Španski socialistični premier Pedro Sanchez je v ponedeljek, sedem mesecev pred rednimi parlamentarnimi volitvami, nepričakovano sporočil, da razpušča parlament (Cortes) in razpisuje izredne parlamentarne volitve za 23. julij ter da je o tem obvestil kralja Filipa VI.

Za ta korak se je odločil po veliki zmagi desnice na nedeljskih lokalnih volitvah, ki so potekale v 12 od 17 regijah in v vseh, to je v več kot 8000 mestih oziroma občinah. Njegovi socialisti so doslej vladali v desetih od teh 12 regijah in v kar šestih bodo morali prepustiti oblast konservativni Ljudski stranki (PP), in sicer v Valencii, ki ima pet milijonov prebivalcev, Aragoniji z glavnim mestom Zaragozo, Estramadurju, Rioji, Kantabriji in na Balearskih otokih. PP sicer v petih od teh šestih regij ne bo imela absolutne večine in bo morala v koalicijo s skrajno desno stranko Vox. Najbrž bo poleti PP na ta način prevzela oblast tudi v Španiji, ki jo je zaradi korupcijske afere izgubila leta 2018.

Malo možnosti, da bi ostal premier

PP bo še naprej vladala v Madridu, tako v mestu kot v regiji. Oblast pa prevzema v tretjem in četrtem največjem španskem mestu, v Valencii in Sevilli, v obeh je zadnjih osem let vladala levica. V Barceloni še ni jasno, kako se bo razpletlo. Slabo kaže radikalni levičarki Adi Colau, ki se je v osmih letih županovanja v Gaudijevem mestu borila proti navalu turistov in bančnim oderuškim obrestim za stanovanja, zdaj pa ji očitajo finančne malverzacije, nepotizem in naraščajoči kriminal.

Na mestnih oziroma občinskih volitvah po vsej Španiji je PP dobila 31,5 odstotka glasov, socialisti pa 28 odstotkov. Sanchez ima malo možnosti, da ostane premier, tudi zato ker je radikalno levi Podemos, ki je njegov potencialni zaveznik, dobil le 3,2 odstotka. Večjo podporo ima po anketah gibanje Sumar sedanje ministrice za delo in komunistke Yolande Diaz. Za skrajno desni Vox, ki je potencialni zaveznik PP, je zdaj glasovalo 7,2 odstotka udeležencev volitev, a zadnje ankete mu na državnih volitvah pripisujejo 15 odstotkov glasov.

»Čeprav so bile včerajšnje volitve lokalne in regijske, pa sporočilo volivcev presega to raven. Kot premier in voditelj socialistov zato upoštevam rezultate volitev,« je še dejal Sanchez. Torej naj bi razpisal predčasne parlamentarne volitve, ker rezultate lokalnih volitev razume kot nezaupnico svoji vladi. V resnici gre najbrž predvsem za to, da bi rad Sanchez v naslednjih tednih, ko se bo PP v petih regijah pogajala s skrajno desnico in tako kompromitirala, mobiliziral volivce na levici in pridobil sredinske volivce PP. Za oboje je nesprejemljivo, da bi v špansko vlado prvič po diktaturi Francisca Franca 1939-1975 vstopila skrajna desnica.

Kako je premier poskušal ustaviti desnico?

Sanchez je spet presenetil, kot že leta 2018, ko je nenadoma prevzel oblast s podporo baskovskih in katalonskih separatistov, in leta 2019, ko si je oblast podaljšal kar z dvemi predčasnimi parlamentarnimi volitvami.

Že pred nedeljskimi lokalnimi volitvami je Sanchez poskušal ustaviti desnico s tem, da je hvalil svojo gospodarsko in stanovanjsko politiko, upokojencem obljubljal vstopnice za kino za dva evra, kmetom pa denar za odpravo hudih posledic strašne suše.

Tudi voditelj PP Alberto Nunez Feijoo vidi v nedeljskih lokalnih volitvah etapo k parlamentarnim volitvam. Zlasti je poskušal izkoristiti dejstvo, da se Sanchezova vlada v Cortesu opira tudi na baskovske nacionaliste, ki pa so kot svoje kandidate predlagali 44 obsojenih članov teroristične organizacije Eta, ki je sicer leta 2011 opustila svoj oboroženi boj, pred petimi leti pa se je razpustila. Feijoo je Sanchezu očital tudi opiranje na katalonske separatiste in zmanjšanje kazni za spolne prestopnike. »Vi ste veliko upanje za posiljevalce in pedofile, za upornike, skvoterje in skorumpirane ljudi,« je prejšnji teden dejal na televiziji Sanchezu.