Jez hidroelektrarne na reki Dneper v kraju Nova Kahovka je bil delno uničen v eksploziji v noči na torek, voda iz njega pa je  zalila že več kot 20 krajev. Ukrajina je doslej evakuirala najmanj 17.000 ljudi, evakuacije pa se nadaljujejo. Skupno naj bi bilo na desnem bregu Dnepra, ki je pod nadzorom Ukrajine, ogroženih okoli 42.000 ljudi. 

V Novi Kahovki, ki je pod nadzorom ruskih sil in kjer je moralo svoje domove zapustiti 900 ljudi, je sicer voda po navedbah tamkajšnjih oblasti danes že začela upadati. Je pa popolnoma poplavljena vas Korsunka na levem bregu Dnepra, je za rusko tiskovno agencijo Tass še povedal ruski župan Nove Kahovke Vladimir Leontjev. Po poplavah po njegovih besedah pogrešajo še sedem ljudi. V Hersonu, edinem večjem mestu, ki ga je po uničenju jezu poplavilo, so poplave manj hude, vendar se reševalne akcije nadaljujejo, ovira pa jih pogosto obstreljevanje z ruskih položajev na drugi strani reke.

Na satelitskih posnetkih, ki jih je v torek objavil Maxar Technologies, je videti obsežne poplave na obeh bregovih Dnepra, zlasti na nižje ležečih predelih na levem bregu, ki je pod nadzorom Rusije. Ponekod so zaradi poplav ljudje preživeli noč na strehah in na drevesih, kjer so čakali, da jih bodo rešili, poroča britanski BBC. Ukrajinske oblasti vrhunec poplav pričakujejo danes, voda pa naj bi na običajno raven po ocenah upadla v štirih do petih dneh.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem na Telegramu opozoril, da je po zrušenju jezu brez dostopa do pitne vode ostalo več sto tisoč ljudi, več deset tisoč pa jih še potrebuje pomoč. »Vsi na naši strani, ki lahko pomagajo, že sodelujejo. A lahko pomagamo le na območju pod nadzorom Ukrajine,« je še zapisal in rusko stran obtožil, da na območjih, ki jih nadzira, niti ne skuša pomagati prebivalcem, poroča BBC. Ukrajinsko ministrstvo za kmetijstvo pa je v torek ocenilo, da bo v regiji Herson poplavljenih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin na desnem bregu Dnepra, razmere pa naj bi bile še slabše na levem bregu, ki je pod nadzorom Rusije.

Ministrstvo je ob tem opozorilo, da bo zaradi poškodovanega jezu motena oskrba z vodo za 31 namakalnih sistemov v regijah Dnipropetrovsk, Herson in Zaporožje. »Uničenje hidroelektrarne Kahovka pomeni, da bi lahko polja na jugu Ukrajine že prihodnje leto postala puščava,« so dodali. Opozorili so tudi na negativne posledice zrušenja jezu za oskrbo s pitno vodo na naseljenih območjih ter za ribištvo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

EU po poškodbi jezu pošilja pomoč Ukrajini

Ukrajina je kmalu po poškodbi jezu hidroelektrarne Kahovka, zaradi katere je območje poplavila voda iz akumulacijskega jezera, EU zaprosila za pomoč. Kot prve so se na prošnjo prek mehanizma na področju civilne zaščite odzvale Nemčija, Avstrija in Litva, ki bodo Ukrajini med drugim poslale filtre za vodo, generatorje in opremo za začasna zavetišča.

Nemčija je Ukrajini ponudila 5000 filtrov za vodo in 56 generatorjev, Avstrija pa 20 zabojnikov za vodo in deset črpalk za blatno vodo, ki so že na poti v Ukrajino. Poleg tega sta Nemčija in Litva ponudili opremo za začasna zavetišča, vključno s šotori, posteljami in odejami, je danes sporočile Evropska komisija.

Center EU za koordinacijo ukrepanja ob nesrečah (ERCC) ostaja v neposrednem stiku z ukrajinskimi reševalnimi službami, da bi spremljal in se odzival na njihove potrebe ter usklajeval nadaljnjo pomoč Ukrajini. Urad EU za humanitarno pomoč v Ukrajini pa se usklajuje s svojimi humanitarnimi partnerji glede dobave hrane in pitne vode tistim, ki so jih prizadele poplave.

Jez hidroelektrarne Kahovka na reki Dneper leži v delu regije Herson na jugu Ukrajine, ki ga je zasedla Rusija. Delno uničen je bil v eksploziji v noči na torek, Ukrajina in Rusija pa krivdo za poškodbo jezu zvračata druga na drugo.

