Plavalna zveza Slovenije (PZS) v sodelovanju s partnerji izvaja pomemben korak v razvoju inkluzivnega športa v Sloveniji. V okviru evropskega projekta Aktivno inkluzivno je začela izvajati redne, strokovno vodene programe paraplavanja in vadbe v vodi za otroke ter mlade z motnjami v duševnem razvoju. Gre za programe, ki bodo za vse udeležence brezplačni, saj projekt sofinancira Evropska unija prek razpisa Olimpijskega komiteja Slovenije. Cilj projekta je spodbujanje socialne vključenosti, enakih možnosti in večje dostopnosti športnih aktivnosti za osebe z invalidnostjo.
Načrtujejo širitev aktivnosti
Programi bodo v Ljubljani potekali na malem bazenu fakultete za šport, v sodelovanju s Plavalno zvezo Slovenije. Zaradi omejenih prostorskih in kadrovskih zmožnosti sta trenutno razpisani dve skupini, skupaj za največ 14 otrok. Vsaka skupina bo delovala v manjšem številu zaradi zagotavljanja varnosti, individualnega pristopa in kakovostnega strokovnega dela. Udeležence bodo v vodi spremljali trije izkušeni učitelji oziroma trenerji plavanja. Zanimanje za program presega trenutne zmogljivosti, zato že načrtujejo širitev aktivnosti in iskanje dodatnih terminov ter lokacij. »Poiskali bomo načine, da v prihodnje razširimo zmogljivosti in omogočimo vključitev več udeležencev,« pravijo pri Plavalni zvezi Slovenije. Ob tem poudarjajo, da programi niso namenjeni le gibalno oviranim, temveč tudi osebam z motnjami avtističnega spektra in tistim s težjimi motnjami v duševnem razvoju.
Paraplavanje v Ljubljani sicer že poteka na različnih lokacijah pod okriljem plavalnih klubov in društev, ki sodelujejo s PZS. Natančnega podatka o številu vseh vključenih invalidov ni, saj to področje večinoma spremlja Zveza za šport invalidov Slovenije, vendar se plavalna zveza na tem področju vse bolj aktivno vključuje. Namen novih programov je, da bi paraplavanje postalo dostopno vsem, ki si želijo sodelovati v njih, ne glede na socialni status ali stopnjo invalidnosti.
Rekreativna vadba za otroke in mlade
»Plavanje je univerzalen šport, ki prinaša številne koristi – od telesnih do psiholoških in socialnih. Dejstvo, da bodo programi brezplačni, pa je dodatna spodbuda, saj bodo lahko vključeni tudi tisti, ki si redne vadbe do zdaj zaradi finančnih razlogov niso mogli privoščiti,« je o pomenu projekta za širšo družbo povedala Maja Virant, generalna sekretarka Plavalne zveze Slovenije. PZS že vrsto let spodbuja vključevanje paraplavalcev v redne plavalne programe. Sprva so jim omogočili sodelovanje na državnih prvenstvih za elitne plavalce, v zadnjih letih pa so pozornost usmerili predvsem v rekreativno vadbo za otroke in mlade s posebnimi potrebami.
Pomemben del razvoja paraplavanja v Sloveniji predstavlja tudi izobraževanje strokovnega kadra. Plavalna zveza Slovenije je nosilka nacionalnega programa za usposabljanje strokovnih sodelavcev na področju paraplavanja. Povpraševanje po kakovostno vodenih programih trenutno močno presega ponudbo, zato je projekt Aktivno inkluzivno še posebno pomemben. »Ocenjujemo, da bo vključitev v projekt pomemben korak k razvoju in širši dostopnosti paraplavanja v Sloveniji,« je še dodala Virantova. Za svoje delovanje na področju raznolikosti, enakosti in vključenosti je Plavalna zveza Slovenije letos prejela tudi posebno priznanje Evropske plavalne zveze. Kot ena izmed prvih organizacij v Evropi je podpisala zavezo DEI (Diversity, Equality, Inclusion), s katero se je uradno zavezala k spoštovanju in uresničevanju načel raznolikosti ter k ustvarjanju okolja, v katerem se vsi deležniki – plavalci, trenerji, prostovoljci in starši – počutijo dobrodošli, spoštovani in vključeni.