Cestne dirke na svetovnem prvenstvu so vedno nepredvidljive, z mavrično majico pa se na koncu odene kolesar, ki najde pravi trenutek za napad in ima najmočnejše noge v dnevu. Tekmovalci so prepuščeni samemu sebi in ekipni taktiki, ki si jo zadajo na začetku dirke, saj radijskih povezav s svojimi selektorji v avtu nimajo.

Veliko prednost imajo ekipe, ki imajo večje število kolesarjev, ki lahko dirkajo na več možnih scenarijev. To se je potrdilo tudi v Avstraliji, ko je izjemno močna belgijska reprezentanca celotno 266,4 kilometra dolgo dirko imela ves čas stvari obrnjene sebi v prid.

Mathieu van der Poel na sodišče

Samo dirko pa so začinili že noč pred začetkom. V hotelu se je v incident zapletel eden izmed glavnih favoritov za končno zmago, Nizozemec Mathieu van der Poel. Vso noč je preživel na policijski postaji, nato pa na dirki utrujen odstopil po 30 kilometrih vožnje. V torek Nizozemca čaka še sojenje na sodišču. Tako je tudi drugo veliko športno tekmovanje to leto v deželi tam spodaj doživelo svojo stransko zgodbo ob športnem prizorišču, saj nihče še ni pozabil zapletov srbskega teniškega igralca tenisa Novaka Đokovića, ki ni mogel nastopiti na OP Avstralije.

Preostali kolesarji na dirki se na težave Nizozemca niso ozirali. Ob številnih pobegih iz glavnine je najprej v oči padla močna skupina, v kateri je bil zmagovalec Vuelte Remco Evenepoel. Odlično je taktično reagirala tudi slovenska reprezentanca, saj je na napad odgovoril tudi drugi slovenski adut Jan Tratnik. Prvi kolesar sveta Tadej Pogačar je ostal v glavnini in je bil osredotočen na drugega belgijskega šampiona Wouta van Aerta.

Van Aert je znova dokazal, da je lahko odlični ekipni kolesar in je prepustil, da mlajši rojak obrne dirko sebi v prid. Remco Evenepoel se je iz ubežne skupine izstrelil dva kroga pred koncem dirke in je nato s pravo lahkoto sam prevozil 25 kilometrov dirke na čelu in prišel do največjega uspeha v karieri. Mavrična majica je še bolj prestižna od pravkar osvojene rdeče na španski pentlji.

Tratnika ločili metri

Ostalim kolesarjem je preostal boj zgolj še za dve preostali mesti na zmagovalnem odru. Sprva je kazalo, da se bodo za srebro in bron pomerili štirje kolesarji, ki so ostali iz bega, a ni bilo tako. Ujela jih je zelo zdesetkana glavnina, ki se je malce spogledala in priložnost je začutil slovenski adut iz ozadja Jan Tratnik. Idrijec si je privozil nekaj metrov prednosti, a žal je bila trasa zanj 40 metrov predolga; ni mu uspelo zadržati visoke hitrosti vse do konca, ko je že videl srebrno kolajno. Mimo njega so prileteli sprinterji iz glavnine, kolajni pa sta vzela Francoz Cristophe Laporte in domači junak Michael Matthews. Tratnik je dirko kot najboljši Slovenec zaključil na 12. mestu, Pogačar je bil 19. in Jan Polanc na 30. mestu. 

Pogačar razočaran: Bila je čudna dirka

V kaotičnem razpletu brez radijskih zvez nihče ni vedel, kje na trasi je katera od zasledovalnih skupin. »Nismo vedeli, za katero mesto se borimo. Mislil sem, da mogoče dirkamo za 'top 10'. Poskušali smo ujeti tisto skupino z Woutom Van Aertom, a nihče ni vedel, da smo se znašli v boju za kolajne. Nismo niti vedeli, kje je Jan Tratnik, kar naenkrat pa smo ga videli 100 m pred ciljem v zelenem dresu. Na koncu smo ostali praznih rok,« je za RTV Slovenija po dirki dejal Pogačar.

Z razpletom je bil razočaran, saj je čutil, da bi se lahko boril za kaj več. Med dirko je bilo videti, da nima pravih nog, a se s tem ni strinjal. »Forma je kar v redu, rezultat pa ni bil takšen, po kakršnega smo prišli. Za zaključek sezone so noge kar v redu,« je pristavil. »Seveda smo razočarani, Jan prav tako, ker je bil tako blizu. Sam pa sem razočaran, ker nisem bil zraven in bi lahko bil. Razočaran sem tudi, ker na koncu nisem sprintal nekoliko bolje za medalje.«

Zahtevno je bilo predvsem pridobivanje podatkov, kot je še za RTV Slovenija izpostavil dvakratni zmagovalec Toura v letih 2020 in 2021. »Čudna dirka. Moral bi biti zraven v skupini, v kateri je bil Jan. Rekel sem si, da imamo v ospredju Tratnika, kar je v redu. Bilo je v redu, a če bi bil sam zraven, bi bilo lažje dirkati. Vendar tako je, tudi brez radijskih postaj je težje. Sploh na takšni trasi. Nič se ne vidi, nič se ne ve. Skratka, zelo kaotična dirka,« je še zaključil kolesar s Klanca pri Komendi. Zabeležil je svojo drugo najboljšo uvrstitev na SP po 18. mestu v Yorkshiru pred tremi leti.

Tratnik znova malo prekratek

Tratnik je po petih zaporednih odstopih prvič končal cestno dirko na SP, posledično je 12. mesto njegov najboljši izid v karieri. In vendar je bil po takšnem razpletu, ko je presenetil ubežne kolesarje pred sabo in bil manj kot 50 m oddaljen od srebra, 32-letnik iz Idrije zelo razočaran. »Po pravici povedano nisem vedel, da je za menoj večja skupina. Mislil sem, da je v igri za kolajno le ta ubežna skupina. Malce sem že verjel, da bom drugi, potem pa so kar naenkrat odsprintali mimo. Dirka je bila na koncu 40, 50 metrov predolga, zato sem kar razočaran. Večkrat sem bil blizu uspehu, danes pa znova malce prekratek,« je za RTV Slovenija dejal od prihodnje sezone član Jumbo-Visme. Tam bo pomagal tudi v Avstraliji odsotnemu rojaku Primožu Rogliču.

»Takoj v ubežni skupini sem videl, da je Evenepoel premočan, zato se nisem osredotočil nanj, ker bi sam zašel v težave, če bi ga lovil. Imel je 'brzino' več. Ubral sem svoj ritem in videl tiste pred sabo. Verjel sem, da jih lahko ujamem. Še posebej ker sem vedel, da se bodo v zaključku pogledovali med sabo. Potem pa me je malce presenetila glavnina in žal se ni izšlo,« je še za konec dodal Tratnik.