Samo fizična vključenost oseb s posebnimi potrebami ni dovolj. Dr. Katja Jeznik z ljubljanske filozofske fakultete je na strokovnem posvetu pred 10. mednarodnim festivalom Igraj se z mano poudarila, da sta za inkluzijo potrebni še socialna in izobraževalna vključenost. O pravi inkluzivni kulturi pa lahko govorimo šele, ko vse tri najdejo pot iz šolskih razredov v širšo družbo in ljudje z neposrednimi izkušnjami zavrnejo stereotipe.

»Osnovni pogoj za inkluzijo je sprejemanje različnosti kot pozitivne vrednote okolja,« je še poudarila dr. Jezernikova, k temu cilju pa se pri nas počasi bližamo tudi po veliki zaslugi tradicionalnega festivala Igraj se z mano. Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca ga v sodelovanju z Društvom za kulturo inkluzije pripravlja že vse od leta 2007. Začetki so bili skromni, od takrat pa je inkluzivni program, v katerega so enakovredno vključene osebe s posebnimi potrebami, postal že pravo gibanje. Razširil se je tako po obsegu kot po Sloveniji in čez njene meje.

Kar štirje festivali, ki jim je bil zgled ljubljanski Igraj se z mano, se bodo čez leto zgodili v tujini, v Mariboru so se že igrivo družili, Črnomelj, Muta in Vipava so še v pričakovanju, v Ljubljani pa bo osrednji del festivala znova trajal kar štiri dni in štiri večere. Med 9. in 13. uro bosta na velikem in malem odru vladala petje in ples, povsod po Kongresnem trgu in parku Zvezda pa bodo potekale najrazličnejše delavnice, animacije in seveda igre. To pestro štiridnevno dogajanje pomeni vrhunec šolskega leta še zlasti za učence Centra Janeza Levca, ki tudi sodelujejo pri sami organizaciji. Zanje je to ne le priložnost za zaslužek, ampak predvsem potrditev, da so lahko koristni in da zmorejo dobro opraviti naloge, ki so jim dodeljene.

Tudi letos so se organizatorji odločili še za večerni del festivala, na katerem bodo znova gostili glasbenike svetovno znane glasbene akademije Berklee College of Music, ki bodo pripravili inkluzivni program v sodelovanju s priznanimi slovenskimi glasbeniki ter z otroki in mladostniki iz Centra Janeza Levca. Ne čez dan ne zvečer pa ne bo manjkal ambasador Igraj se z mano raper Zlatko, ki bo v petek tradicionalno sklenil festival. Vsi štirje koncerti se bodo začeli ob 20. uri, vstop pa bo tako kot na dnevne aktivnosti prost.

Priporočamo