3,2 kilometra dolg in 30 metrov visok jez so na Dnepru zgradili leta 1956 v sklopu hidroelektrarne. Akumulacijsko jezero hidroelektrarne z 18 kubičnimi kilometri vode je bilo pomembno za oskrbo največje evropske nuklearke v Zaporožju in polotoka Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Bilo je tudi vir vode za namakanje kmetijskih površin na jugu Ukrajine.

Zelenski: Napad na jez ne bo zadržal ukrajinske protiofenzive

Ukrajina ne bo dopustila, da bi napad na jez na reki Dneper na jugu Ukrajine ustavil njeno protiofenzivo za ponovno zavzetje izgubljenega ozemlja, je v torek zatrdil Zelenski.  »Katastrofa, ki so jo na hidroelektrarni Kahovka povzročili ruski teroristi, ne bo ustavila Ukrajine in Ukrajincev,« je Zelenski dejal v večernem nagovoru. Kot je zatrdil tudi v sporočilu na Telegramu, eksplozija ni vplivala na zmožnost njegove države, da osvobodi svoja ozemlja. O tem se je že pogovarjal z vojaškimi poveljniki in vojska po njegovih besedah ostaja v najvišji stopnji pripravljenosti.

Zelenski je že pred tem izrazil prepričanje, da je bil napad na jez namenjen prav upočasnitvi ukrajinske protiofenzive. »Kljub temu bomo osvobodili celotno državo,« je dejal in menil, da tovrstni napadi ne morejo preprečiti poraza Rusije, temveč lahko na koncu vodijo le v še večjo škodo za Rusijo.

Ukrajinski generalni državni tožilec se je s prošnjo za preiskavo eksplozije že obrnil na Mednarodno kazensko sodišče (ICC), je še dejal, potem ko je več članov vlade izrazilo prepričanje, da je Rusija zagrešila vojni zločin. Obenem je Zelenski ljudem na prizadetem območju obljubil pomoč. Njegova vlada dela vse, kar lahko, da bi rešila žrtve poplav in ljudem omogočila dostop do pitne vode, je zagotovil v nagovoru, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije.

Na posledice poškodovanega jezu je na večerni seji Varnostnega sveta ZN, h kateri je pozval Kijev, opozoril tudi koordinator ZN za humanitarno pomoč Martin Griffiths. Kot je dejal, gre za velik udarec tudi za pridelavo hrane na območju, hkrati pa predstavlja precejšne tveganje za to, da bi voda prenesla mine in eksplozivna sredstva.

Ni še jasno, kdo je odgovoren

Rusija in Ukrajina sta na seji za eksplozijo znova pripisovali krivdo druga drugi. Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja je dejal, da jo je zakrivila »namerna sabotaža Kijeva«. »Kriminalni režim Kijeva in zahodni pokrovitelji, ki ga zalagajo z orožjem, nosijo polno odgovornost za tragedijo,« je dejal.

Ukrajinski veleposlanik Sergij Kislica mu je odvrnil, da »Moskva krivi žrtev za lastne zločine«. »Eksplozija na Kahovki je dejanje ekološkega in tehnološkega terorista,« je zatrdil.

Kitajska je danes izrazila resno zaskrbljenost zaradi uničenja jezu hidroelektrarne Kahovka na jugu Ukrajine. V Pekingu se bojijo humanitarnih, gospodarskih in ekoloških posledic incidenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Izražamo resno zaskrbljenost zaradi poškodbe jezu v hidroelektrarni Kahovka,« je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Wang Wenbin. Vse strani v konfliktu v Ukrajini pa je pozval, naj spoštujejo mednarodno humanitarno pravo in storijo vse, kar je v njihovi moči, da zaščitijo varnost civilistov in civilnih objektov.

ZDA trenutno ne morejo z gotovostjo trditi, kaj se je zgodilo na jezu, je novinarjem v torek dejal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost John Kirby. »Delamo vse, kar je v naši moči, da bi preverili poročila o tem, da je za eksplozijo odgovorna Rusija, in sodelujemo z Ukrajino pri zbiranju informacij,« je pojasnil. Dodal je, da bo uničenje jezu slabo vplivalo na energetsko varnost Ukrajine. Britanski premier Rishi Sunak pa je dejal, da vojaške in obveščevalne agencije preverjajo, ali je jez razstrelila Rusija.