Modne smernice se spreminjajo povsod, vseeno pa se nam je malce nenavadno zdelo, ko smo prebrali, da so v modi suhice, kasneje pa ženske z velikimi boki ali pa da so v modi mišičasti moški, že nekaj dni kasneje pa takšni z malo trebuščka. Se pravi, da so v modi očitno lahko tudi različne oblike telesa.

Tako smo pred dnevi lahko znova zasledili podatek, da so še vedno ali pa znova v modi dekleta z obilnejšo zadnjico, kot si jo na primer lastita Jennifer Lopez in Kim Kardashian. In po naključju smo se ravno takrat tudi sami družili s takšnima, ki imata obilnejši zadnjici ali, politično nekorektno, večji riti. Le da ni šlo za dekleti, še manj (na žalost) za omenjeni zvezdnici, temveč za avtomobila. A glede na to, kako zelo sta nas karavanski različici BMW-ja serije 5 in audija A6 navdušili, voženj z njima ne bi zamenjali niti za druženje z "ritastima" starletama. Ne, ni se nam zmešalo. 525 touring in A6 avant pač predstavljata vrh karavanske ponudbe in to sta potrdila z vsakim prevoženim kilometrom.

A najprej razčistimo z modo - jasno, tudi pri avtomobilih veljajo modne smernice, le da se tu ne spreminjajo tako pogosto. In karavani so že nekaj časa v modi. Zakaj je tako, pa kot tokratna testneža lahko demonstrira le še redkokateri. Pa začnimo z že omenjenima "zadnjicama": ti sta v obeh primerih oblikovno tako lepo zaobljeni, da karavana na tem področju prav nič ne zaostajata za limuzinskima sorodnikoma, obenem pa skrivata ogromno uporabnega prostora. Tega je 560 osnovnih in do 1670 litrov raztegljivih litrov v 4,91 metra dolgi "petici", za praktično neopaznih pet osnovnih litrov manj (560) in do 1680 litrov raztegljivih pa v dva centimetra daljšem (4,93 metra) audiju A6. Še bolj kot z litri pa oba navdušita s športno obliko, temeljito obdelavo in enostavnim podiranjem sedežev, testni audi pa tudi s premično pregrado, ki poskrbi, da stvari, na primer vsebina polne nakupovalne vrečke, med vožnjo ostanejo na mestu.

Obilje prostora se nadaljuje tudi na zadnji klopi. Za avtomobila, ki se spogledujeta z dolžino petih metrov, bi bilo kar malce nenavadno, če ne bi bilo tako, pa vendar je to področje, na katerem ne enemu ne drugemu čiste desetke ne moremo prisoditi. Preveč svež je namreč še spomin na neprekosljivega prostorskega kralja škodo superb. A da ne bo pomote - prostora je dovolj za vse okončine, za malenkost več v audiju, udobje sedežev pa že malce spominja na fotelje v dnevni sobi.

Ta občutek je še intenzivnejši na prednjih sedežih, s čimer smo že zakorakali na področje glavnih adutov obeh avtomobilov - vožnje in občutkov med njo. Ni je namreč stvari, ki bi jo lahko očitali enemu ali drugemu pogonskemu sklopu. Pri BMW-ju je za užitke skrbel dvolitrski dizelski štirivaljnik z 218 konji moči (160 kW) in osemstopenjskim športnim samodejnim menjalnikom, pri audiju pa še močnejši trilitrski dizelski šestvaljnik z 245 konjiči (180 kW) in sedemstopenjsko avtomatiko. Dobro, slabih 30 konjev razlike se je kajpak poznalo, še posebej pri pospeških (do stotice je audi potreboval sekundo manj, 6,3 v primerjavi s 7,3), pa tudi končna hitrost je bila pri audiju malenkost višja - 245:228 km/h. A te številke so že tako visoke, da se jim v praksi pri nas tako in tako niti na daleč ne moremo približati, prav tako pa sta daleč od realnega dosega ostali tudi tovarniško navedeni porabi goriva na 100 kilometrov. Ob vseh omenjenih konjih se je pač težko brzdati in namesto slabih šestih je realna poraba bliže (še vedno ugodnim) dobrim osmim litrom. Nam sta računalnika zabeležila po 8,6 (BMW) in 8,4 litra (audi), pri čemer velja dodati, da bi šlo višje precej lažje kot nižje. Pri priganjanju, sunkoviti vožnji in posledično resničnem uživanju namreč tako pri enem kot pri drugem hitro zaidemo v polje dvomestnih številk. Pri čemer svoje zagotovo dodata tudi izjemna štirikolesna pogona xDrive in quattro, ki sta zadnji ščepec soli na že tako okusno začinjeno jed in ob katerih smo bili kot le redko doslej veseli tudi slabega vremena v obliki snega.

Manj veselja pa je prinesel pogled na ceni. 55.800 evrov namreč že v osnovi stane BMW 525d xDrive touring in 57.600 evrov audi A6 avant 3,0 TDI quattro, razni priboljški, ki dodatno prispevajo k prestižu, pa so vsakemu dvignili ceno še za slabih 20 tisočakov. Kar z drugimi besedami pomeni, da sta za večino približno tako nedosegljiva kot zvezdnici iz uvoda. No, morda pa je zdaj lažje razumljiva tudi zgoraj omenjena izbira, pa čeprav le hipotetična. Zaključek pa v piki na i.

Priporočamo