Potniški vlak, ki je v torek malce pred 14. uro odpeljal iz Zagreba, bi po voznem redu moral v Split prispeti nekaj minut pred 22. uro. Okoli 400 kilometrov dolga pot, ki jo je z avtomobilom mogoče premagati v približno štirih urah, se je močno zavlekla. Potniki so na cilj prispeli šele naslednjega dne ob 11. uri.
Zaradi obilnega sneženja in podrtih dreves vlak ni mogel nadaljevati poti in je obtičal na območju Knina. »Bilo nam je toplo, ampak vseeno ne moreš zares zaspati. Lahko zgolj zadremaš oziroma za nekaj časa malo zapreš oči,« je za portal Slobodna Dalmacija povedal potnik Vojko.
Zelo razumevajoča je bila tudi Emiliana, ki je za hrvaške medije povedala, da med potniki ni bilo panike. »Enako je bilo kot kjer koli, sneg in prometni zastoji. Bilo nam je toplo, pogovarjali smo se in družili. Postregli so nam s sokovi in sladkarijami, kolikor so le lahko,« je opisala razmere in pohvalila osebje Hrvaških železnic, ki je potnike ves čas informiralo. »Kadar koli smo imeli kakšno vprašanje, so nam vse razložili,« je dejala.
»Če bi veje redno odstranjevali …«
Da bi lahko oblasti storile več, da se takšne reči ne bi dogajale, pa je prepričana Violeta: »Največja težava je, da dreves ob železnici ne odstranjujejo sproti. Zaradi snega so padla na železnico in popolnoma blokirala promet. Če bi veje redno odstranjevali, pozimi ne bi bilo takšnih težav,« je opozorila. Po njenih besedah osebje na vlaku ni bilo dovolj informirano, čeprav so se sprevodniki zelo trudili. »Panike ni bilo zato, ker smo bili navsezadnje v Kninu. Če bi obtičali sredi ničesar, bi bilo veliko huje,« je še dejala.
Študentka Marta je zaradi izrednih razmer v železniškem prometu zamudila na izpit. »Ni mi uspelo priti na fakultetni izpit, kar me je razočaralo. Ves čas potujem z vlakom in sem vajena zamud, ampak to je bilo zame preveč. Spala sem in nisem zmrznila, danes zjutraj pa so nam dali rogljičke in sok. Edina težava je bila, da na vlaku ni bilo pitne vode,« je povedala.
Hrvaške železnice naj bi za potnike skušale urediti nadomestni avtobusni prevoz, a so se poskusi izjalovili, saj zaradi snega tudi avtobusi niso mogli na pot. Tire jim je nato uspelo očistiti in vlak je zjutraj nadaljeval pot v Split, kamor je prispel okoli 11. ure.
Vremenske razmere so v zadnjih dneh povzročale številne težave tudi drugod po Balkanu.