Ne govorimo o shujševalnih kapsulah, čajih in o obližih, ki velikokrat brez certifikatov kakovosti obljubljajo ekspresno taljenje maščobnih oblog, ampak o zdravilih, ki so pokazala uspeh v dolgoletnih kliničnih študijah in prestala enake postopke kot vsako drugo zdravilo, ki so vam ga kdaj predpisali na recept. Na kaj moramo biti pozorni, če se odločimo za zdravljenje debelosti z zdravili in kdaj pravzaprav izberemo zdravila, nam je v pogovoru zaupala asist. dr. Jelka Zaletel Vrtovec, dr. med., s kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Že diete danes zaradi večje varnosti in učinkovitosti izvajamo pod zdravniškim nadzorom, uvedba zdravil za hujšanje pa nujno zahteva zdravniški nadzor. »Ker je debelost bolezen kot vsaka druga, je odločitev, kdaj se odločiti za zdravljenje in s katerim zdravilom, v rokah zdravnika,« je povedala Zaletel Vrtovčeva. »Zdravila, ki so na voljo za zdravljenje debelosti, so šla čez enake postopke registracije in preizkušanja kot zdravila za zdravljenje drugih bolezni, na primer sladkorne bolezni ali visokega pritiska. Z njimi je treba odgovorno in dosledno ravnati ter natančno upoštevati navodila. Zdravnik se s tem, ko predpiše določeno zdravilo, zaveže k temu, da bo zdravljenje spremljal, bolnikova naloga pa je, da pri zdravljenju aktivno sodeluje, saj je sodelovanje ključ do uspeha.

Na spletu mrgoli »čudežnih« zdravil

Če v spletni iskalnik vtipkate geslo hujšanje z zdravili, boste med zadetki našli vrsto neverjetnih pripravkov za hujšanje. Sumljive kapsule in čaje, ki obljubljajo osupljive dosežke brez truda, ponujajo tudi oglaševalci v tiskanih medijih in televizijski prodaji. Jelka Zaletel Vrtovec svetuje previdnost. »Izdelki, ki so na voljo v prosti prodaji in na svetovnem spletu, so lahko izjemno nevarni in lahko vodijo v odpoved ledvic ali jeter. Prav zaradi množice tveganih preparatov se je farmacevtska industrija usmerila v razvoj zdravil za zdravljenje debelosti. Klinične študije so pripeljale do izčiščenih učinkovin, katerih način delovanja poznamo in vemo, kakšne učinke lahko pričakujemo. Za preparate, ki so dostopni na trgu, pa pravzaprav ne vemo, kaj kupujemo, saj za njimi ne stojijo študije, ki bi zagotavljale varnost in učinkovitost. Ne samo da se ne moremo zanesti na učinkovitost, ti produkti lahko resno ogrozijo naše zdravje.«

Kdaj se odločimo za zdravljenje debelosti?

Zmotno bi bilo misliti, da so zdravila primerna za vsakogar, ki ni zadovoljen s svojo telesno težo. Do zdravil so upravičeni le tisti, pri katerih je čezmerna hranjenost že načela sistemsko zdravje. »Za zdravila se odločimo takrat, kadar je nevarnost, da je debelost povzročila škodo telesu, že zelo velika,« je pojasnila Zaletel Vrtovčeva. »To tveganje nastopi, ko indeks telesne mase (ITM) prestopi 30 kg/m2 oziroma prej, če so že prisotna druga obolenja, na primer sladkorna bolezen tipa 2 ali motena presnova maščob. V takih primerih se za zdravljenje odločimo, kadar je indeks telesne mase vsaj 27 kg/m2. Odločitev za uvedbo zdravil je samo eden izmed korakov; pomembno je tudi, da je zdravljenje z zdravili podprto s spremembo življenjskega sloga.«

Tri zdravila, trije mehanizmi

Zdravila za zdravljenje debelosti, ki so registrirana v Sloveniji, delujejo na tri različne načine, je pojasnila Zaletel Vrtovčeva. »Prvo zavira privzem maščob v telo, tako da prepreči razgradnjo maščob v prebavilih. Te nato izločimo z blatom. Mastno blato ob uživanju tega zdravila je na primer opozorilo, da je bilo v obroku, ki smo ga zaužili, preveč maščob oziroma da je bil obrok napačno sestavljen. Drugo zdravilo deluje centralno, v možganih, kjer povečuje občutek sitosti in povzroča, da smo že ob manjši količini hrane siti. Osnovni namen omenjenih zdravil je znižanje telesne teže. Imamo pa tudi zdravila, ki sicer so registrirana, vendar jih zavarovalnice še niso uvrstile na listo. Eno teh zdravil ima poleg vpliva na telesno težo predvsem vpliv na dejavnike tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj; uravnava raven maščob in krvnega sladkorja. Vsa omenjena zdravila so plačljiva, predpišejo pa se na recept.«

Debelost, krvni tlak, holesterol …

Ljudje, ki se zdravijo zaradi debelosti, imajo po navadi veliko pridruženih obolenj, na primer povišano raven holesterola v krvi in visok krvni tlak. Vsako jutro in vsak večer zaužijejo zajeten kupček zdravil. Več kot je zdravil, večje je tudi tveganje za nevarnosti, ki jih sprožajo interakcije med njimi. Strokovnjakinja je zagotovila, da pri zdravljenju debelosti zdravnik pravočasno odkrije mogoče zaplete: »Jasno je določeno, za katera stanja lahko uporabljamo zdravila za zdravljenje debelosti in pri katerih drugih sočasnih stanjih moramo biti previdni oziroma teh zdravil celo ne smemo uporabljati. Prav zaradi tega razloga je zdravljenje v rokah zdravnika. Kombinacije z nekaterimi zdravili so res lahko nevarne, zato nakup zdravil npr. v tujini in njihovo jemanje brez zdravniškega nadzora absolutno odsvetujemo. Zdravila imajo že sama po sebi nekatere neželene učinke, ki pa so znani in o njih zdravnik bolnika pravočasno seznani. V osnovi pa gre za zdravila, ki so varna in njihove koristi odtehtajo morebitne nevšečnosti in nevarnosti.«

Debelost premalo zdravimo

»Kot velja za druge kronične bolezni, je tudi debelost premalo zdravljena. Delež ljudi, ki izgublja telesno težo s pomočjo zdravil, je gotovo manjši, kot bi si želeli. Toda zdravila niso čudežna formula, ki bi pomagala pri izgubi odvečnih kilogramov brez truda, ampak le dodatna podpora. Osnove vsakega zdravljenja debelosti so sprememba življenjskega sloga, vsakodnevno gibanje in ustrezna prehrana. To pa je tisto, kar zahteva največ napora,« je končala Zaletel Vrtovčeva.