Družbenika skupine Gen-I, to sta Gen energija in Gen-EL, sta se ob izteku mandata dosedanjega vodstva družbe, ki ga je imenovalo sodišče, vendarle zedinila in na današnji skupščini imenovala novo vodstvo. Novi predsednik uprave je postal Maks Helbl, ki je doslej vodil pravni oddelek družbe in bil odgovoren za korporativno upravljanje ter mednarodnopravno podporo skupine Gen-I na vseh dvaindvajsetih tujih trgih, kjer trgovec z elektriko deluje. Člana uprave sta postala še dosedanja vodja več različnih služb, povezanih s trgovanjem znotraj družbe, in predsednica članov slovenske energetske borze BSP Southpool Andreja Zupan ter Sandi Kavalič, ki je bil doslej v Gen-I odgovoren za obvladovanje tveganj skupine in z njimi povezanih strategij poslovanja. V poslovodstvu ostaja še dosedanji član uprave Primož Stropnik.
Leto dni začasne uprave
Spomnimo, novembra 2021 je mandat predsednika uprave družbe potekel sedanjemu predsedniku vlade Robertu Golobu. Ker se družbenika nista mogla zediniti o tem, koga imenovati za Golobovega naslednika, je upravo imenovalo okrožno sodišče v Krškem. Zadnje leto dni je tako po sodnem imenovanju Gen-I vodil Igor Koprivnikar, člani uprave pa so bili še že omenjeni Stropnik, Dejan Paravan, od novembra predsednik uprave krovne družbe Gen energija, in Andrej Šajn. Po izteku Golobovega mandata in pred sodnim imenovanjem uprave so družbo več kot štiri mesece vodili pooblaščenci.
Presegli načrte
Družba Gen-I je leta 2021 prvič presegla tri milijarde evrov prihodkov, že peto leto zapored pa je presegla 15-odstotni donos na kapital, so danes med drugim sporočili iz družbe in dodali, da so odlične poslovne rezultate dosegli tudi lani. Podrobnosti o lanskem poslovanju v sporočilu niso razkrili, prav tako jih pred slabim mesecem dni ni razkril Dejan Paravan, ki je dejal le, da je »družba Gen-I leto zaključila bolje, kot smo pričakovali, saj je bil predvsem zaključek leta odličen«. Spomnimo, mnoge gospodarske družbe so z nakupom električne energije za naslednje leto čakale do zadnjega trenutka in jo nazadnje kupile decembra, ko so bile cene še vedno visoke, to pa je med drugim rešilo poslovanje Gen-I. Družba sicer, kot je znano, večino prometa ustvari na mednarodnih trgih, kjer je po besedah Paravana prav tako poslovala nad načrti.
Vsi trije novoimenovani člani uprave Gen-I so že več kot deset let zaposleni v družbi in bodo tudi poslej nadaljevali »z uresničevanjem poslovnih ciljev, ki jih je družba zastavila v svoji viziji in strateškem razvojnem načrtu, usmerjenem predvsem v opuščanje fosilnih goriv in prehod na obnovljive in nizkoogljične vire energije«, so še zapisali v Gen-I. Posebno pozornost bo poslovodstvo k letos namenilo veleprodajnim trgom z energenti in upravljanju portfelja odjemalcev na domačem trgu, so še sporočili.