Da bi tudi naš bralec dobil vpogled v trenutno hrvaško glasbeno sceno, smo pobrskali po lestvici, na kateri je 40 skladb, in ugotovili, da na njej ni nobenega slovenskega izvajalca, ki bi poskušal peti v dalmatinskem dialektu, še več, glasbeniki, ki so med najboljšimi, so razen v redkih primerih pravi veterani hrvaške glasbene scene: Luka Nižetić, Jole, Leteči odred, Nina Badrić, Gibonni, Mladen Grdović, Parni valjak, Danijela, Tonči Huljić …. Za lažje spremljanje, če boste na plaži ali v restavraciji, je spodaj deset najvišje uvrščenih v zadnjih dneh julija.
Lipo mi je tu Klapa Rišpet
Lepo mi je tukaj , kakor je po naše naslov velike poletne uspešnice Klape Rišpet, ima povsem razumljivo besedilo, ki hoče po besedah članov skupine v teh težkih časih ustvariti mirno klimo. Jasno, zunaj divja vojna, še vedno je med nami virus, temperature so visoke, cene na Hrvaškem in v Sloveniji pa neobvladljive. Klapa Rišpet nas umirja: »Na osami blizu mora, / dok se sunce zemlji smije, / slušan tebe, kako kličeš: / lipo mi je, lipo mi je, / moj galebe.« Približno po naše: »V samoti blizu morja, ko se sonce zemlji smeje, te poslušam, ko mi praviš: lepo mi je, lepo mi je, moj galeb.« Klapa Rišpet je po sedmih letih prva klapa, ki se je zavihtela na vrh hrvaške lestvice. Mimogrede, besedilo za skladbo je napisala Sanja Tafra, glasbo je prispeval vodja klape Pero Kozomara, aranžma pa je delo Lea Škare. Malo zgodovine. Klapa Rišpet je nastala leta 2011 in od takrat nabira uspehe po vsem Balkanu. Če ste jo zamudili v četrtek, ko je igrala v Kranju, vam ne preostane drugega, kot da jo 11. avgusta ujamete v njihovih krajih, na slikoviti trdnjavi svetega Mihovila v Šibeniku.
Trebaš li me Eni Jurišić & Matija Cvek
Že tako vse uspešnejša hrvaška umetnika, 32-letna Eni z Reke in 29-letni Matija iz Zagreba, sta skupaj zapela zelo počasno in zelo ljubezensko skladbo Trebaš li me . Cvek je imel pred tem leta 2018 hudo uspešnico Visine , Jurišićeva pa je zaslovela s svojimi nastopi na spektaklu Voice Hrvatska; leta 2017 je imela svojo največjo uspešnico Prije nego nestane . Duet, skladba, ki je izšla v treh remiks različicah, je ena največjih hrvaških uspešnic letos, na lestvici najboljših 40 je že 26 tednov in, jasno, vmes je bila tudi na prvem mestu.
Feeling Pravila igre
Šele štiri tedne je na lestvici skupina Pravila igre. Fantovski poprock band iz Zagreba je seveda zgolj popevkarski kvartet, ki se podobno kot nekaj naših mladeničev bolj kot z glasbo in besedilom ukvarja s svojimi frizurami in oblačenjem. V rezervi imajo še skladbico Feeling , ki govori o pevčevem sanjskem potovanju po vedno učinkovitih jadranskih otokih. Pomaga stari volkswagen, v katerem je lepotica, ki ga boža, medtem ko: »Uživam i guštam i ništa ne propuštam,« kot so zapeli Pravila igre v popevki z enostavnim refrenom.
