Drugi niz drugega kroga, ki ga je proti Francozu Enzu Couacaudu izgubil po podaljšani igri s 6:7, je ostal zadnji in edini, ki ga je Novak Đoković na letošnjem teniškem odprtem prvenstvu Avstralije prepustil nasprotnikom. Po vsaki zmagi se je napovedovalo, da bo imel proti naslednjemu nasprotniku težje delo, a so vsi po vrsti padli s 3:0 v nizih, nič drugače pa ni bilo niti v finalu, v katerem je četrti nosilec kot zadnjega porazil še tretjega nosilca Stefanosa Cicipasa. Pa čeprav je treba Grku priznati, da je Noleta namučil bolj od drugih in ga dvakrat, v drugem in tretjem nizu, prisilil v tie-break. A tudi v teh dvoma o zmagovalcu v resnici ni bilo in 35-letni Srb je po zmagi s 6:3, 7:6 (4), 7:6 (5) osvojil še svoj jubilejni deseti naslov v Melbournu ter skupno 22. na turnirjih velike četverice, s čimer se je na vrhu spet izenačil s Špancem Rafaelom Nadalom in se znova povzpel tudi na vrh lestvice ATP.

Cicipas nima dvomov

Prav to zadnje je podatek, ki bo v naslednjih dneh (oziroma jih je že) zagotovo znova podžgal debate o tem, kdo je najboljši teniški igralec vseh časov. Nenazadnje se je prav ob to takoj po porazu v finalu obregnil tudi Stefanos Cicipas, ki dvomov nima. »Tvoji dosežki govorijo sami zase. Zelo cenim, kaj vse si storil za tenis. Tudi sam sem boljši igralec, ko igram proti tebi. Si največji, ki je kdajkoli v rokah držal teniški lopar,« je Đokoviću polaskal Cicipas, ki je v svojem drugem finalu na turnirjih za grand slam še drugič, po Parizu 2021, izgubil proti istemu nasprotniku, v žep pa je kljub porazu pospravil 1,12 milijona ameriških dolarjev. Še skoraj dvakrat več (2,05 milijona dolarjev) je za zmago dobil Novak Đoković, ki je kljub temu, da si je v karieri izbojeval že celo vrsto zmag, do katerih je bila pot veliko težja, po dvoboju poudaril: »To je morda največja zmaga v moji karieri, turnir pa je bil eden najtežjih. Lani nisem smel igrati, letos sem se vrnil... Samo jaz in moja ekipa vemo, kaj vse sem preživljal v zadnjih tednih.«

Pri tem je poleg drugega seveda mislil tudi na poškodbo stegenske mišice, pa dogodke s svojim očetom Srđanom, ki se je po četrtfinalu znašel v družbi ruskih navijačev, kar so mnogi kot trop krvoločnežev takoj hiteli intepretirati kot to, da podpira rusko invazijo na Ukrajino, tisoč in eno pojasnilo, da temu niti slučajno ni tako in da se je med njimi znašel po naključju, pa seveda ignorirali. Zaradi tega očeta nato tudi ni bilo na tribunah med polfinalom in finalom, po katerem je Đoković nemudoma stekel v objem preostalemu delu svoje ekipe, za katero je znova dejal, da je naslov toliko njihov, kot je njegov.

Napet ženski finale

Dokler bosta Đoković in Rafael Nadal igrala in lovila naslove na največjih turnirjih, so ženski finali pač obsojeni na obstransko vlogo in tudi tokrat je bilo tako. Pa čeprav je bil vsaj rezultatsko dvoboj med peto nosilko Belorusinjo Arino Sabalenko in 22. Kazahastanko Jeleno Ribakino bolj napet, saj je druga dobila prvi niz s 6:4, v nadaljevanju pa je bila boljša 24-letna Belorusinja, za katero je bil omenjeni prvi niz sploh prvi izgubljeni v tem letu. Naslednja dva je dobila s 6:3 in 6:4 ter se tako veselila svoje prve lovorike na turnirjih za grand slam in enake denarne nagrade kot Đoković. »Potrebovala bom še nekaj dni, da bom dojela, kaj se je ravnokar zgodilo,« je bila po zmagi čustvena Arina Sabalenko, ki bo na najnovejši lestvici WTA uvrščena na drugo mesto. x