Socialni demokrati so se od Mirana Potrča, ki je bil eden njihovih vidnejših članov pred osamosvojitvijo in po njej, poslovili z besedami, da je bil največji gospod med tovariši in največji tovariš med gospodi. Pogreb Mirana Potrča je bil v družinskem krogu.

Človek za vse čase

Mariborčan, po izobrazbi pravnik, se je na začetku karierne poti zavezal gospodarstvu, kjer je bil v obdobju 1963–1968 vodja pravne službe v Livarni Maribor; v politiko je vstopil leta 1968. Njegova poklicna pot se je prepletala z delom v Zvezi komunistov Slovenije, Zvezi sindikatov Slovenije in Zvezi sindikatov Jugoslavije (ZSJ), bil je tudi prvi predsednik ZSJ z enoletnim mandatom. V mandatu 1982–1986 je bil vodja slovenske delegacije v zboru republik in pokrajin skupščine SFRJ, bil je tudi delegat dveh zadnjih mandatov skupščine SRS in predsednik zadnje skupščine, prav tako je bil izvoljen za člana prve skupščine na demokratičnih volitvah leta 1990. Takrat je prevzel vodenje poslanske skupine prenovljenih komunistov, po spremembi volilnega sistema pa je po volitvah leta 1992 v državnem zboru vodil Socialne demokrate. Zadnji, peti mandat se mu je iztekel leta 2011, ko se je politično upokojil. Množična udeležba na slovesnosti ob upokojitvi, ko so se zbrali poslanci (razen SDS) in zaposleni državnega zbora, je potrdila sloves Mirana Potrča v slovenskem parlamentu.

Nestor slovenskega parlamentarizma

Miran Potrč se je v novejšo zgodovino zapisal z izjemno pomembnim (a tudi spregledanim) prispevkom k osamosvojitvi Slovenije, ko je leta 1989 kot predsednik skupščine poskrbel, da je bilo sprejetih 81 dopolnil k ustavi (socialistične) republike, ki so predstavljala pravno podlago za demokratične volitve osem mesecev kasneje, za plebiscit za samostojno Slovenijo dobro leto zatem in za sprejem nove slovenske ustave decembra 1991. Ob 20. obletnici dogodka je Miran Potrč spomnil, da je bil s tem dejanjem utrjen relativno samostojen položaj Slovenije v nekdanji skupni državi Jugoslaviji, omogočeni so bili svobodno ustanavljanje političnih strank in svobodne volitve, odpravljen je bil monopol družbene lastnine in pripravljeni so bili nastavki za prehod v tržno gospodarstvo.

Socialni demokrati, katerih član je bil Miran Potrč do konca, so ob njegovi smrti zapisali: »Njegovo poslansko delo in vodenje poslanske skupine v najtežjih, prelomnih letih je vtisnilo neizbrisen pečat identiteti naše stranke. Imel je izjemno pomembno vlogo v času osamosvajanja, še zlasti pri sprejemanju ustavnih dopolnil. Njegovo neutrudno delovanje je utiralo pot delovanju in uveljavljanju slovenskega parlamentarizma. Ob vse prevečkrat populističnih nastopih v parlamentu je Miran izstopal z umirjenimi, strokovno utemeljenimi, odgovornimi in načelnimi nastopi. Sodi v vrh ljudi, zaslužnih za osamosvojitev in za razvoj socialne demokracije v Sloveniji. Danes bi bila Slovenija bistveno boljša, če bi bilo več takšnih politikov, kot je bil Miran. Razumnost in srčnost sta bili njegovi prepoznavni značilnosti, ki sta ga vodili pri delu in v odnosih do ljudi.«