milijard evrov do leta 2030.

S tem je Slovenija sledila pozivom Nata, katerega članice so se na vrhu 25. junija lani v Haagu dogovorile, da bodo do leta 2035 obrambne izdatke zvišale na pet odstotkov BDP. Od tega bi 3,5 odstotka namenile za naložbe neposredno v obrambo, 1,5 odstotka pa za povezane naložbe.

Do tri odstotke BDP

Porabo dveh odstotkov BDP za obrambne izdatke v lanskem letu je Slovenija potrdila v junija sprejeti resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. V njej se je tudi zavezala k postopnemu dvigu obrambnih izdatkov do treh odstotkov BDP oziroma dveh milijard evrov do leta 2030.

O obisku delegacije Nata, namenjenem ocenjevanju stanja v članicah zavezništva, je sicer že v ponedeljek poročal portal Info360. Ob tem naj bi neuradno izvedeli, da so pri Natu nezadovoljni s Slovenijo kot članico, pri čemer omenjajo depešo, ki naj bi vsebovala kritike glede doseganja ciljev in pripravljenosti slovenske vojske.

Na ministrstvu za obrambo so navedli le, da gre za dokument, ki je označen s stopnjo tajnosti, zato njegove vsebine ne morejo komentirati.

Prav na ta dokument pa se SDS danes sklicuje v zahtevi za sklic nujne seje odbora DZ za obrambo, na kateri bi se seznanili z dejanskim stanjem obrambnih sposobnosti Slovenije.

Navajajo, da je bil dokument 4. februarja prejet prek depešnega sistema, posredoval ga je stalni predstavnik Slovenije pri Natu Andrej Benedejčič, naslovljen pa je bil med drugim tudi na ministrstvo za obrambo.

Glede na navedbe SDS dokument »govori o (ne)izpolnjevanju zavez Republike Slovenije na obrambnem področju do Severnoatlantskega zavezništva. Ocene obrambnih sposobnosti in izpolnjevanja zavez naj bi bile izjemno negativne, s sklepno ugotovitvijo, da Slovenija predstavlja breme za zavezništvo.«

Takšne ugotovitve imajo po oceni SDS »resne politične, varnostne in mednarodne posledice ter neposredno vplivajo na kredibilnost države in odgovornost vlade na področju obrambne politike«, zaradi česar predlagajo čimprejšnji sklic nujne seje, na kateri naj se članom omogoči vpogled v celotno vsebino dokumenta.

Priporočamo