Že pred meseci smo poročali, da so ugrabitve med prebežniki vedno pogostejše. Dogajale naj bi se predvsem na območju krasa in na Tržaškem, kar je zdaj potrdila tudi mednarodna preiskava, ki se je začela februarja 2024.

Nezakoniti migrant indijskega porekla naj bi v Italijo prišel skupaj z drugimi migranti po balkanski poti. »Tihotapska pot je potekala na način nezakonitega prečkanja meja BiH, Hrvaške, Slovenije in Italije, ko so jih po gozdnih poteh vodili tihotapci. Ko je migrant prispel v Italijo, so osumljenci njega in njegovega prijatelja zvabili v stanovanje v Trstu, kjer sta ju čakala dva pakistanska državljana, s stalnim prebivališčem v Italiji, ki sta ju na silo zadrževala in ju ugrabila za dva dni,« je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi na Policiji Anita Leskovec.

Osumljenci so od nezakonitih migrantov zahtevali denar, v povprečju od štiri do šest tisoč evrov.

Migranta sta takrat doživela fizično in psihično nasilje, ki sta ga osumljenca dokumentirala s posnetki, ki sta jih nato pošiljala družinam žrtev v Indiji. Zahtevala sta dva tisoč evrov za njuno izpustitev. Policija je ugotovila, da je bil končni prejemnik denarja tuji državljan s stalnim prebivališčem v Trstu.

Od migrantov zahtevali denar

»Poglobljene kriminalistične preiskave policij so pripeljale do izdaje več Evropskih preiskovalnih nalogov, ki so jih izdali italijanski pravosodni organi, in so vključevali zbiranje dokazov v več državah, med temi tudi v Sloveniji,« je še pojasnila Leskovec in dodala, da je predkazenski postopek v Sloveniji usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Kopru, preiskovalne ukrepe pa so izvajali koprski kriminalisti.

V nekaj mesecih so med preiskavo rekonstruirali številne nezakonite prehode migrantov različnih narodnosti, pakistanske, nepalske, afganistanske in indijske, ki so prišli iz begunskih taborišč v Bosni. Največ migrantov je prišlo iz taborišča v mestu Bihač skozi gozdne poti na Hrvaškem in v Sloveniji do Italije. »Osumljenci so od nezakonitih migrantov zahtevali denar, v povprečju od štiri do šest tisoč evrov,« so zapisali na Policiji.

Tržaški sodnik je na podlagi zahtev pristojnega državnega tožilca izdal sedem pripornih nalogov, ki so bili izvršeni do 14. maja letos. »Dva priporna naloga sta se nanašala na osumljence izven Italije. Enega od teh je na podlagi Evropskega naloga za prijetje in predajo uspešno izvršil Sektor kriminalistične policije PU Koper, s prijetjem 20-letnega državljana Pakistana na območju Logatca. Italijanski varnostni organi so uspešno prijeli vseh pet osumljencev z njihovega območja, med tem ko osumljenec, ki naj bi se zadrževal na območju med Hrvaško in Bosno in Hercegovino, še ni bil izsleden,« so pojasnili.

Zasegli drogo in nevarne predmete

Med zaključkom kriminalistične preiskave so italijanski varnostni organi zasegli tudi prepovedano drogo, podkape in različne nevarne predmete, med njimi boksarje, palice in nože. Vse predmete so člani združbe uporabljali pri izvrševanju kaznivih dejanj. Ob tem so na območju Slovenije že novembra lani prejeli 23-letnega državljana Afganistana, ki je bil zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja izsiljevanja in nasilništva priveden k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Kopru. Na predlog koprskega sodišča je bil zanj odrejen pripor. »Utemeljen sum storitve kaznivih dejanj se je nanašal na izsiljevanje dva tisoč evrov po osebi in pretepanje dveh migrantov na območju gradbišča drugega železniškega tira med Divačo in Lokvijo, vzameno za njuno izpustitev,« so zapisali na Policiji.

Do trinajstega maja so v letošnjem letu na PU Koper obravnavali 36 kaznivih dejanj prepovedanih prehodov meje ali ozemlja države. Obravnavali so 27 osumljencev. Skupno pa je bilo v letošnjem letu opravljenih 22 privedb osumljencev za zaslišanje k preiskovalnemu sodniku. Zoper vse osumljence je preiskovalni sodnik odredil pripor.

Priporočamo