Izdelovalec ljudskih glasbil Anton Petek iz Mozirja je izdelal že veliko piščali, ki ob vetru omogočajo ustvarjanje zvokov znanih skladb in tudi lastnih. Njegove piščali od nedavnega stojijo tudi na zelenici pred Osnovno šolo Lava v Celju, kjer jih lahko preizkusi vsak.

Zunanja glasbila pred omenjeno osnovno šolo so namenjena vsem ljubiteljem glasbe, ki se želijo ob bogatih zvokih umiriti. »Vetrne piščali so na prostem, na naši zelenici in so namenjene vsem, ki se bodo ustavili in si zaželeli nanje kaj zaigrati. Zvok teh uglašenih vetrnih piščali dokazano pomirja in v telesu ustvarja posebne vibracije. Že dolgo tudi vemo, da zvoki pomagajo zdraviti dušo in umiriti misli. Zato se nam je porodila zamisel, da bi jih postavili ob naši šoli, in zelo smo ponosni, da nam je to tudi uspelo,« pravi ravnateljica Osnovne šole Lava Celje Marijana Kolenko. »Posebnost teh piščali je, da takrat, ko zapiha veter, ki se ustavi v krošnjah dreves, iz zvončkov, ki so nameščeni v krošnjah, oddajajo čarobne zvoke.« Ravnateljica upa, da bo ta inovativna zvočna zelenica, s katero se lahko pohvalijo, privabljala ne le učence, temveč tudi vse druge najmlajše, pa tudi odrasle – in jih bo pot zanesla na šolsko zelenico, kjer se bodo razvajali ob zdravilnih zvokih in se ob tem tudi umirili. Ali preprosto ob zvokih piščali pobegnili iz vsakdana in se oddaljili od stisk.

Zvočna zelenica v Celju: vetrne piščali pomirjajo in ustvarjajo posebne vibracije

Anton Petek je tudi sam prikazal mladim, kako lahko iz piščali izvabijo melodije. / Foto: arhiv OŠ Lava

Tako imenovana zvočna zelenica je nastajala tri leta in je prava posebnost v slovenskem prostoru. Kot je še povedala Marijana Kolenko, so vetrne piščali mojstra Antona Petka prava zvočna poslastica za ušesa, saj omogočajo ustvarjanje zvokov tako na znane melodije kot tudi ustvarjanje lastnih. »Zvočna zelenica je nastala zato, da lahko otroci in odrasli z glasbenim ustvarjanjem iščejo notranje ravnovesje, se čustveno umirijo in tako poskrbijo za duševno ravnovesje,« smo lahko slišali ob predstavitvi. Zvočna zelenica je sestavljena iz več sklopov vetrnih piščali, ki so iz aluminijastih cevi in omogočajo številne možnosti tako imenovane zvočne kopeli. »Ustvarili smo res dobre možnosti za zdravljenje duše v teh izjemno turbulentnih časih,« je zadovoljna ravnateljica.

»Zvočna zelenica je nastala zato, da lahko otroci in odrasli z glasbenim ustvarjanjem iščejo notranje ravnovesje, se čustveno umirijo in tako poskrbijo za duševno ravnovesje,« smo lahko slišali ob predstavitvi.

Mozirjan Anton Petek pa je zbranim opisal številne možnosti, kako ustvariti zdravilne zvoke. Na mariborski teološki fakulteti je pred štirimi desetletji diplomiral iz orglarstva, s specializacijo kompozicije, dirigiranja in zborovodstva. Številni ga poznajo tudi po tem, da je izdelal največje vetrne zvončke v Evropi, s katerimi se od leta 2017 ponašajo v Mozirskem gaju. Z jeklenih nosilcev, vpetih med tri borovce, visi pet aluminijastih cevi, kjer ob vetru zadonijo čarobni glasovi, v brezvetrju pa jih lahko z lesenim nihalom v obliki orjaškega tulipana sprožijo tudi obiskovalci parka. Žal so bili v poplavi avgusta 2023 tudi največji vetrni zvončki poškodovani, od lani pa s svojimi ubranimi, harmoničnimi melodijami, s katerimi vas bodo očistili negativnih energij in vplivov vesolja, znova razvajajo obiskovalce tega edinstvenega parka.

Zvočna zelenica v Celju: vetrne piščali pomirjajo in ustvarjajo posebne vibracije

Zvočne piščali so postavljene na zelenici pri Osnovni šoli Lava v Celju. / Foto: Gregor Katič

Anton Petek poleg piščali izdeluje tudi tradicionalne nunalce, flavte, okarine, ponosen pa je tudi na edinstveno piščalko sovico, kot jo je poimenoval. Ta je nastala, ker je pentatonično flavto nekoč preveč zbrusil. Ker je bil ton previsok, jo je preprosto nekoliko skrajšal. Z njo je mogoče oponašati tudi živalske glasove, vse od sove do opice, žabe in kukavice. Za piščali večinoma uporablja primorsko trstiko, okarine in bambus, izdeluje pa tudi bobne, strgala in ksilofone. 

Priporočamo