Jube moja znaj Neno Belan & Fiumens
Pevec legendarnih splitskih Đavolov Neno Belan (1962) je še vedno med nastopajočimi. Od leta 1997 sodeluje z reško skupino Fiumens in tokrat so zapeli in zaigrali šaljivo nostalgično enostavno skladbico v dalmatinski maniri in se zraven zapeljali en krog ali dva, kot se spodobi, v starem volkswagnu. Na lestvici so že sedem tednov, prejšnji mesec so bili tretji. Pesem Jube moja znaj pa gre takole: »Rekla je, / jube moja, znaj, jubavi je kraj, / nestao je sjaj, / tuga če proči, kad sklopiš oči.«
Zamisli Massimo
Tudi Massimo Savić je eden tistih, ki na sceni niso od včeraj. Rodil se je 6. junija 1962 v Pulju in zaslovel z zagrebško art rock skupino Dorian Gray, vsi se spomnimo skladbe Sjaj u tami . Potem so se začele težave z mamili. Skupina je razpadla, Massimo pa je postal legenda s šepetajočim glasom pravega izkušenega moškega. V tem smislu poje tudi popevko Zamisli , ki je ena največjih uspešnic na Hrvaškem, čeprav je na lestvici šele šest tednov. Gre za zadnjo skladbo, ki jo je napisal pokojni Rajko Dujmić, Ivan Dećak pa dopolnil in napisal besedilo.
Budiš me Marko Kutlić
Prve uspehe v svoji karieri je Marko Kutlić (1995, Slavonski Brod) kot pevec dosegel z že omenjeno mladinsko popevkarsko skupino Pravila igre. Leta 2017 se je namenil na samostojno pot in leta 2020 zmagal na zagrebškem popevkarskem festivalu. Lani se je prebil z duetom z Matijo Cvekom in skladbo Zaplesala je s ljetom , letos pa zmaguje s popevko Budiš me , ki je že sedem tednom na lestvici HRtop40. »Budiš me kao svjetlo mrak, / uz tebe letjeti mogu. / Vodi me tvoje zvijezde sjaj pred noge Bogu.«
Sve smo mogli imat Doris Dragović
Na hrvaški lestvici se počasi dviguje tudi veteranka iz Splita (1961). Pevka, ki je leta 1986 zastopala našo skupno državo na evrovizijskem festivalu in zasedla 11. mesto s skladbo Željo moja , je bila leta 1999 za Hrvaško četrta z Marijo Magdaleno . Popevka Sve smo mogli imat je zgolj uvod v praznovanje pevkine 40. obletnice delovanja. Pomembna hrvaška diva naj bi vse skupaj sklenila spektakularno, s koncertom 12. novembra v Spaladium Areni v Splitu. »Zabij u zid glavon, / da nas sve po staron spoji neka nit. «
Čuvam ljubav Tony Cetinski
Tony Cetinski se je rodil leta 1969 v Pulju. Zagovornik lustracije in akter številnih afer že nekaj let pobira najvišja priznanja v hrvaški pop glasbi, na lestvici pa je s skladbo Čuvam ljubav že tri mesece. Glasbo in besedilo je napisal Amil Lojo, Tony pa prepričano zatrjuje, da pesem ni povprečna ljubezenska balada, saj poje o nečem, kar je večje od nas. Poglejmo: »Zagrli me nočas jako, / dajem srce tebi na dar, / samo s tobom siguran u spas / čuvam ljubav, čuvam nas.« Vas je prepričal?
Nekad je bilo bolje Detour
Verjetno najboljša skladba med današnjo hrvaško deseterico je pesem zagrebške skupine Detour, ki je bila prejšnji teden na 14. mestu, med 40 najvišje uvrščenimi pa je že dolgih 18 tednov. Plesna poslušljiva urbana pesimistična popevka o izgubljenem svetu se ne spogleduje niti z dalmatinsko muziko niti z moderno balkansko turbo sceno, kar verjetno pomeni, da velikih uspehov ne bodo nikoli dosegli: »Nekad je ovdje bio grad, / drugi bolji su ljudi živjeli, / nekad smo imali volje, / nekad je bilo bolje,« pojejo Detour.
Dani koji sjaje Pavel Feat. Sanja, Marinko i Zec
Enajst tednov je med najboljšimi zagrebška skupina Pavel, ki so se ji pridružili Sanja, Marinko in Zec. Jasno, ne gre za kak po ameriških vzorih sestavljen raperski sestav, ampak, kot je hitro slišati po prvih taktih, v maniri Novih fosilov napisana skladba, ki jo pomagajo peti trije stari člani Novih fosilov: Sanja Doležal, Marinko Colnago in Vladimir Kočiš - Zec. Mimogrede, kot je v aktualni hrvaški videoprodukciji zapovedano, se glasbeniki vozijo v starih volkswagnih in pojejo o tem, da so pravzaprav še mladi.