Na mariborskem sodišču se bo v petek nadaljevalo oziroma, če ne bo novih zapletov, pravzaprav začelo sojenje domnevnim članom kriminalne združbe, ki naj bi se ukvarjala s preprodajo drog. Več kot leto dni po predobravnavnih narokih bi se glavna obravnava morala začeti sredi junija, a je takrat obramba nekaterih od skupno 12 obtoženih podala zahtevo za izločitev sodnice Andreje Lukeš. Glede na to, da se sojenje po treh tednih nadaljuje, je bila njihova zahteva najverjetneje zavrnjena.
Mariborski kriminalisti so združbo, v kateri se je ob 12 preostalih obtoženih znova znašel tudi stari znanec policije Kristijan Kamenik, prijeli februarja 2024, tožilstvo pa jim očita, da so v treh letih zagrešili 44 kaznivih dejanj, povezanih s preprodajo drog.
Če bi zaseženo drogo prodali na črnem trgu, bi z njo zaslužili 650.000 evrov. Četverica obtoženih je ves ta čas v priporu, poleg domnevnih organizatorjev kriminalnih poslov Bojana Vajde in Boštjana Pavea še Kamenik, ki naj bi v verigi sodeloval kot dobavitelj drog, pa tudi zdaj že nekdanja učiteljica Monia Žuran, ki so jo policisti med zaključno akcijo prijeli kar sredi pouka v osnovni šoli v Logatcu.
Zaključne besede v zadevi Kavaški klan bo podala še obramba
Na ljubljanskem okrožnem sodišču pa se medtem končuje sojenje v zadevi Kavaški klan, v kateri je sodišče za ta teden razpisalo tri naroke. Tožilstvo še 14 obtoženim očita, da naj bi vsaj od decembra 2018 do maja 2021 na območju več držav v okviru hierarhično organizirane kriminalne združbe na veliko trgovali z drogo, jo prepeljali v Slovenijo in na območje drugih držav ter jo prodali preprodajalcem droge.
Potem ko je v začetku junija sklepne besede predstavilo tožilstvo, je pričakovati, da bo to v tem tednu storila še obramba. Tožilstvo za obtožene predlaga skupno 110 let in šest mesecev zapora, za vse predlaga tudi stranske denarne kazni, za večino še odvzem protipravne premoženjske koristi. Najvišje zaporne kazni predlaga za domnevnega vodjo slovenske celice tega klana Klemna Kadivca, in sicer 15 let zapora, za njegovega brata Blaža pa 12 let.