Trend padanja cen nafte na globalni ravni in višji popusti na rusko nafto so prihodke Moskve od prodaje nafte novembra znižali za 700 milijonov dolarjev na 15,8 milijarde dolarjev (15 milijard evrov), poročajo tuje tiskovne agencije.

Novembra sicer še nista učinkovala 5. decembra uveljavljena embargo na uvoz večine ruske nafte v EU in cenovna kapica za rusko nafto, ki jo ta po morju izvaža v tretje države. Cenovna kapica je postavljena pri 60 dolarjih za 159-litrski sod surove nafte.

Bruselj želi z ukrepi, usklajenimi tudi s skupino G7, zmanjšati prihodke Rusije za financiranje vojne v Ukrajini in zagotoviti stabilnost globalnih trgov. V Rusiji so v odzivu na sprejetje ukrepov poudarili, da cenovne kapice ne bodo upoštevali. Kot je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, ukrep predstavlja »korak k destabilizaciji globalnih energetskih trgov«.

Po napovedih IEA bodo ti ukrepi proizvodnjo ruske nafte prihodnje leto zmanjšali za 1,4 milijona sodov dnevno. »Ob tem pa ne moremo izključiti možnosti velikih podražitev cen nafte prihodnje leto,« so opozorili.