Barbara Korun v svoji osmi pesniški zbirki Vnazaj spregovori o bolečini ob smrti svoje mame in se v pesmih pokloni njenemu spominu. Zbirka je nekakšen obred žalovanja in hkrati tudi soočenje z lastno minljivostjo, kot je strokovna žirija zapisala v utemeljitvi njene nominacije.

»Ta osrednji motiv pa se prepleta še z eno smrtjo, ki smo jo v preteklem letu in pol kolektivno doživljali – smrtjo vere v človečnost ob genocidu v Gazi in drugih vojnah po svetu, ki jih mednarodna skupnost le nemo opazuje. Ob tragičnem dogajanju se je pesnica primorana soočiti z nemočjo pesniške besede.

Na začetku zbirke pretresena zapiše verze: »to ni pesem / nemoč je / le nekaj besed / uničenje / konec.« Pesnica bi lahko na tem mestu tudi razočarano umolknila. Vendar pa življenje teče naprej in poezija ne more pristati zgolj na tišino,« je prepričana žirija Cankarjeve nagrade, ki je pesnico soglasno izbrala za letošnjo zmagovalko.

Ganjena in presenečena

Barbara Korun je ganjena stopila na oder in povedala, da so jo našli popolnoma nepripravljeno. V družbi eminentnih sonominirancev očitno ni mislila na zmago, je priznala. »Ta nagrada mi res veliko pomeni, še posebej, ker nosi to čudovito Cankarjevo ime. Cankarja občudujem zaradi njegove raznovrstnosti, predvsem pa človečnosti in kritičnosti. Znal je biti duhovit, pronicljiv in pa seveda tudi melanholičen. Upam, da bom tudi jaz še kaj prispevala v zakladnico slovenske literature. Hvala vam za zaupanje,« je Barbara Korun povedala v zahvalnem govoru. Cankarjeva nagrada vsebuje priznanje z utemeljitvijo in denarni del v višini 8.000 evrov.

Med nominiranimi so letos bili še Nataša Kramberger z esejistično zbirko Po vsej sili živ, Milan Dekleva z romanom Lističi, Feri Lainšček z romanom Kurja fizika in Muanis Sinanović z esejistično zbirko Vse luči.

 

Priporočamo