Tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je nedavno dejal, da Kijev pričakuje novo rusko ofenzivo še ta mesec. »Sanje okupatorjev so razširiti kopenski koridor do Krima. Torej bi lahko nova ofenziva prišla z vzhoda ali juga,« je dodal. Opozoril je tudi, da do takrat ne bo prispela vsa obljubljena zahodna oborožitev, vendar ima Ukrajina dovolj rezerv, da omeji ruske napade, poroča BBC.

Guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj pa je prepričan, da bi Rusija novo ofenzivo lahko izvedla po 15. februarju. Poudaril je, da je Moskva na vzhod države že napotila več deset tisoč svojih vojakov in da se dvomesečno obdobje usposabljanja mobiliziranih Rusov bliža koncu.

Meni, da bi Rusija potrebovala približno deset dni, da jih premesti na fronto. Ocenjuje pa tudi, da bodo v regiji Lugansk ruske sile v novi ofenzivi osredotočene predvsem na kraje Bilohorivka, Kremina in Svatove.

Po ocenah britanskih vojaških strokovnjakov ruske sile na fronti v zadnjem času niso bistveno napredovale. »Zajeti jim uspe le nekaj sto metrov na teden. To je skoraj gotovo zato, ker Rusija zdaj nima zadosti streliva in sil, potrebnih za uspešne ofenzive,« je sporočilo britansko obrambno ministrstvo.

London prav tako sumi, da ruski poveljniki zaradi političnega pritiska Moskve zasledujejo nerealne cilje, ki pa jih z obstoječimi enotami, ki so slabo opremljene in neizkušene, ne bodo mogli doseči. »Še vedno je malo verjetno, da bo Rusija v prihodnjih tednih uspela nabrati sile, ki bi bistveno vplivale na izid vojne,« dodaja ministrstvo.

Guterres: Obstaja velika verjetnost, da se bo konflikt v Ukrajini še zaostril in razširil

Med ukrajinskimi in ruskimi silami medtem še naprej potekajo srditi spopadi za mesto Bahmut v ukrajinski regiji Doneck, je v ponedeljek v dnevnem nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in se zahvalil svojim vojakom za odločen odpor.

Opozoril je, da si ruske sile prizadevajo mesto obkoliti in Zahod pozval, naj pohiti s pošiljanjem težkega orožja Ukrajini.

Ukrajinski parlament je medtem danes vojno stanje v Ukrajini podaljšal še za 90 dni. Podaljšana je bila tudi splošna mobilizacija, kar pomeni, da bo za moške med 18. in 60. letom starosti, za katere velja obvezno služenje vojaškega roka, še naprej veljala prepoved odhoda iz države.

Rusija je zavzetje regije Doneck že ob začetku invazije postavila za svojo ključno prednostno nalogo. Pred kratkim je Moskva sporočila, da je skupaj z najemniško skupino Wagner po izredno hudih bojih zavzela mesto Soledar in vas Blahodatne.

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je medtem v ponedeljek v govoru v Generalni skupščini opozoril, da obstaja velika verjetnost, da se bo konflikt v Ukrajini zaostril in razširil. »Obeti za mir se še naprej zmanjšujejo. Možnosti za nadaljnje zaostrovanje in prelivanje krvi pa se povečujejo,« je dodal.

Šojgu svari pred nepredvidljivo eskalacijo vojne v Ukrajini

Ruske sile uspešno napredujejo v bližini ukrajinskih mest Bahmut in Vugledar, je danes dejal ruski obrambni minister Sergej Šojgu in Zahod posvaril pred okrepljenimi dobavami orožja Kijevu. Prepričan je, da dobave težkega orožja vlečejo članice Nata v konflikt, kar bi po njegovih besedah lahko privedlo do nepredvidljive eskalacije.

»ZDA in njihove zaveznice skušajo zavleči konflikt. V ta namen so začele dobavljati težko ofenzivno orožje Kijevu in odkrito pozivajo Ukrajino, naj zasede naša ozemlja. Takšni koraki vpletajo članice Nata v konflikt in lahko privedejo do nepredvidljive eskalacije,« je na sestanku obrambnega ministrstva dejal Šojgu.

Poudaril je, da so ruske sile v ukrajinskih regijah Doneck in Zaporožje zavzele sedem naselij, operacije v okolici Bahmuta in Vugledarja pa se po njegovih besedah odvijajo uspešno. Ukrajina naj bi kljub ogromni vojaški pomoči Zahoda utrpela velike izgube, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Ob tem je še izrazil prepričanje, da se ukrajinske oblasti zavedajo, da Rusiji ne bodo mogle zadati vojaškega poraza in se zato zatekajo k ustrahovanju prebivalcev v regijah, ki si jih je Rusija lansko leto enostransko priključila.

V Ukrajini imenovali novega notranjega ministra

Igor Klimenko je bil približno tri tedne po smrti njegovega predhodnika Denisa Monastirskega uradno imenovan za novega ukrajinskega notranjega ministra. Za imenovanje 50-letnega Klimenka, nekdanjega šefa policije, ki je notranje ministrstvo vodil v minulih tednih, je po poročanju ukrajinskih medijev glasovala dvotretjinska večina v parlamentu v Kijevu. Monastirski je umrl sredi januarja v nesreči helikopterja, ki je strmoglavil v mestu Brovari severovzhodno od ukrajinske prestolnice. V strmoglavljenju je umrlo skupno 14 ljudi, tudi namestnik Monastirskega.

Ukrajinska vrhovna rada je danes potrdila tudi imenovanje Vasila Maljuka za vodjo ukrajinske varnostne službe (SBU). 39-letni generalmajor je nasledil prijatelja predsednika Zelenskega iz otroštva Ivana Bakanova, ki je moral julija lani zapustiti položaj zaradi številnih primerov domnevne izdaje med ukrajinskimi uradniki. Zelenski je ob razrešitvi Bakanova za začasnega vodjo varnostne službe imenoval njegovega namestnika Maljuka, ki je tako sedaj po šestih mesecih tudi uradno stopil na čelo SBU.