O številnih optimizacijah stranke, sploh ne tiste, ki so sedaj v opoziciji, niti ne črhnejo. Pa začnimo z optimizacijo poštnih uradov in poslovalnic po vsej Sloveniji. Po informacijah, ki pricurljajo, so v državi ukinili prek sto poštnih uradov in s tem močno prizadeli podeželje. Poštni uradi so kraji, kjer se ljudje, razen opravljanja poštnih storitev, srečujejo, pogovorijo in informirajo, in so poleg gasilskih društev, bančnih uradov in župnišč pomembne točke za življenje krajanov. Nismo zasledili informacij, da bi se vodstvo Pošte Slovenije srečalo s krajani in pogovorilo z njimi o razlogih za ukinjanje poštnih uradov. Enostavno optimizirajo tako, da ukinejo poštne urade.

Kritika leti tudi na župane, v katerih so ukinjeni poštni uradi. Rajši se ukvarjajo in »šlepajo« na »romski problematiki«, pozivajo državo, da jim to reši namesto njih, sami pa so bore malo naredili. Še poročil o porabi sredstev za reševanje romske problematike nimajo. Kritika leti tudi na stranki NSi in SDS, katerima očitno ni pomembno, da v prek sto naseljih in krajih njihovi krajani ne morejo koristiti poštnih storitev. Naj gredo v te kraje in razložijo ljudem, kaj so naredili, da se ne zgodi tovrstna optimizacija. Pojavijo se samo pred volitvami. Vmes se seveda ukvarjajo z »visoko politiko«, rešujejo »svetovne probleme«, podirajo vse pred seboj in ne gradijo odnosov, razpisujejo referendume kot po tekočem traku, interpelirajo največkrat ministre, samo da bi dokazali, da je obstoječa oblast nesposobna, in zganjajo nastopaštvo pred TV kamerami. To počnejo tudi sedaj in jim je skrb za malega človeka zadnja stvar.

Le-ti stranki se nista oglasili tudi, ko je bančni sektor optimiziral oziroma ukinil številne bančne poslovalnice, bankomate, posebej na podeželju. Kako naj prepričamo mlade na podeželju, če jim kot država onemogočamo osnovne pogoje za normalno življenje. Demografski položaj na podeželju je zelo problematičen in država ga še poslabšuje. Do kdaj? Mar nihče iz omenjenih strank ni niti pomislil, kaj šele uspel izračunati, kolikšen »prihranek« imata pošta in banke? In če bi že izračunali, kakšen je le-ta, z »optimizacijami« in dobičkom vseh bank ter zaslužkom vodstva pošte in bank, bi zanesljivo ugotovili, da ni nobenega razloga za ukinjanje poštnih in bančnih storitev na podeželju. Razlika v strošku med eno in drugo postavko je nepomembna. Zastavljam tudi vprašanje, mar ni Slovenija tudi socialna država, kjer ne moremo vsega gledati skozi denar. Človek je naše največje bogastvo in če je temu tako, je treba vrniti vse poslovalnice v obratovanje. NSi in SDS tega nista sposobni narediti. Zato je treba biti pozoren na to, kaj govorita in obljubljata. Poglejte, kaj sta govorili pred štirimi leti in kaj danes govorita. Posebej bodite pozorni na »demokratičnega« Anžeta Logarja, ki je po mnogih letih (ne)delovanja v SDS ugotovil, da je on za povezovanje. Mar se mu je Marija prikazala? Naj prebere svoje izjave, ki jih je zastopal kot član SDS.

Nekaj dni pred iztekom leta je podjetje Nomago, ki je naš največji ponudnik avtobusnih prevozov, 15 občin obvestil, da bo čez nekaj dni ukinil skupno 37 linij. Avtobusne linije so ukinili v občinah Brežice, Celje, Cerknica, Dobrna, Krško, Metlika, Mokronog, Novo mesto, Prebold, Sevnica, Šentjernej, Šentrupert, Slovenj Gradec, Šoštanj in Velenje. Problematično je to, da do optimizacije oziroma ukinitve linij prihaja brez prehodnega obdobja, brez javno predstavljene analize vplivov in brez usklajevanja z lokalnimi skupnostmi. Naj si NSi in SDS pogledata, v katerih občinah so »njuni« župani in kaj so storili, da ne bi prišlo do tovrstnih optimizacij.

Kot zavedni državljani bi s tem zapisom radi opozorili državljane na podeželju, naj pretehtajo ves prispevek posameznih strank in posameznikov v njih. Tisti, ki se največ oglašajo, so po našem mnenju najmanj prispevali za podeželje, in če želijo ljudje glasovati na naslednjih volitvah za »svojo« stranko, naj raje izberejo druge kandidate, ki bodo s konkretnimi in zavezujočimi obljubami nekaj naredili za svoj kraj. Obstoječim gre samo za njihov interes.

Janez Butara, za Društvo SRP, Ljubljana

Priporočamo