Eno glavnih sporočil srečanja ministrov, na katerega je bila povabljena tudi ukrajinska delegacija, je bilo sicer to, da vojni zločini v Ukrajini ne smejo ostati nekaznovani.

Nemški pravosodni minister Marco Buschmann je po srečanju izjavil, da je »sistematično uničevanje« infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Veliko ljudi bo žrtev zime,« je še dejal nemški minister in dodal, da se »vojni zločinci ne bi smeli in se ne smejo nikjer počutiti varno«. Po njegovi oceni morajo zato države skupine G7 "bolje sodelovati v boju proti vojnim zločinom«.

Ob tem je izrazil prepričanje, da bo mednarodna skupnost po koncu vojne obravnavala ruske vojne zločine na Mednarodnem kazenskem sodišču v Haagu (ICC). Po njegovih besedah so ukrajinski preiskovalci od začetka vojne dokumentirali že »skoraj 50.000 primerov vojnih zločinov«.

Kijev se sicer zavzema za ustanovitev posebnega sodišča za obravnavo ruskih vojnih zločinov v Ukrajini. »Odprti smo za razpravo o tem,« je na to temo povedal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders in skupaj z Buschmannom izrazil mnenje, da bi mednarodna skupnost lahko izboljšala tudi izvajanje sankcij proti Rusiji, navaja dpa.

Ukrajinski generalni tožilec Andrij Kostin je medtem na srečanju pravosodnih ministrov skupine G7 ponovil poziv k ustanovitvi posebnega sodišča za obravnavo zločinov, storjenih med vojno v Ukrajini, in poudaril »pravne omejitve« ICC.