Bojana Beović upočasnjeno padanje števila novih primerov pripisuje temu, da se ljudje vračajo iz dopustov, kjer so imeli večje število kontaktov in prenosov bolezni. Kljub temu beležimo manjše število primerov kot pred 14 dnevi, kar je po njeno oceni spodbudno. Vračajočim z dopusta, ki kažejo znake prehlada, priporoča, da se samotestirajo, preden pridejo v stik z ranljivimi skupinami ljudi.

S koronavirusno različico omikron se lahko okužimo večkrat, opozarja. Vendar so te okužbe praviloma blage. »Seveda pa je bolezen še vedno nevarna zlasti za tiste, ki niso cepljeni in je niso preboleli,« je posvarila infektologinja in predsednica zdravniške zbornice. Veliko število okužb se po njenih besedah namreč lahko še vedno pretvori v visoko absolutno številko resno bolnih.

Cepljenje s četrtim odmerkom oziroma drugim poživitvenim odmerkom cepiva zato priporoča ljudem, ki so v posebni nevarnosti za hud potek bolezni, to so predvsem starejši od 80 let in tisti z resnimi kroničnimi boleznimi. Podatki kažejo, da je cepljenje s četrtim odmerkom v tej skupini pametno, saj ščiti pred težjim potekom bolezni. Tej skupini Beovićeva priporoča cepljenje takoj. Manj strogo priporočilo velja za starejše od 60 let.

Med ogroženimi kroničnimi bolniki je izpostavila onkološke, ki jemljejo visoke odmerke kortikosteroidov, ter ljudi s sladkorno boleznijo in povišanim krvnim tlakom. Najbolje je, da se pri tem posvetujejo s svojim osebnim zdravnikom, svetuje. Ob tem je poudarila, da avtoimune bolezni niso kontraindikacija za cepljenje, nasprotno, pametno je, da se ti bolniki cepijo.

Prvi poživitveni odmerek Beovićeva priporoča vsem, medtem ko drugi pri mlajših ni potreben. Bo pa cepljenje za celotno populacijo verjetno smiselno v jesenskem času, skupaj s cepljenjem proti gripi. Med prvim in drugim poživitvenim odmerkom naj preteče tri mesece, dodaja. Sme se sicer cepiti prej, vendar je to obdobje, v katerem stroka pričakuje, da zaščita upade do te mere, da je ponovno cepljenje smiselno.

Sprejeti ukrepi brez večjih omejitev so glede na trenutno stanje po mnenju Beovićeve dovolj. Ob tem opozarja, da lahko začne krožiti bolj nevarna različica, ki bo terjala strožje ukrepe.

Počkarjeva: Glavni cilj samotestiranja je, da šole in vrtci ostanejo odprti

Delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ se strinja s predlogoma prezračevanja šolskih prostorov ter prostovoljnega samotestiranja v vzgoji in izobraževanju kot bistvenim ukrepom, pa je dejala predsednica društva ravnateljev in zveze srednjih šol Nives Počkar. Glavni cilj je, da šole in vrtci ostanejo odprti, je dodala.

»O najpomembnejšem ukrepu - samotestiranju v domačem okolju bomo zelo računali na to, da bodo ljudje to sprejeli kot del odgovornega ravnanja za preprečevanje širjenja covida-19. Vse to pa z namenom, da šole in vrtci ostajajo odprti, kar je naš glavni cilj,« je po današnjem sestanku delovne skupine za področje vzgoje in izobraževanja pojasnila Počkarjeva, ki je tudi ena od članic skupine. Poudarila je, da gre pri predlogu uvedbe samotestiranja na okužbo koronavirus samo za enega od možnih scenarijev.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel, je pred dnevi za šolski prostor namreč pripravila dva scenarija. Po prvem bi se v šolah samotestirali le dijaki in učenci s simptomi okužbe in tisti, ki so bili v tveganem stiku z okuženimi, po drugem pa bi bilo testiranje vsaj enkrat tedensko obvezno za vse.

Testi bodo brezplačni

»Tiste, s simptomi okužbe, in tiste, ki so bili v tveganem stiku z okuženimi, pozivamo, da se sami testirajo na koronavirus in da naj ne hodijo bolni v službo, šolo ali vrtec,«j e še dodala Počkarjeva, sicer tudi direktorica Šolskega centra Ljubljana. Ob tem je izpostavila, da je poudarek na osebni odgovornosti za svoje zdravje in za zdravje svojih bližnjih ter okolice.

