Obisk ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v Britaniji so razkrili šele po tistem, ko je že priletel v London, in samo malo prej, preden je na Downing Streetu 10 obiskal Rishija Sunaka, ki je že tretji britanski premier, s katerim se je srečal po ruski invaziji na Ukrajino. Njegov obisk je prinesel začasno premirje med vladajočo konservativno stranko in vodilno opozicijsko laburistično stranko.

Konservativni premier Sunak in vodja laburistov Keir Starmer po srečanju prvega z Zelenskim na Downing Streetu 10 nista imela rednega besednega dvoboja med »vprašanji za premierja«, ki je vsako sredo najbolj gledan parlamentarni politični ritual. Nista se prepirala ali poskušala osmešiti ali ponižati drug drugega, ampak sta tekmovala v izražanju podpore Ukrajini. Oba bi se lahko veliko naučila iz govora kot vedno od začetka vojne v vojaško zeleno oblečenega ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v westminstrski dvorani parlamentarne palače, ki jo je svet zadnjič videl, ko je bila tam krsta s kraljico Elizabeto II. Zelenski, ki je bil šele na drugem obisku v tujini po začetku vojne (med prvim je obiskal ZDA, na poti nazaj se je ustavil na Poljskem), je v odlični angleščini čustveno nagovoril člane poslanske in lordske zbornice. Na skupnem zasedanju obeh domov parlamentov je govoril kot prvi tuji državnik po ameriškem predsedniku Baracku Obami.

Po tankih – letala

V zadnjem času se je veliko govorilo o Natovih tankih za Ukrajino, vse dokler se ni tudi Nemčija po ZDA in Veliki Britaniji odločila, da jih bo dala Ukrajincem. Zelenski je v tem govoru potrdil, kar že nekaj časa govorijo britanski vojaški analitiki – da ukrajinske oborožene sile nujno potrebujejo Natova letala, lovce, da bi zmagale v tej vojni. Zelenski jih je v čustvenem govoru primerjal s krili svobode. Skoraj sočasno je britanska vlada, ki že uri neznano število pripadnikov ukrajinske armade (Zelenski jih je obiskal po govoru), sporočila, da bodo v Britaniji začeli uriti ukrajinske vojaške pilote v standardnih Natovih letalih.

»Svoboda bo zmagala, vemo, da bo Rusija poražena,« je dejal Zelenski, ki se je Britaniji zahvalil za njeno trdno podporo »najpomembnejši zmagi našega časa«. Zelenski, ki je predsedniku parlamenta med govorom podaril čelado enega najboljših ukrajinskih vojaških pilotov, na kateri je napis »Svobodo imamo, dajte nam krila, da jo zaščitimo«. Kaže, da se to ne bo zgodilo prav kmalu. Zelenski je morda presenetil gostitelje, saj je Downing Street 10 šele po njegovem govoru sporočil, da je premier Sunak obrambnemu ministru naročil, naj preuči, katera letala bi Britanija potencialno dala Ukrajini, poudaril pa, da gre za dolgoročno rešitev.

Johnsonov »dejavnik«

Med govorom Zelenskega je bilo veliko ugibanja o tem, ali bo omenil nekdanjega premierja Borisa Johnsona. Ta namreč vse bolj bega premierja Rishija Sunaka, ker se, posebno ko gre za Ukrajino, vede, kot bi bil še vedno premier. Govori namreč, kaj vse bi Britanija morala narediti, pred kratkim je bil tudi na obisku v Kijevu, čeprav je zdaj samo poslanec. Ko je bil Johnson še premier v težavah, je mislil, da se bo rešil s podporo Ukrajini. Zdaj pa se vede, kot da upa, da mu bo pomagala pri vrnitvi na oblast.

Zelenski Johnsona, ki je bil v poslanski publiki še bolj nepočesan kot po navadi, ni samo omenil, ampak ga je pohvalil kot nekoga, ki je združil podporo (Zahoda), ko se je zdelo nemogoče. Govor je sklenil z besedami: »Danes bom odšel iz parlamenta in se vam vnaprej zahvalil za mogočna angleška letala.« Čeprav poznavalci ocenjujejo, da je malo verjetno, da bo Britanija Ukrajini dala letala v bližnji prihodnosti, je Johnson po govoru Zelenskega dejal: »Čas je, da Ukrajincem damo dodatno opremo, ki jo potrebujejo, da porazijo Putina in obnovijo mir v Ukrajini. To pomeni rakete daljšega dosega, to pomeni več tankov, to pomeni letala.«

Zelenski se je po govoru srečal tudi s kraljem Karlom III. Zvečer je že odpotoval v Pariz, kjer sta ga v Elizejski palači pričakala francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Olaf Scholz. Danes bo obiskal Bruselj, kjer se bo udeležil vrha Evropske unije. Zaradi varnostnih razlogov so podrobnosti njegovih obiskov znane šele po tistem, ko se začnejo.