Končno je tudi Kitajska, tako kot postopno vse druge države na svetu, pripravljena bolj normalno živeti z virusom covida-19. V Pekingu so, ne da bi to obešali na veliki zvon, opustili politiko ničelne tolerance, s katero so od začetka leta 2020 poskušali preprečiti širjenje virusa tako, da so močno omejevali stike med ljudmi, tudi kjer se je pojavil en sam primer okužbe. Vendar pa bi Kitajci zaradi svoje nizke čredne imunosti to opuščanje res strogih ukrepov lahko v prihodnjih mesecih plačali s številnimi žrtvami. Kitajski, ameriški in britanski znanstveniki v več ločenih študijah ocenjujejo, da bi lahko bilo mrtvih med 1,3 milijona in več kot dva milijona ljudi, če bi zelo sprostili ukrepe.

Očitno pa je, da hoče predsednik države Xi Jinping s popuščanjem ukrepov preprečiti vnovični izbruh množičnih protestov, kakršni so pretresali Kitajsko konec novembra, nekateri pa so na njih zahtevali njegov odstop. Proteste so potem v zadnjih desetih dneh onemogočile velike policijske okrepitve.

Testiranje, karantena in zaprtja bodo omejeni

Danes, dan po zaprti seji politbiroja partije, je torej nacionalna komisija za zdravstvo sprejela več odločitev, ki dejansko, ne pa tudi uradno, pomenijo konec politike ničelne tolerance do covida-19. Tako bodo odslej osebe, ki so okužene, a niso huje zbolele, ostale doma en teden, potem pa se bodo lahko z dvema negativnima izvidoma testov vrnile v normalno življenje. Doslej so morali okuženi in člani njegovega gospodinjstva v posebne državne centre za karanteno, kjer so jih za več tednov izolirali.

Nacionalna komisija za zdravje je zmanjšala zahteve glede testiranj. Doslej so morali Kitajci opraviti test na vsakih 48 ali 72 ur, če so hoteli vstopiti v javne prostore in se voziti z javnimi prevoznimi sredstvi. Odslej bo množično testiranje potekalo le še v šolah, bolnišnicah, upokojenskih domovih in na drugih delovnih mestih z velikim tveganjem, so sporočili v komisiji. Doslej se je pogosto dogajalo, da so v primeru nekaj okužb v mestih z več milijoni prebivalcev sistematično testirali vse ljudi, ki so čakali na test po več ur v dolgih vrstah.

Prav tako bo odslej zelo omejena možnost zaprtja nekega urbanega območja. Do zdaj je veljalo, da prebivalci ulice, mestnega predela in včasih celega mesta zaradi ene ali nekaj okužb tudi po več mesecev niso smeli z domov, razen morda ob nakupih živil. Odslej naj bi bilo takšno zaprtje mogoče predvsem za posamezen stanovanjski blok, nadstropje ali hišo.

Virus nevaren tudi za Xija

Leta 2020 se je kitajska politika ničelne tolerance do covida-19 začela z velikim uspehom. Malo okužb in malo mrtvih (doslej uradno 5000) je tudi pomenilo, da gospodarstvo ni bilo prizadeto. Oblast Xi Jinpinga je imela to za dokaz, kako zelo uspešnejši, bolj sposoben in human je ta pristop od tistega zahodnih vlad, saj je samo v ZDA za covidom umrlo več kot milijon ljudi. A zdaj se zdi, da je moral politiko ničelne tolerance odpraviti tudi zaradi gospodarstva. Letalski promet na domačih progah se je zmanjšal za 45 odstotkov, transport tovora po cestah za 33 odstotkov in število potnikov v podzemnih železnicah za 32 odstotkov.

Vendar pa bodo zaradi odprave ukrepov ničelne tolerance Kitajci seveda veliko bolj izpostavljeni virusu. Imunost med njimi pa ni visoka, ker se večji del Kitajcev ni okužil, cepljeni pa so bili z manj učinkovitimi domačimi cepivi. Med starejšimi od 80 let, ki so najbolj ogroženi, se jih je trikrat cepilo 40 odstotkov, zdaj pa bi bilo nujno že četrto cepljenje. Konec novembra je uradno število novih okuženih na dan preseglo 40.000, v zadnjih dneh pa je padlo na 25.000.

Z neuspehom politike do covida bi se lahko trdnost vladavine Xi Jinpinga zdela načeta, kot se je ob nedavnih protestih. Že s tem, da je opustil politiko ničelne tolerance, je na neki način priznal napako, potem ko je tako veliko stavil na njen uspeh in se hvalil z njo. Virus covida je lahko nevaren tudi za Xija v njegovem tretjem petletnem mandatu vodenja partije in države.