Testi bodo sicer v lekarnah brezplačni. »Iz tega bo nastala okrožnica, s katero bodo ravnatelji obveščeni. Pogovarjali smo se tudi o razbremenitvi vodenja evidenc, ki ne bodo tako obsežne kot do zdaj,« je pojasnila.

Nadaljnji predlogi ukrepov pa so po njenih besedah namenjeni prezračevanju zaprtih šolskih prostorov v ogrevalni sezoni. Tako so se danes tudi strinjali, da bodo v šolah celo namestili prezračevalne naprave. Ob tem pa so, kot pravi, ugotovili, da vse šole nimajo vgrajenih prezračevalnih klimatskih sistemov oziroma jih imajo le redke. »Ker tega vse šole nimajo, je prvi ukrep naravno prezračevanje, torej odpiranje oken,« je dejala.

Ob tem je dodala, da predstavniki vse od vrtcev do fakultet, že od julija s stalno skupino sodelujejo z NIJZ. To jim daje upanje za odpirajo Samotestiranje učencev v domačem okolju podpirajo tudi boljše in stalno sodelovanje s pristojnimi. »Vsi si namreč želimo, da šole in vrtci ostanejo odprti,« je še dodala Počkarjeva. Samotestiranje učencev v domačem okolju po besedah predsednika združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Gregorja Pečana podpirajo tudi osnovnošolski ravnatelji.

O implementaciji samotestiranja na vseh ravneh vzgoje in izobraževanja ob začetku šolskega leta 2022/2023 s poudarkom na visokem šolstvu je danes razpravljala tudi posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa. Uradni sklep bo znan po potrditvi in objavi zapisnika sestanka, predvidoma najpozneje v 48 urah, so pojasnili na NIJZ.

V ponedeljek potrdili 2402 okužb z novim koronavirusom

V ponedeljek so sicer v Sloveniji ob 899 PCR-testih in 8109 hitrih antigenskih testih potrdili 2402 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 89 bolnikov, na intenzivni negi pa 15. Umrlo je šest bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.

Skupno je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 256 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 21 manj ko dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 17 bolnikov, kar je en več kot v nedeljo.

V ponedeljek je umrlo šest bolnikov s covidom-19, so na Twitterju zapisali na ministrstvu za zdravje.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1441, kar je dva manj kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 993, kar je 28 manj kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 21.026 aktivnih primerov okužb, kar je 74 manj kot dan prej.

Evropska komisija in Moderna prilagodili časovni okvir dobave cepiv proti covidu-19

Iz Bruslja pa so sporočili, da sta Evropska komisija in podjetje Moderna dosegli dogovor za boljšo obravnavo potreb držav članic po cepivih proti covidu-19. Dogovor bo prilagodil časovni okvir dobave cepiv in članicam omogočil tudi dostop do prilagojenih cepiv za različice covida-19, v kolikor bodo te pravočasno odobrene.

Na podlagi dogovora se bodo prilagodili prvotno dogovorjeni pogodbeni časovni razporedi dobave cepiv. Odmerki, ki naj bi bili prvotno dobavljeni poleti, bodo namesto tega dostavljeni septembra ter jeseni in pozimi, ko bodo države članice potrebovale dodatne zaloge cepiv za izvedbo nacionalnih kampanj in izpolnitev svojih mednarodnih solidarnostnih zavez.

Dogovor zagotavlja tudi, da se, če eno ali več prilagojenih cepiv dobi dovoljenje za promet, države članice lahko odločijo, da bodo ta prilagojena cepiva prejele v skladu s sedanjo pogodbo. V ta namen dogovor na zahtevo nekaterih držav članic zagotavlja dodatnih 15 milijonov poživitvenih odmerkov cepiv proti različici omikron podjetja Moderna pod pogojem, da se zanj pravočasno pridobijo ustrezna dovoljenja.

Evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides je pri tem poudarila pomen povečanja stopenj precepljenosti z osnovnimi in poživitvenimi odmerki. »Da bi bili vsi skupaj kar najbolje pripravljeni, morajo imeti države članice potrebna cepiva, prilagojena različicam, če in ko jih odobri Evropska agencija za zdravila,« je še dodala.