Aleksandar Vučić se je danes zvečer sestal s posebnim predstavnikom EU za dialog med Beogradom in Prištino ter druga regionalna vprašanja Zahodnega Balkana Miroslavom Lajčakom, v soboto pa bo ministrom na izredni seji srbske vlade podal poročilo o pogovorih s predstavniki Srbov, ki živijo na Kosovu, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Do Vučićeve odločitve je prišlo dan po tem, ko je glavni direktor kosovske policije na priporočilo inšpektorata kosovske policije v četrtek suspendiral regionalnega poveljnika policije na severu Kosova Nenada Đurića zaradi neizvrševanja zakonskih pooblastil in neizvrševanja uradnih odločitev. Đurić je dejal, da policija na severu Kosova ne bo uveljavila odločitve vlade v Prištini, da izreče opozorila kosovskim Srbom, ki niso zamenjali srbskih registrskih tablic. Odločitev naj bi bila po njegovih besedah »politična in dirigirana,« ter uperjena proti srbski skupnosti.

Predlagajo, da vsi Srbi zapustijo kosovske institucije

Goran Rakić, predsednik Srbske liste, ki je največja srbska stranka na Kosovu, je zaradi suspenza Đurića za soboto sklical nujen sestanek vseh predstavnikov kosovskih institucij na večinsko srbskem severu Kosova, na katerem bodo obravnavali predlog, da vsi Srbi zapustijo kosovske institucije, »začenši z lokalno samoupravo, tožilstvom, sodišči, policijo in vsemi drugimi organi«.

Srbski minister za zunanje zadeve Ivica Dačić pa je danes na Dunaju dejal, da gredo zadnja dejanja Prištine v smer »poniževanja srbskega naroda«, princip teritorialne integritete pa ima po njegovem mnenju mednarodna skupnost za »Sveto pismo, ki pa v primeru Srbije ne velja«.

Napetosti med Beogradom in Prištino so se znova okrepile, ko se je v noči s ponedeljka na torek iztekel rok, ki ga je kosovska vlada določila za uresničitev odločitve o zamenjavi srbskih registrskih tablic, ki jih uporabljajo Srbi na Kosovu, za kosovske registrske tablice.

Svoja vozila doslej preregistrirala le peščica kosovskih Srbov

Napetosti med Prištino in Beogradom so bile tudi tema pogovorov na četrtkovem vrhu Berlinskega procesa, ki je potekal v nemški prestolnici. Srbska premierka Ana Brnabić po pogovorih na vrhu ni bila optimistična, ker, kot je dejala, EU dopušča nespoštovanje že dogovorjenih in podpisanih sporazumov v okviru dialoga, medtem ko od njih zahteva, da priznavajo in sklepajo nove sporazume. Pojasnila je, da sta se Lajčak in visoki predstavnik EU Josep Borrell v pogovoru strinjala z njo, da bi morale obstajati statusno nevtralne registrske tablice, ki jih je ukinil kosovski premier Albin Kurti, da pa glede tega ne moreta storiti ničesar.

Iz EU so medtem za srbsko televizijo N1 potrdili, da so prejeli odgovor Srbije in Kosova glede predloga normalizacije odnosov, ki sta ga pripravili Nemčija in Francija, v četrtek pa sta takšno rešitev podprla tudi Borrell in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Odgovor obeh strani sicer še preučujejo, zapisali pa so, naj državi izkoristita zgodovinsko priložnost, presežeta stanje »permanentne krize« in se tako približata vstopu v EU.

Priština sicer ni sprejela predloga Washingtona in Bruslja o odlogu izvajanja ukrepov za 10 mesecev, temveč se je kosovska vlada odločila, da bo rok za menjavo registrskih tablic podaljšala do 21. aprila 2023, ko naj bi bila izrecno dovoljena le raba tablic Republike Kosovo. Do zdaj je svoja vozila preregistriralo le nekaj kosovskih Srbov.