Ljubljana. Primeri uličnega kriminala v Ljubljani niso nobena redkost, najpogostejše pa so drzne tatvine, pri katerih storilci izkoristijo posebne okoliščine, denimo gnečo. Tako policisti opažajo precej primerov drznih tatvin na avtobusih mestnega potniškega prometa, zaradi česar je ljubljanska policijska uprava skupaj z Ljubljanskim potniškim prometom marca začela projekt opozarjanja na kazniva dejanja, kot so ropi in drzne tatvine. Opozorila je mogoče videti na mestnih avtobusih, ki imajo prikazovalnike. Na splošno ni mogoče reči, da so nekatere lokacije v Ljubljani bolj nevarne od drugih, saj so tovrstna kazniva dejanja razpršena po vsem mestu, pojasnjuje tiskovni predstavnik ljubljanske policije Vinko Stojnšek.

Najpogostejše žrtve in storilci

Zanimivo je, da ni mogoče govoriti niti o tipičnih storilcih, saj je med uličnimi tatovi mogoče najti tako mladoletnike kot tujce in celo ženske ali denimo starejše občane. Tatovi, ki se svojih žrtev večkrat lotijo v paru ali skupini, najraje kradejo denarnice, gotovino in mobilne telefone, pri tarčah pa niso posebno izbirčni, saj se lahko na njihovi muhi znajde kdor koli. Pri uličnih ropih nepridipravi pogosto obstopijo žrtev ali pa jo spremljajo oziroma opazujejo pri dvigu denarja na bančnem avtomatu ali na banki. Še največkrat se napadalci svojih žrtev lotijo tako, da se jim približajo od zadaj in jim iz rok iztrgajo torbico.

Kljub vsemu situacija v Ljubljani ni tako črna kot v nekaterih tujih prestolnicah, kjer je tovrstnega kriminala še mnogo več, poleg tega pa se je na ljubljanskem območju ulični kriminal v zadnjem letu celo nekoliko zmanjšal. Tako so policisti lani obravnavali 198 ropov in 386 primerov drznih tatvin, medtem ko je bilo v letu 2011 kar 266 ropov in 322 primerov drznih tatvin. Ob tem Stojnšek pojasnjuje, da je razlika med ropom ali roparsko tatvino in drznimi tatvinami v tem, da se roparji svojih žrtev lotijo s silo, medtem ko pri drznih tatvinah storilci običajno »le« izkoristijo nepazljivost oškodovanca.

Kako se zaščititi pred nepridipravi?

Da bi nepridipravom ponudili čim manj priložnosti za tatvine, policija svetuje, naj ljudje ne prenašajo vseh prihrankov, kartic ali vrednejših predmetov v torbicah, saj bo v tem primeru škoda zanje občutno višja. Gotovina in omenjeni predmeti bodo najbolj na varnem, če jih shranimo v notranjosti jaken in plaščev. Kadar vseeno pride do ropa ali nasilne kraje torbice, naj se žrtve nikoli ne uprejo storilcu, priporoča Vinko Stojnšek, saj se lahko takšni primeri končajo tudi s hujšimi poškodbami.

Poleg tega je treba imeti v gneči torbice, nahrbtnike in druge osebne stvari ves čas pod nadzorom, še najbolje je, če so torbice zaprte in če čez njih držimo roko. Nikakor naj se ne zgodi, da zraven plačilnih in kreditnih kartic hranimo tudi PIN-kode, saj znajo to tatovi še kako izkoristiti. Če se vam vseeno zgodi, da vas okradejo ali oropajo, je najpomembneje, da si zapomnite, kako je videti storilec in kam je pobegnil, ter da o vsem skupaj čim prej obvestite policijo, poudarja Stojnšek.