Slovenska podjetja v gostinskih nastanitvenih dejavnostih so pri uporabi sistemov ali rešitev informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) za zmanjšanje porabe energije ali materialov oz. za povečanje uporabe recikliranih materialov nekoliko nad povprečjem EU, ta je našla 46 odstotkov, izhaja iz ta teden objavljenih podatkov državnega statističnega urada.
Pri tem je 39 odstotkov teh podjetij uporabljalo tovrstne sisteme ali rešitve za zmanjšanje porabe energije, npr. v obliki pametnih termostatov in sistemov razsvetljave. 36 odstotkov podjetij pa je uporabljalo tovrstne rešitve za zmanjšanje porabe materialov.
Osem odstotkov podjetij je obenem spremljalo in vrednotilo vpliv uporabe rešitev IKT na porabo energije ali materiala. V EU je bil ta delež pri 16 odstotkih.
Med anketiranimi podjetji z 10 ali več zaposlenimi je podatkovno analitiko lani izvajalo 48 odstotkov podjetij. Na ravni EU je bil ta delež pri 50 odstotkih.
Analiza podatkov
V 34 odstotkov podjetij so izvajali osnovno podatkovno analitiko, ki se osredotoča na analizo podatkov za ugotavljanje vzorcev in trendov, ki pomagajo pri sprejemanju odločitev. V odstotku podjetij pa so izvajali napredno podatkovno analitiko, ki omogoča tudi napredno napovedovanje, optimizacijo procesov itd.
V približno tretjini podjetij so podatkovno analizo izvajali zaposleni, za 14 odstotkov podjetij pa je podatkovno analitiko izvajalo drugo podjetje ali organizacija.
Podjetja, ki se za podatkovno analizo niso odločila, so med glavnimi razlogi navedla pomanjkanje ustreznega strokovnega znanja, težave z razpoložljivostjo ali kakovostjo podatkov in previsoke stroške.
Plačljive storitve računalništva v oblaku, ki omogočajo uporabo IKT brez visokih začetnih stroškov, je lani uporabljalo 78 odstotkov podjetij. To je precej več od povprečja EU, ki je po podatkih statističnega urada znašal 56 odstotkov.
Tehnologije umetne inteligence je uporabljalo 19 odstotkov anketiranih podjetij, kar je primerljivo s povprečjem EU (21 odstotkov). Največ, 62 odstotkov, podjetij je te tehnologije uporabljalo za namen zaščite in varne uporabe IKT. Z 39 odstotki je sledila uporaba za organizacijo poslovne administracije ali upravljanje podjetja, s 13 odstotki pa uporaba za trženje ali prodajo.
Pomanjkanje strokovnega znanja
Med 15 odstotki podjetij, ki so že sprejela odločitev, da ne bodo uporabljala tehnologij umetne inteligence, jih je največ kot razlog navedlo primanjkovanje ustreznega strokovnega znanja (96 odstotkov). V 91 odstotkih podjetij obenem niso mogli preveriti prednosti, ki bi jih prinesla uvedba teh tehnologij, v polovici pa so imeli pomisleke, povezane s kršitvijo zaščite podatkov in zasebnosti.
V 46 odstotkih podjetij so imeli etične pomisleke, v enakem deležu podjetij pa vodilni niso pokazali pripravljenosti za spremembe v podjetju.
Lani so imela vsa anketirana podjetja profil na družbenih medijih, kot so Facebook, Instagram ali TikTok. V EU je bilo povprečje pri 87 odstotkih. Tudi s spletno stranjo so bila na internetu navzoča vsa anketirana podjetja (v EU 96 odstotkov). Od tega jih je 83 odstotkov imelo večjezično spletno stran, 80 odstotkov pa jih je omogočalo oddajo rezervacije prek spletne strani.
Leta 2024 je 89 odstotkov podjetij v gostinskih nastanitvenih dejavnostih ustvarilo prihodek s spletno prodajo, tj. s spletnimi rezervacijami, V EU je bil ta delež pri 78 odstotkih. Pri tem je 80 odstotkov podjetij prihodek s spletno prodajo ustvarilo prek lastne ali spletne strani matičnega podjetja in 71 odstotkov prek spletnih rezervacijskih platform.
Podjetja so tako leta 2024 s spletno prodajo ustvarila okoli 23,2 odstotka prihodka brez DDV ali okoli 180 milijonov evrov. Pri tem je bilo 9,3 odstotkov prihodka ustvarjenega s prejetimi rezervacijami iz Slovenije, 11,3 odstotka iz članic EU in 2,6 odstotka iz drugih držav.
Lani je 55 odstotkov podjetij v teh dejavnostih izkazovala visok digitalni indeks, medtem ko je bilo evropsko povprečje pri 37 odstotkih. Ob tem je 26 odstotkov podjetij izkazovalo zelo visok digitalni indeks, šest odstotkov pa zelo nizkega, še izhaja iz objave statističnega urada.