S prihodom toplejših dni se na istrskih mestnih tržnicah – in tudi pri nas – ponovno pojavlja ena najbolj iskanih spomladanskih dobrot: šparglji. Prve rastline že vabijo kupce, ki jih preseneča predvsem cena: divji šparglji, cenjeni v lokalni kulinarični tradiciji, letos dosegajo ceno tudi do 50 evrov na kilogram. Cena je, kot je to običajno na začetku vsake sezone, odvisna od ponudbe in vremenskih razmer, ki vplivajo na rast te samonikle rastline.
Prodajalci na tržnicah kljub visoki ceni ne beležijo pomanjkanja kupcev. »Kupujejo, vse sem prodala. Cena je ugodna, osem evrov. Dva snopiča sem prodala za 15 evrov. Ljudje se ne pritožujejo«, je za HRT povedala Katica, prodajalka na puljski tržnici. Podobno meni prodajalka Vanda, ki poudarja, da težava ni le v ceni: »Ni drago, ampak pokojnine so nizke in plače so nizke. Te bi morali dvigniti, potem bi bilo lažje,« je dodala.
Med kupci so mnenja različna: eni brez pomisleka posežejo po tej spomladanski poslastici, drugi se odločajo bolj previdno.
Po šparglje v naravo le z dovolilnico
Zaradi visoke cene se mnogi odločijo za drugo možnost – nabiranje špargljev v naravi. A najti divje šparglje ni enostavno. Najpogosteje rastejo na skalnatih terenih, skriti med trnastimi grmi in gostim rastlinjem, zato jih pogosto najdejo le izkušeni nabiralci.
Pred odhodom v iskanje pa je potrebno poznati veljavna pravila. Na Hrvaškem je namreč za nabiranje špargljev na zemljiščih oziroma v gozdovih, ki so v lasti države, potrebna dovolilnica, ki jo izdaja družba Hrvaški gozdovi. Dovolilnica je brezplačna in jo je mogoče urediti preko spleta v nekaj minutah. V nasprotnem primeru grozi kazen, ki lahko preseže 900 evrov.