Severni sij, pojav, ki ga asociiramo s skrajnim severom Evrope, kamor se trume turistov odpravljajo, da bi prisostvovale čarobnemu plesu barv na nebu, je po pripovedovanju Jureta Atanackova v idealnih pogojih viden tudi v Sloveniji. »Polarni sij je viden, ko je Zemljino magnetno polje pod vplivom sončevega izbruha,« je pojasnil Atanackov. Delci iz sonca tako potujejo proti Zemlji, ob trku z atmosfero pa jih vidimo kot barvit pojav na nebu. Zemljino magnetno polje sicer poskrbi, da je aurora bolje vidna na polih, ob idealnih pogojih pa je vidna tudi južneje, vse do ekvatorja.

Atanackov ta pojav s kolegi v Sloveniji spremlja vse od leta 2000. Leta 2003 smo bili v Sloveniji priča posebej močnemu severnemu siju, ki se ga je videlo čez pol neba, sogovornik pa ga je v vseh teh letih opazil že več kot desetkrat. Kot je razložil, so auroro v redkih primerih videli celo ob ekvatorju, leta 1981 so jo lahko denimo občudovali na Kubi.

Dvajset minut barvite aurore

Atanackov je severni sij v Sloveniji nazadnje ujel pretekli teden. »Mislil sem, da tokrat ne bom videl ničesar, pa sem se odpravil na bližnjo lokacijo severno od Ljubljane, kjer je svetlobna onesnaženost manjša. Le iz Kamnika je prišlo nekaj svetlobnega onesnaženja, ki je vidno na levi strani fotografije,« je dejal ljubiteljski astronom. Z merjenjem parametrov sončnega vetra (gostota, hitrost, magnetno polje) lahko predvidi, kdaj bo sij viden na nebu: »Tokrat sem v nebo gledal pet ur. Aurora je sijala kakih dvajset minut, pojavila pa se je v dveh valovih, in sicer okoli 22. ure ter okoli 1. ure«. Pojav je v idealnih pogojih viden tudi s prostim očesom, fotograf ga je ovekovečil zrcalno-refleksnim fotoaparatom nikon D7500 in malo močnejšim objektivom. Precej visok je bil tudi ISO, ki določa občutljivost senzorja fotoaparata za svetlobo. Zaslonka je bila odprta okoli 15 sekund, s čimer je do senzorja prišla ravno pravšnja količina svetlobe, rezultat pa je bila fotografija belo-rdečega sevanja na severni strani neba.

Po napovedih strokovnjakov bo severni sij pri nas viden še v naslednjih dveh ali treh mesecih. Aktivnost sonca se namreč povečuje, izbruhov bo na zvezdi, okoli katere se vrti naš planet, posledično še kar nekaj. Sledenje temu pojavu omogoča tudi aplikacija My Aurora Forecast, s katero je mogoče slediti parametrom sončnega vetra in ugotoviti, kje bo pojav mogoče opaziti. Če želite poskusiti s srečo in na nebu gledati čarobni ples barv, je najbolje, da se odpravite na temno lokacijo, kjer je svetlobnega onesnaževanja manj in je obzorje odprto proti severu. Vse, kar potrebujete, je le dobra mera vztrajnosti in potrpežljivosti.