V spremstvu svojega zagovornika Francija Matoza je na celjsko sodišče tokrat spet prišel Janez Janša, proti kateremu je zasebno tožbo zaradi žaljivega tvita, ki ga je objavil maja 2021, vložil nekdanji direktor STA Bojan Veselinovič. Spomnimo, da je Janša takrat na svojem twitter profilu zapisal: »Neverjetno za EU v 21. stoletju je, da sodelavec pri umoru novinarja še vedno vodi STA in za to mesečno pokasira 8500 evrov. Več kot predsednik republike.« S tem je Veselinoviču očital, da naj bi bil sokriv za smrt nekdanjega odgovornega urednika STA Boruta Meška, ki mu je Veselinovič leta 2009 vročil izredno odpoved. Meško je pol leta zatem, maja 2010, umrl. Janša vztraja, da izredna odpoved na človeka, ki je bil hudo bolan, zagotovo ni dobro vplivala, kvečjemu obratno. »Nisem trdil, da je Veselinovič umoril Meška z nožem ali s sekiro, je pa to, da ga je vrgel na cesto, zagotovo prispevalo k poslabšanju njegovega zdravja,« je v svojem zagovoru na sodišču dejal Janša.

O tem, da je bolan, Meško ni govoril

Na sodišče je bil tokrat vabljen tudi Alen Pivk, ki je na STA zaposlen vse od leta 2005, Meška pa je leta 2009, izmenjaje z Urošem Urbanijo, nadomeščal v času njegove bolniške odsotnosti. Spet pa ni bilo na sodišče Urbanije. Kot je pojasnila sodnica Leonida Jager, se je opravičil, ker naj bi se v Bruslju udeležil neke okrogle mize, kot dokaz pa priložil kopijo letalske vozovnice, ki je bila kupljena že 10. maja. Sodnica je tokrat njegovo opravičilo štela za verodostojno in zaslišala le Pivka.

Ta je pojasnjeval, da je na STA občasno prihajalo do težav pri organizaciji, saj se je ravno takrat zaostrovala gospodarska kriza in so bile razmere precej napete. Dogodkov je bilo veliko, zaposlenih pa malo. A kljub temu, da sta z Urbanijo v času bolniške nadomeščala odgovornega urednika Meška, je po njegovem uredništvo dobro funkcioniralo. »Tako z Meškom kot z Urbanijo sem imel korekten odnos, žal pa o tem, da je bil hudo bolan, tudi jaz nisem vedel nič, saj mi tega nikoli ni omenil. Za njegovo bolezen smo vsi izvedeli šele, ko ga na STA ni bilo več, mislim, da šele mesec dni pred njegovo smrtjo,« je pojasnil Pivk. Ko ga je Matoz povprašal, ali ve, da je Meško priredil tiskovno konferenco, na kateri naj bi pojasnjeval, da je bil na STA deležen mobinga, je Pivk dejal, da je za to izvedel pozneje, Meško pa naj bi na njej pojasnjeval predvsem svojo plat zgodbe o nesoglasjih, ki naj bi jih imela z Veselinovičem. »Ampak če je nekdo vržen na cesto, pred tem pa je bil na bolniški, to pomeni, da je verjetno resno bolan?« je Janša vprašal Pivka. Ta pa mu je odgovoril: »Glejte, gospod Janša, jaz nisem vedel, da je bolan. Enkrat sem ga sicer povprašal, kako je kaj, pa je odvrnil 'ah, nekaj me hrbet boli'. In to je bilo vse. Kako naj jaz vem, kaj mu je, če o tem ni nič povedal,« je dejal Pivk in dodal, da dvomi, da bi o bolezni kaj vedel Urbanija. »Vsaj meni tega ni omenil,« je dejal in dodal, da so bile razmere na STA takrat res napete in so nekateri zaradi povečanega obsega dela tudi odhajali.

Veselinovič se ni vmešaval v uredniško politiko

Direktor Veselinovič se po njegovih besedah nikoli ni vmešaval v uredniško politiko. »Je pa razumljivo, da nadrejeni morajo vedeti, kaj kdo od novinarjev dela,« je še dejal Pivk, ki je nato Janšo, glede na to, da je v tvitu zapisal, da je Veselinovič »sodelavec pri umoru Meška«, povprašal, kdo vse naj bi bili po njegovem preostali sodelavci pri umoru. Pinkponk med Janšo in Pivkom ter zasebnim tožnikom Veselinovičem se je nato še nekaj časa nadaljeval. Sodnica je počakala, da je vsak povedal svojo plat zgodbe, zatem pa opomnila prisotne, da so na sodišču zaradi žaljivega tvita. Veselinovič je še enkrat ponovil, da Meško ni bil odpuščen v času, ko je bil na bolniški, in da ni vedel za njegovo bolezen. Odpuščen je bil, ker ni izpolnjeval svojih obveznosti. Sojenje se bo nadaljevalo 16. junija, ko naj bi vendarle zaslišali tudi Urbanijo, ki je s Pivkom nadomeščal Meška.