Sezona gripe se je letos začela zgodaj. Ob doslej uradno potrjenih 40 okužbah je število okuženih v populaciji sicer verjetno še večje. A je v bolnišnicah stanje za zdaj stabilno, je dejala epidemiologinja Sočan.

Prav tako se je zgodaj začela sezona respiratornega sincicijskega virusa (RSV), ki je nevaren za majhne otroke. Na pediatrični kliniki so tako v novembru zdravili več otrok, tudi na intenzivnih oddelkih. »To ni nobeno presenečenje, saj sta bili prejšnji dve sezoni, tudi kar se tiče gripe in RSV, dokaj skromni, zdaj sta se pa oba virusa vrnila,« je pojasnila Sočan. Epidemija covida-19 je v preteklih letih nekoliko spremenila pojavnost ostalih respiratornih virusov, ki se ne pojavljajo več v pred tem običajnih obdobjih.

Bo letošnja sezona gripe težja?

Ker je bilo primerov gripe v zadnjih dveh letih epidemije covida-19 precej manj, nekateri strokovnjaki po njenih besedah izražajo zaskrbljenost, da bi bila lahko letošnja sezona gripe težja.

V Sloveniji so proti gripi v tej sezoni doslej razdelili približno 160.000 odmerkov cepiva, na zalogi jih ostaja približno 90.000. Kolikšna je letošnja precepljenost, še ni znano, sicer pa velja, da je slabša kot v Evropi. Zato k cepljenju spodbuja predvsem ranljive posameznike, denimo bolnike s kroničnimi obolenji.

Za cepivo proti gripi strokovnjaki vsako sezono skušajo izbrati najboljšo kombinacijo štirih virusov. V zadnjem času se je pokazala možnost univerzalnega cepiva mRNK, v katerega so znanstveniki vključili vseh 20 znanih podtipov gripe. Rezultati testiranja na živalih so odlični, je na Twitterju zapisal znanstvenik Roman Jerala s Kemijskega inštituta.

S podatki o takšnem cepivu Sočan še ne razpolaga, si pa vsekakor želijo cepivo, ki bi bilo trajnejše in bi pripomoglo k boljši precepljenosti.

Epidemija gripe se je v po celi Evropi začela zgodaj, pred prihajajočo zimo opozarjajo pristojni v EU in pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Obenem narašča zaskrbljenost zaradi pojava RSV, medtem ko še vedno ostaja grožnja tudi covid-19.