Letna inflacija se je septembra v primerjavi s prejšnjim mesecem znižala z 11 na 10 odstotkov, povprečna letna rast cen pa je bila 8,4-odstotna.

Cene blaga so bile v povprečju višje za 12,5 odstotka, cene storitev pa za 5,2 odstotka. Blago dnevne porabe se je podražilo za 14,9 odstotka, trajno blago za 10,5 odstotka in poltrajno blago za 5,1 odstotka.

Na letno inflacijo so najbolj vplivale podražitve prehrambnih izdelkov. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so se zvišale za 14,4 odstotka, kar je k inflaciji prispevalo 2,4 odstotne točke. Z 1,6 odstotne točke so sledile podražitve naftnih derivatov: tekoča goriva so se podražila za 44,1 odstotka, dizelsko gorivo za 34,8 odstotka in bencin za 20 odstotka.

Za 13 odstotkov višje cene stanovanjske in gospodinjske opreme in tekočega vzdrževanja stanovanj so letni indeks dvignile za 0,9 odstotne točke. V enem letu so se najbolj podražila trda goriva (+91,7 odstotka) in k skupni inflaciji prispevala 0,7 odstotne točke.

Cene življenjskih potrebščin pa so se septembra glede na avgust znižale za 0,9 odstotka.

K mesečni deflaciji je največ, 1,1 odstotne točke, prispevala pocenitev električne energije (-24,5 odstotka). Pocenitve počitniških paketov (-14,4 odstotka) so k deflaciji dodale 0,6 odstotne točke, pocenitve proizvodov in storitev za osebna vozila (-2,6 odstotka) pa 0,3 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke vpliva so imele nižje cene toplotne energije (-7,0 odstotka) in nastanitvenih storitev (-5,6 odstotka).

V primerjavi s prejšnjim mesecem so se septembra zvišale cene oblačil in obutve (+6,2 odstotka), kar je znižalo deflacijo za 0,4 odstotne točke. Po 0,2 odstotne točke so dodale višje cene trdih goriv (+14,4 odstotka), gostinskih storitev (+3,2 odstotka) in hrane (+1,3 odstotka). Po 0,1 odstotne točke so prispevale še podražitve stanovanjske in gospodinjske opreme in tekočega vzdrževanja stanovanj (+0,8 odstotka) ter raznovrstnega blaga in storitev (+0,7 odstotka). Vse preostale podražitve so dodale 0,1 odstotne točke.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila septembra 10,6-odstotna (septembra lani 2,7-odstotna). Na mesečni ravni so se cene medtem znižale za 0,3 odstotka (avgusta za 0,1 odstotka).

Inflacija v območju evra septembra rekordnih 10 odstotkov

Inflacija v območju evra je septembra na letni ravni dosegla 10 odstotkov, kar je nova rekordna raven, je v prvi oceni razkril evropski statistični urad Eurostat. Rast cen, ki jo poganjajo zlasti cene energentov v luči ruske vojne v Ukrajini, je bila v primerjavi z avgustom višja za 0,9 odstotne točke.

Na letni ravni so k inflaciji največ prispevale cene energije, ki so se zvišale za 40,8 odstotka. Rast cen energije je v primerjavi z avgustom, ko je bila 38,6-odstotna, tako pospešila.

Sledile so cene hrane, alkohola in tobaka, ki so se septembra povečale za 11,8 odstotka in s tem za 1,2 odstotne točke bolj kot avgusta.

Neenergetske industrijske dobrine so se podražile za 5,6 odstotka, kar je za 0,5 odstotne točke več kot avgusta, storitve pa za 4,3 odstotka, potem ko je bila avgusta rast 3,8-odstotna, je še objavil Eurostat.