Kot je po seji vlade pojasnila ministrica za infrastrukturo Alenko Bratušek, so se za zvišanje cen vinjet odločili, ker je treba zagotoviti dolgoročno finančno vzdržnost Darsa, da bo lahko izpeljal vse zastavljene projekte. Med njimi je izpostavila tretjo razvojno os in drugo cev karavanškega predora.  Dars bo s podražitvijo vinjet letos zbral dodatnih 5,3 milijona, prihodnje leto pa 14,6 milijona evrov.

Spomnila je še, da se je cena vinjet nazadnje dvignila leta 2013. Inflacija je od tedaj presegla 22 odstotkov, povprečna plača pa se je zvišala za nekaj več kot 30 odstotkov, je dodala. Ker je velika večina Slovencev letos vinjete že kupila, bodo dvig cene občutili šele ob nakupu naslednje leto, je poudarila ministrica.

Sredstva za financiranje velikih infrastrukturnih projektov

Kot so pred sejo pojasnili v vladnem uradu za komuniciranje, bo zvišanje cen elektronskih vinjet »posledica indeksacije za referenčna obdobja od 2017 do 2022, ko je bil pogoj za izvedbo indeksacije izpolnjen, prodajne cene elektronskih vinjet pa se niso spreminjale«.

Pravno podlago za ukrepanje po njihovih navedbah daje zakon o cestninjenju, ki določa uskladitev cen cestnin za uporabo cestninskih cest z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin. »Uskladitev se opravi, če rast cen življenjskih potrebščin v obdobju januar-december preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem preseže indeks 100,« so še pojasnili.

Na infrastrukturnem ministrstvu pa so že so sredi meseca pojasnili, da so predlog podprli predvsem v smislu dolgoročne finančne vzdržnosti Darsa ter v interesu neoviranega financiranja in izvajanja velikih infrastrukturnih projektov.