Britanskemu političnemu Houdiniju je danes zjutraj zmanjkalo izhodov iz najnovejše politične drame, ki jo je ustvaril sam z zadnjim v vrsti škandalov, ki so dali pečat njegovi razmeroma kratki, manj kot triletni zasedbi Downing Streeta 10. Premier Boris Johnson je na oblast prišel z brexitskimi obljubami, ki so jih kritiki označevali za laži, z nje odhaja z enakimi očitki, da je vedel za obtožbe na račun poslanca Chrisa Pitcherja o spolnem nadlegovanju moških, pa ga je vseeno kdo ve zakaj branil in celo nastavil na položaj v stranki. To zadnje je sprožilo premierjev padec z oblasti.

Nezaustavljiv cunami odstopov

Še v sredo zvečer je Johnson sicer trdil, da mu ne pride na misel, da bi odstopil. Danes zjutraj pa mu je zmanjkalo opcij, ker je iz njegove vlade odstopilo več kot petdeset ministrov, državnih sekretarjev in drugih članov vlade nižjega ranga. Velika Britanija, pa verjetno tudi druge države ne, še ni doživela takšnega vala vladnih odstopov. Johnson vseh kadrov ni mogel nadomestiti z novinci tako hitro, kot so zapuščali vlado in zahtevali njegov odstop. Mnogi tudi niso hoteli priti v njegovo vlado.

Sredi dopoldneva so z Downing Streeta 10 tako sporočili, da bo premier ob pol enih pred znamenitimi vrati sporočil svoj odstop. Malo pred tem se je tam zbrala množica domače in tuje sedme sile pa tudi osebje premierske rezidence, zraven je bila Johnsonova tretja žena Carrie. Johnson je v razmeroma kratki izjavi sporočil, da odstopa s položaja voditelja konservativne stranke, da pa bo ostal premier do izvolitve novega vodje stranke, ki bo avtomatično postal novi premier. Ta postopek se ne more končati pred septembrom.

Večina v konservativni stranki pa zahteva, da se izseli iz premierske rezidence takoj ali čim prej in da krmilo vlade prevzame njegov namestnik in pravosodni minister Dominic Raab. Ta bo eden od okoli ducata kandidatov za njegovega naslednika poleg bivšega finančnega ministra Rishija Sunaka in bivšega zdravstvenega ministra Sajida Javida, ki sta sprožila plaz odstopov. V igri je tudi zunanja ministrica Liz Truss. Lahko pa bi stavili na večkratnega nekdanjega ministra Jeremyja Hunta, ki je bil Johnsonov glavni protikandidat na volitvah vodje konservativcev leta 2019 in ki je kot poslanec postal izredno dober politik. Opozicija medtem pravi, da je zamenjava premierja premalo in da Britanija potrebuje novo vlado in nov začetek, ter zato zahteva predčasne volitve.

Johnson o črednem nagonu

Johnson je v odstopni izjavi dejal, da »sem v zadnjih dneh poskusil prepričati kolege, da bi bilo ekscentrično spreminjati vlado, ki tako veliko naredi in ima tako močan mandat. Žal mi je, da mi ni uspelo. A čredni nagon je mogočen. Ko se čreda premakne, se premakne. In, dragi moji, v politiki ni nihče nenadomestljiv,« je pred Downing Streetom 10 dejal Johnson, ki se je z besedami o čredi dodatno zameril konservativnim poslancem. Bolje je naredil, ko je rekel, da ve, da bo z njegovim odhodom veliko ljudem odleglo in da jih bo kar nekaj razočaranih. »Želim si, da veste, kako žalosten sem, ker zapuščam najboljšo službo na svetu. A tako pač je,« je dejal Johnson, ki pa je vsem napovedal zlato prihodnost. »Kljub temu da so zdaj stvari videti mračne, vem, da je naša skupna prihodnost zlata. Najlepša hvala vsem,« so bile zaključne besede njegove odstopne izjave.

Britanci se sprašujejo, s katerega planeta vidi zlato prihodnost sredi sedanjega britanskega kaosa, ki mu dajejo pečat najhujša draginja, stavke, blokade avtocest in odpovedovanje na tisoče poletov, za kar je v veliki meri kriv tudi njegov domnevno glavni dosežek, brexit.

Kaplja čez rob

New York Times je napisal, da Johnson enako lahko laže, kot diha. Pri britanskem Timesu je bil ob prvo službo, ker si je izmislil navedek. Za Daily Telegraph je kot dopisnik iz Bruslja pisal laži o evropski komisiji in ji pripisal celo odlok, s katerim naj bi zahtevala, da mora ves gnoj v članicah EU smrdeti enako. To si je izmislil in postal eden od pionirjev brexita. Ko je bil prvič minister vlade v senci, ga je tedanji vodja konservativcev odstavil zaradi laganja o eni izmed dvanajstih znanih afer, ki jih je imel v drugem zakonu. Najnovejše dogajanje okoli poslanca Pincherja je bila kaplja čez rob, ki je obrnila želodec celo njegovim najzvestejšim ministrom. Ni pa bila ključna za Johnsonov padec z oblasti. To so bile laži o zabavah na Downing Streetu 10 med tremi covidnimi karantenami.