To ne bo lahka naloga za ustavno sodišče. Zelo pomembno in prav je, da se je to tam znašlo. Omnibus zakone bi morali prepovedati; to je način, kako se zapakira v ta žakelj stvari, ki ne sodijo skupaj. Prvi takšen sporen omnibus zakon je bil Šutarjev zakon. Referendum o policijski državi – podpira ga veliko mojih znancev in se podpisujejo – pa se mi zdi izjemno nevaren in nespameten. Gre za odločanje o pomembnem načelnem vprašanju, ta ureditev, kot jo sedanja koalicija skuša uveljavljati, je sicer sporna in nevzdržna in po mojem mnenju ne more vzdržati presoje na ustavnem sodišču. In ustavno sodišče je prostor, kjer se mora o tem odločiti. Opozicija ima več kot 30 poslancev, kar zadošča za to, da dajo zahtevo na ustavno sodišče in to mora opredeliti do tega vprašanja. Tega še niso naredili, morda še bodo, v vsakem primeru pa gre za odločanje o manjšini. Ni si mogoče predstavljati, da se bo večina slovenskih volilk in volilcev na takšnem referendumu identificirala.
Kar mene preseneča, je, da mnogi analitiki menijo, da ta koalicija ne bo zdržala, da bo – iz meni neznanega razloga – sredi mandata razpadla. Sam niti slučajno ne mislim tako. Mislim, da je zelo trdna. Rok trajanja bo odvisen od njenega nespornega in edinega voditelja. Ne vidim, da bi on tvegal s kakšnimi predčasnimi volitvami. Če lahko ta vlada traja tudi dlje kot en mandat? Ni nemogoče.
Vir: n1info.si