Kriminalisti iz Nove Gorice in generalne policijske uprave so v sredo zjutraj na območju Nove Gorice na podlagi evropskega naloga za prijetje aretirali 35-letnega Italijana ter opravili še osebno ter hišno preiskavo, so v sredo sporočili z novogoriške policijske uprave. Sodelovalo je dvajset kriminalistov. Prijeti Italijan je bil po podatkih naše policije »vpet v kriminalno dejavnost s področja prepovedanih drog in drugih s tem povezanih kaznivih dejanj, ki jih je izvrševala kriminalna združba na mednarodni ravni«. Šlo naj bi za člana razvpite italijanske mafijske združbe 'Ndrangheta, proti kateri je v sredo potekala obsežna kriminalistična operacija v osmih državah Evrope, Braziliji in Panami. Italijana so sicer že dopoldne privedli pred preiskovalnega sodnika, ki je zanj odredil pripor.

Kot so sporočili iz Europola, so v zaključnem delu dolgoletne preiskave prijeli 132 članov ene »najmočnejših kriminalnih združb na svetu«. V akciji je sodelovalo 2770 policistov in kriminalistov. Kot so še zatrdili na Europolu, je 'Ndrangheta odgovorna za večino v Evropo pritihotapljenega kokaina, sistematično pa se ukvarja tudi s pranjem denarja, podkupovanjem in nasilnimi kaznivimi dejanji, tudi umori. Sedež mafijske združbe je v kraju San Luca v Kalabriji, kjer so prav tako potekale preiskave in aretacije.

Sledili so toku denarja

O racijah so poročale tudi posamezne evropske države, med drugimi Nemčija, kjer so preiskali kakih sto poslopij, vključno z zasebnimi hišami, stanovanji, pisarnami in drugimi poslovnimi stavbami. Izvršili so približno 30 nalogov za aretacijo. O operaciji je poročalo tudi tožilstvo v Bruslju, od koder so sporočili, da so v Belgiji izvedli 25 racij, 13 ljudi so prijeli. »Brez dvoma gre za največjo operacijo proti kalabrijski mafiji v Evropi doslej,« je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik belgijskega tožilstva Eric Van Duyse. V Italiji je v operaciji po njegovih besedah sodelovalo 1400 policistov, v Nemčiji okoli tisoč. Preiskave naj bi vodili na podlagi naloga belgijskega sodnika, ki je primere preiskoval od leta 2018.

Europol navaja še, da se je skupina v glavnem posvečala mednarodni trgovini z drogami, ki jih je iz Južne Amerike tihotapila v Evropo pa tudi v Avstralijo. Kot so ugotovili, je mafijska skupina sodelovala s kolumbijsko kriminalno združbo in albansko skupino, ki deluje v Ekvadorju in več evropskih državah. Preiskovalci so sledili toku denarja v obsežnem globalnem sistemu pranja denarja, ki je vključevalo ogromna vlaganja v Belgiji, Nemčiji, Italiji, na Portugalskem, v Argentini, Urugvaju in Braziliji. Vse kaže, da so mafijo izdale kriptirane aplikacije, prek katerih so komunicirali v času pandemije in jih je prestregla policija. Pred tem so se namreč osebno srečevali na več sto kilometrov oddaljenih skrivnih lokacijah.