Orkan Ian je v sredo popoldne po krajevnem času udaril na obali jugozahodne Floride kot orkan visoke četrte kategorije in s sunki vetra s hitrostjo do 241 kilometrov na uro, s čimer se je zapisal v zgodovino kot peti največji orkan, ki je doslej prizadel to južno državo ZDA. Veter je odnašal vse pred sabo, vendar pa največ škode povzročajo poplave.

Guverner Floride Ron DeSantis je danes dejal, da tako visokih valov, ki so ponekod presegli pet metrov, še niso videli. Ian naj bi bil po njegovih besedah dogodek, ki se zgodi na vsakih 500 let. Floridski republikanci medtem še vedno večinoma zavračajo znanstvene ugotovitve, da se svet sooča s krizo zaradi podnebnih sprememb, ki so posledica človeških dejavnosti.

Znanstveniki trdijo, da bodo zaradi podnebnih sprememb orkani v Atlantiku vse močnejši in vse večji - Ian se je denimo sedaj po prehodu Floride v Atlantik razširil na premer 665 kilometrov. Tako daleč namreč segajo njegovi viharni vetrovi.

Doslej so neuradno potrdili eno smrt zaradi orkana, in sicer 72-letnega moškega, ki je sredi neurja v kraju Deltona s cevjo praznil vodo iz svojega bazena v kanal, nato pa je skupaj z vodo v kanal odneslo tudi njega. DeSantis je prepričan, da bo mrtvih še več, med drugim zato, ker številni niso upoštevali ukaza o evakuaciji iz najbolj ogroženih območij, ki je zajel okrog 2,5 milijona ljudi.

Orkan je med drugim uničil most oziroma nadvoz s kopnega na otok Sanibel, kjer živi okrog 6300 ljudi. Zveze z otokom so pretrgane in ni znano, koliko ljudi se je pravočasno umaknilo, koliko pa jih preostaja na otoku in čaka na pomoč.

V mestu Naples žalujejo za zgodovinskim pomolom, ki ga je odplaknilo v morje, poplave so prizadele celotno državo in med drugim je zaprta glavna avtocesta proti severovzhodu pri Orlandu. Obalna straža in lokalni šerifi ter gasilci nadaljujejo z iskanjem in reševanjem pogrešanih.

Obalna straža med drugim išče več nezakonitih priseljencev s Kube, ki so se sredi orkana podali na pot proti jugu Floride. Tri so rešili iz vode, štirje so do otoka blizu Key Westa priplavali sami, skoraj 20 pa jih ostaja pogrešanih.

V mestu Port Charlotte je veter odnesel del strehe in poplavil pritličje bolnišnice, zdravstveno osebje pa je moralo na hitro preseliti celoten oddelek za intenzivno nego v del poslopja, ki je obdržal streho.

Po Floridi nameščajo prenosne stolpe za mobilno telefonijo, ker so številni odrezani od sveta, na pomoč pa je priskočila tudi zvezna vlada v Washingtonu, kjer je predsednik Joe Biden za celotno Florido razglasil izredne razmere in poslal pomoč.

Orkan Ian je oslabel v tropsko neurje s sunki vetra okrog 100 kilometrov na uro in se pomaknil nad Atlantik. Trenutno potuje proti obali Georgie in Južne Karoline, poroča Nacionalni center za orkane ZDA, ki je za Južno Karolino že izdal opozorilo za celotno obalno območje. Ob novem udarcu na kopno ZDA naj bi se orkan spet okrepil.

Ian je v torek huje prizadel tudi Kubo, kjer je praktično ves otok začasno ostal brez elektrike, divjanju orkana so pripisali tudi dve smrtni žrtvi.

Vremenoslovec Mike Bettes je objavil videoposnetek, ki ga je posnela stacionarna kamera skoraj dve metra nad tlemi v Fort Meyersu. 

Glavni izvršni direktor floridskega elektro podjetja Eric Silagy je opozoril, da bodo elektriko obnavljali več dni, ponekod tudi več tednov. Pripravljenih je skupaj 30.000 električarjev s Floride in drugih zveznih držav, pomoč pa pošilja tudi zvezna vlada v Washingtonu. Predsednik ZDA Joe Biden je Floridi zagotovil, da ji bodo pomagali počistiti in obnoviti uničeno.

Meteorologinja Kaitlin Wright je objavila posnetek s Fort Meyersa, kjer je bilo najhuje.

Mesta spremenjena v jezera

Največji problem za prebivalce Floride je voda, ki je številna mesta spremenila v jezera. Zalite so ulice in podzemne garaže, prav tako tudi drage hiše ob obali. Ukaz o evakuaciji pred prihodom orkana je zajel kar 2,5 milijona ljudi, a vsi ga niso upoštevali, zato se imeli reševalci precej dela s pomočjo tistim, ki so jih ujele poplavne vode.

Ian se je do jutra premaknil preko Floride na vzhod v Atlantski ocean, kjer naj bi oslabel v tropsko nevihto in se potem kot tak v petek pomaknil nazaj na obalo Georgie in Južne Karoline. Škoda bo tako do konca tedna še večja.

Na prihod Iana so se na Floridi in v Washingtonu sicer dobro pripravili. Zvezna vlada je strateško namestila gorivo, vodo in hrano, poslala 300 reševalnih vozil na teren, v pripravljenosti je bilo 350 uslužbencev agencije za posredovanje v naravnih nesrečah (Fema), aktiviranih je skupaj že okoli 8000 pripadnikov nacionalne garde.

Biden je medtem v Washingtonu naftna podjetja opozoril, naj nikar ne skušajo orkana izkoriščati za novo navijanje cen bencina. »Orkan ni izgovor za višje cene in če se bo to dogajalo, bom ukazal preiskave. Amerika vas opazuje,« je naftarjem sporočil Biden.

Orkan Ian je v ZDA tudi medijsko izjemno dobro pokrit in televizijski novinarji kar tekmujejo med seboj, kdo bo dlje časa vzdržal pod močnim vetrom. Nekateri so zaradi tega končali celo v bolnišnici.

Orkan je že v torek prizadel Kubo, kjer naj bi terjal dve smrtni žrtvi in povzročil skoraj popoln izpad elektrike na otoku.

Takpnih orkanov bo vse več

V ZDA do srede zvečer o smrtnih žrtvah še niso poročali. Pogrešajo pa skoraj 20 nezakonitih priseljencev s Kube, ki so se v času orkana skušali prebiti do juga Floride. Nedaleč od obale se jim je prevrnil čoln, obalna straža je tri rešila iz morja, štirje so priplavali do obale, ostale pa pogrešajo.

Ian je dosegel kopno skoraj na povsem enakem mestu kot leta 2004 orkan Charlie in z isto hitrostjo vetra (240 kilometrov na uro).

Orkan Ian je ogromen, s premerom vetrov kar 800 kilometrov, orkanski vetrovi pa pustošijo v premeru do 100 kilometrov. Ameriški znanstveniki opozarjajo, da bodo neurja takšnega obsega v času podnebnih sprememb običajna. Orkani bodo vse večji in vse močnejši ter z vse več padavinami.