Včeraj se je zaključil tridnevni festival Game Gang Show 2024. Gre že za drugi takšen festival, ki druži ljubitelje računalniških iger v Sloveniji. Te že dolgo niso več samo prostočasna aktivnost. »V Sloveniji je e-šport trenutno na ravni hokeja. Imamo tri profesionalne klube. To so Diamant Esports, Spike Esports in Cyber Wolves Esports. E-šport je tekmovalno igranje videoiger. Gre za miselni šport, ki pa ima tudi pomemben element estetike. Tako kot recimo umetnostno drsanje ali pa smučarski skoki. Je pa pomembna tudi psihofizična kondicija, zato večina ekip deluje po enakem principu kot v drugih športih. Imajo trenerja za gibanje, psihologe in nutricioniste,« je pojasni Gašper Bakač, predsednik E-športne zveze Slovenije (EŠZS), ki je sicer članica Olimpijskega komiteja Slovenije. Med drugim si prizadevajo, da bi država priznala in regulirala področje računalniških iger ter da bi te dobile mesto tudi v šolstvu v obliki e-športne šolske lige.

Dogodek je imel ​sicer vse prvine športnega tekmovanja – navijače v posebnih majicah, bučne aplavze ob dobljenih točkah in napovedovalce, ki so komentirali dogajanje. To je bilo mogoče spremljati na enem velikem zaslonu, na odru pa sta bili dve vrsti s petimi računalniki za vsako ekipo. Nad posamezno ekipo je bedel trener, ki jim je dajal napotke in nasvete.

Profesionalni šport

»Treba je ločiti zasvojenost od profesionalnega načina igranja. Naši igralci imajo omejen čas, ko igrajo in trenirajo. Spodbujamo jih, da ne igrajo iger zunaj dogovorjenega časa, saj preveč igranja lahko slabo vpliva na pripravljenost,« nam je povedal Tomo Pejanović Nosaka, športni direktor ljubljanskega klub Diamond Esports. Njihova ekipa je že v petek slavila na prvenstvu v strelski igri Counter strike 2 in v tej igri bodo zastopali Slovenijo na evropskem prvenstvu in morda tudi na svetovnem v savdskoarabskem Riadu. Klub ima okoli deset zaposlenih in je eden izmed vodilnih v regiji. »Od številnih nagrad smo v dveh letih prejeli okoli 30.000 evrov. To je največ od vseh slovenskih organizacij, ampak še vedno ni tako velika vsota za dve leti. Samo od nagrad se ne more živeti,« je pojasnil. Večino sredstev tako dobijo prek sponzorjev. Večinski lastnik kluba je družba T2, sodelujejo tudi z Zavarovalnico Triglav in občasno z drugimi sponzorji.

Tilen Burja, predsednik kluba in športnega društva Cyber Wolves Esports iz Brežic, pa je na festivalu z ekipo zbiral kandidate za šolo računalniških iger, ki jo želijo začeti v kratkem. »Povezujemo mlade v svetu videoigričarstva. Skušamo spodbujati zdrav razvoj v svetu iger. Tekmujemo v različnih igrah, odvisno od tega, kaj najbolj zanima člane.« Čeprav se svet računalniških iger počasi profesionalizira, pa je tekmovalni del še vedno odprt za amaterje in ljubitelje. Recimo, ekipa 100 tatov, ki je v soboto pometla s konkurenco v strelski igri Valoran, je sestavljena iz skupine prijateljev, ki so se brez velikih pričakovanj prijavili na tekmovanje.

Več tisoč obiskovalcev

Dogodka, ki sta ga organizirali družbi Big Bang in Sport media focus, se je udeležilo več tisoč obiskovalcev vseh generacij. Med drugim so na dogodku potekale evropske kvalifikacije za fantazijsko igro League of legends, Valoran in različnih športnih iger. Poleg tekmovalnega dela je festival spremljal bogat program: od predavanj o zgodovini videoiger do različnih stojnic z računalniško opremo, robotiko in družabnimi igrami. 

Priporočamo