Na novinarski konferenci pred začetkom kranjskega filmskega festivala Krafft je direktorica festivala Maja Sever povedala, da so se morali letos pri organizaciji soočiti s prostorsko krizo, saj je Moj kino, kjer so v preteklosti predvajali filme, pred kratkim prenehal obratovati. Dodatno breme pri organizaciji je predstavljalo tudi zmanjšanje financiranja s strani Mestne občine Kranj, a so bili uspešni na razpisu za sredstva Slovenskega filmskega centra in bodo lahko festival uspešno izvedli. Letošnje projekcije tekmovalnih filmov bodo pripravili v Stolpu Škrlovec, žal pa je tam prostor nekoliko omejen in bo na voljo le 60 sedišč. »Kljub temu bodo projekcije na profesionalni ravni. Izposodili smo si platno in projektor, saj se zavedamo, da festival potrebuje dobre pogoje za ogled filmov. V preteklosti smo sicer projekcije pripravili tudi na prostem, a se to ni obneslo, saj smo bili preveč odvisni od vremena,« je povedala direktorica.

Okrnjen spremljevalni program

Zaradi zmanjšanja festivalskih sredstev bo letos nekoliko okrnjen spremljevalni program. Tako ne bo spremljajočih koncertov, odpadle bodo tudi dopoldanske projekcije za šole, bodo pa pripravili poseben dogodek, posvečen plesnemu filmu, na katerem bosta sodelovala režiser Sašo Podgoršek in Iztok Kovač. Videti bo mogoče tudi izbor najnovejših kratkih igranih slovenskih filmov in cikel študentskih igranih filmov z ljubljanske Akademije za gledališče, radio, film in televizijo ter novogoriške univerze.

Na vprašanje, kaj pomenijo novonastale razmere za prihodnost festivala, je Severjeva odgovorila, da o tem še ne razmišljajo, saj si želijo najprej uspešno končati letošnji festival. »Za zdaj ne vemo, kako bo v prihodnje. Kranj je bil tisti, ki si je zaželel festival in je povabil igralce k sodelovanju, mi pa smo ga vzeli za svojega. Želimo si, da bi Kranj postal evropska točka igralstva, in se trudimo pridobiti evropska sredstva. To edicijo naredimo, potem gremo naprej,« je še povedala in dodala, da je kranjska občina festivalu vsa prizorišča odstopila brezplačno, kar je velik vložek.

Deset tekmovalnih filmov

V tekmovalnem sporedu bodo poleg slovenske drame Kaj ti je deklica prikazali še mehiški film Sin morilca režiserk Astrid Rondero in Fernande Valade, švicarsko dramo Pozna izmena režiserke Petre Volpe, ameriški film Srebrna zvezda Rubena Amarja in Lole Bessis, grški film Athens Midnight Radio Renosa Haralambidisa, francoski triler Sled duhov Jonathana Milleta, dramo Nedokončan film režiserja Ye Louja, britanski film Paul and Paulette Take a Bath režiserja Jethra Masseyja, nemški film Zadnja simfonija Matthiasa Glasnerja ter italijanski film Pod srečno zvezdo režiserja Petra Kerekesa.

S kranjske občine so glede zniževanja sredstev za festival odgovorili, da so že na začetku prepoznali potencial, ki bi ga lahko imela prireditev za mesto, računali pa so tudi, da bo festival po začetnem vložku občine sčasoma postal vse bolj samostojen in se bo razvijal tudi z zunanjimi viri financiranja, s prodajo vstopnic ter pokrovitelji. »Že ob snovanju proračuna za letos smo vodstvo filmskega festivala seznanili, da bodo proračunska sredstva znižana, kar so sprejeli z razumevanjem. Če bo mogoče, bo občina tudi letos še dodatno podprla dogodke, saj se zaveda pomena filmske ustvarjalnosti in jo vseskozi podpira,« so še zapisali v odgovoru.

Jagodni izbor filmov

Širši izbor letošnjih tekmovalnih filmov je opravil igralec Toni Cahunek, jagodni izbor desetih filmov, ki jih bo mogoče videti v Kranju, pa je naredil Marko Mandić. »Vsi filmi prezentirajo igralsko delo v najširši paleti. Videli bomo lahko realistične, minimalistične, ekstremne, pretirane in ekstrovertirane kreacije. Igralci smo posode za marsikaj, v smislu, da se posodimo različnim režijskim poetikam in na koncu to delimo z gledalci,« je o svojem izboru dejal Mandić. Gre za nabor filmov z vsega sveta, ki bodo v Sloveniji prikazani premierno, z izjemo domačega predstavnika, festivalske uspešnice Kaj ti je deklica režiserke Urške Djukić.

Letošnje projekcije tekmovalnih filmov bodo pripravili v Stolpu Škrlovec, žal pa je tam prostor nekoliko omejen in bo na voljo le 60 sedišč.

Poleg tekmovalnega dela ključni del festivala ostaja strokovni program, katerega osrednja tema bo letos igralčevo zdravje s poudarkom na duševnem zdravju. Mojca Fatur, predsednica Društva slovenskih avdiovizualnih igralcev, je povedala, da so takšni igralski festivali redkost: »Pozna se, da je na njem drugačno vzdušje kot na drugih filmskih festivalih. Pomembno je, da imamo igralci prostor, kjer se lahko družimo zunaj svojega dela, si izmenjujemo znanja in se mojstrimo v veščinah.« Glede letošnje teme je izpostavila, da ni vedno tako, kot na igralski poklic gledajo gledalci. »Nismo ves čas nasmejani in dobre volje. Projekti so lahko zelo naporni in od nas zahtevajo tako fizično in umsko pripravljenost kot tudi čustveno angažiranost. Prek delavnic, predavanj in okroglih miz bodo lahko igralci dobili dodatno oporo, znanje ter orodja, kako se z vsem tem spopasti,« je še povedala.

Pridruženi član festivala Krafft je tudi program reActing, v okviru katerega bo letos v Kranju igralske veščine izpopolnjevalo več kot 35 igralcev iz balkanske regije. Kot je pojasnila Maja Sever, ta del festivala financirajo filmski centri iz prostora nekdanje Jugoslavije. Krafft se bo končal 20. junija s podelitvijo nagrad.

Priporočamo