Trčenje treh vlakov blizu mesta Balasore v zvezni državi Odisha, po katerem je iztirilo več vagonov, velja za najbolj smrtonosno železniško nesrečo v Indiji v več kot 20 letih. Oblasti pričakujejo, da bo število žrtev še naraslo, saj so številni potniki še ujeti v razbitinah vagonov.

Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal generalni direktor gasilske službe v Odishi Sudhanshu Sarangi, je po dosedanjih podatkih umrlo 288 ljudi. "Reševanje še vedno poteka," je poudaril.

Glavni sekretar zvezne države Odisha Pradeep Jena je potrdil, da so po nesreči v bolnišnicah sprejeli okoli 850 poškodovanih. »Naša prednostna naloga je zdaj reševanje potnikov in zagotavljanje pomoči ranjenim,« je dejal.

Izvršni direktor indijskih železnic Amitabh Sharma je pojasnil, da so bili v nesreči udeleženi trije vlaki - dva potniška med vožnjo in tovorni, ki je bil parkiran, poroča AFP. Povedal je tudi, da se je iztirilo okoli deset do 12 vagonov potniškega vlaka. Nekaj razbitin je padlo na drugo progo, vanje pa je trčil drugi potniški vlak, pri čemer so se iztirili trije vagoni. medij Press Trust of India poroča, da je nekaj potniških vagonov, ki so iztirili, trčilo v vagone tovornega vlaka. Vzrok za nesrečo še ni znan.

V Indiji pogoste železniške nesreče

Na prizorišče trčenja je prispelo skoraj 500 policistov in več kot 200 reševalnih vozil, je po poročanju britanskega BBC povedal najvišji uradnik v državi Odisha Pradeep Jena.

Eden od preživelih je novinarjem lokalne televizije povedal, da je ob nesreči spal in se zbudil, ko se je znašel ujet pod okoli desetimi sopotniki, nato pa je splezal iz vagona, pri čemer je utrpel poškodbe vratu in roke.

V Indiji so železniške nesreče sicer razmeroma pogoste. Najhujša se je zgodila leta 1981, ko je vlak med vožnjo čez most v Biharju iztiril in padel v reko, pri čemer je umrlo od 800 do 1000 ljudi. Varnost na tamkajšnjih železnicah se je sicer v zadnjih letih zaradi obsežnih novih naložb in tehnoloških izboljšav znatno izboljšala.

Reševalna akcija končana, umrlo najmanj 261 ljudi

»Vsa trupla in poškodovane potnike smo umaknili s kraja nesreče,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes popoldne sporočil koordinator reševalne akcije.

Na prizorišče nesreče so po besedah glavnega državnega sekretarja Pradeepa Jene poslali več kot 200 reševalnih vozil ter več sto zdravnikov, medicinskih sester in reševalcev. Rešili so vse ujete in ranjene potnike, a še ni jasno, kako hude so poškodbe tistih, ki so jih odpeljali v bolnišnice, poroča britanski BBC.

Poveljnik gasilske službe v Odishi je pred tem sporočil, da je umrlo 288 ljudi. Po najnovejših podatkih jih je umrlo 27 manj, še navaja BBC.

Izrazi sožalja tudi iz Slovenije

Ob hudi železniški nesreči na vzhodu Indije, v kateri je po najnovejših podatkih umrlo 288 ljudi, je predsednica republike Nataša Pirc Musar izrazila sožalje družinam umrlih in indijski kolegici Droupadi Murmu. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve pa so prek Twitterja izrazili pretresenost in žalost.

»Moje najgloblje sožalje predsednici in družinam žrtev grozljive železniške nesreče v Odishi. V teh tragičnih časih smo skupaj z indijskim narodom,« je predsednica Pirc Musar sporočila na Twitterju.

»Pretreseni in žalostni smo ob podobah grozljive železniške nesreče v Indiji. Družinam žrtev izrekamo iskreno sožalje. Prizadetim želimo čim hitrejše okrevanje. Smo v mislih z indijskim prebivalstvom,« pa je tvitnilo zunanje ministrstvo.