Vatikan je zanimiva institucija. Po eni strani so njegov zaščitni znak pripadniki švicarske garde, ki še vedno paradirajo s helebardami in v opravah iz 16. stoletja. No, papež se medtem okoli vozi v neprebojnem mercedesu, območje Vatikana pa nadzirajo varnostne kamere s tehnologijo za zaznavanje obrazov. Gre za institucijo starega sveta, ki kljub temu sledi najnovejšim inovacijam sodobnega sveta. Z izvolitvijo Roberta Prevosta za novega papeža pa so se stvari na tem področju še dodatno zapletle. Zlasti na področju družbenih omrežij.

Že res, da je že Benedikt XVI. leta 2012 ustanovil prvi papeški račun na twitterju, svojo prvo objavo pa je @Pontifex delil 12. 12. 2012. "Dragi prijatelji, veseli me, da se vam lahko oglašam prek twitterja. Hvala za vaš velikodušen odziv. Vse vas iz srca blagoslavljam," je bila njegova prva objava. Družbeno omrežje je prevzel tudi papež Frančišek. A oba papeža sta se te oblike komuniciranja privadila šele z nastopom na ta položaj, noben papež doslej pa še ni ustvaril lastne spletne prisotnosti pred izvolitvijo. To se je spremenilo z Robertom Prevostom – prvim ameriški papežem in, nič manj pomembno, prvim papežem iz generacije baby boomerjev. Njegova pretekla spletna aktivnost je že prvi dan po izvolitvi za papeža privedla do nenavadnega obnašanja.

Z očali na poniju in kritičen do Trumpa

Spletni uporabniki so kar tekmovali, kdo bo uspel izbrskati čim več zanimivih in celo kočljivih objav, ki si jih je novopečeni Leon XIV. privoščil v preteklosti. Širiti se je pričel podatek o njegovem računu na omrežju X @drprevost. Nekdo je celo izbrskal njegov facebook račun. To ni bilo lahko, saj ga je papež zaklenil za javnost. Očitno pa je nekomu vseeno uspelo prodreti do računa in deliti fotografijo Roberta Prevosta na poniju s črnimi sončnimi očali.

Robert Prevost na poniju

Robert Prevost na poniju. Foto: Threads

Po spletu so se pričela širiti razkritja o njegovih političnih prepričanjih. Iz poobjav na X so uporabniki sklepali, da podpira omejevanje prodaje orožja v ZDA, da je zagovornik pomoči sirskim beguncem, obsodil je napad v Charlottesvillu leta 2017, ko je na shodu ameriških skrajnih desničarjev moški z avtomobilom zapeljal v protirasistične protestnike, pri tem pa ranil 30 ljudi in ubil eno osebo. 

Večkrat je bil na omrežju X tudi kritičen do Trumpove politike in podpredsednika JD Vancea. To je sprožilo val nezadovoljstva med Trumpovimi podporniki, ki so novega papeža že označili za globalista, ki želi škodovati Trumpovi agendi. No, univerzalno zadovoljni niso niti ameriški progresivci.

Izbrskali so več njegovih poobjav vsebin, ki nasprotujejo splavu in evtanaziji. Prevost je med drugim delil članek o očitkih, da so zdravniki, ki so opravljali splave, prodajali tkivo splavljenih plodov. Organizacija Media Matters for America je bila do članka sicer kritična, ker so bili videoposnetki, ki so podpirali trditev, zavajajoče zrezani.

Družinsko prerekanje prek spleta

Med zabavnejše podrobnosti Prevostovega preteklega spletnega življenja sodi posnetek družinskega spletnega pričkanja. Robert Prevost je očitno v odziv na družinski pogovor na facebook objavil oceno kredibilnosti članka o Kamali Harris, ki so jo pripravili na spletni strani Snopes.com. Svakinja Deb Provost mu nato v odziv odgovori, da je omenjena spletna stran znana po tem, da prireja svoje ocene kredibilnosti.

Če se bo rudarjenje za Preovstovimi preteklimi objavami nadaljevalo, ta pa ne bo uspel povsem izbrisati sledi kakšnih spontanih ponesrečenih objav iz preteklosti, bi lahko sledili še bolj čudaški scenariji. Ali je mogoče, da bi ob kakšni morebitni neposrečeni šali spletni uporabniki pričeli zahtevati, da se papeža "skensla", kot se je v preteklosti dogajalo s hollywoodskimi zvezdniki? Vsekakor vstopamo v novo dobo Vatikana.

Priporočamo