»Po tehtnem premisleku, po pogovoru z ljudmi, ki jih cenim, sem se odločil, da bom kandididaral za predsednika republike,« je na današnji tiskovni konferenci povedal zunanji minister v Janševi vladi Anže Logar. Pojasnil je, da se v predsedniško tekmo podaja s podpisi državljank in državljanov in s podporo SDS. Kot je napovedal, bo njegova kampanja zelo inkluzivna, podpise volivk in volivcev pa bo začel zbirati v drugi polovici avgusta.

Logar je prepričan, da je kandidatura v tem času pravi korak. »Sedanje razmere, ko so pred nami izzivi varnostih groženj, slovenska družba pa je precej razdeljena, terjajo zelo tehtno sodelovanje vseh političnih subjektov, civilne družbe, strokovnjakov in podjetniškega sektorja,«, je dejal na novinarski konferenci ob najavi kandidature, ki jo je sicer sklical ob osamosvojitveni lipi.

Kot pravi, je zunanja politika njegova strast, predsednik republike pa je poleg zunanjega ministra glavni, ki predstavlja Slovenijo v svetu. »Glede na širok krog poznanstev in tudi na rezultate, ki smo jih dosegli, menim, da v tem pogledu lahko zelo aktivno in kvalitetno prispevam k umeščenosti Slovenije v zunanji prostor, ki pa bo v prihajajočem obdobju ravno zaradi izzivov, ki nas čakajo, ključnega pomena,« je ocenil Logar.

»Predsednik lahko združi različne poglede«

Donedavni zunanji minister meni, da je funkcija predsednika republike najpomembnejša politična funkcija, ki lahko združi različne poglede in v slovenski prostor prinese potrebno enotnost. »Predsednik republike je edini državni funkcionar, edini politik, ki ima večinsko podporo, s tem pa tudi večinsko legitimiteto, da poskuša te različne poglede spraviti v tisto smer, ki je dobra za državljanke in državljane.« je povedal,

Po njegovem mnenju je aktualni predsednik republike Borut Pahor naredil pomemben korak v ideji povezovanja Slovencev, to pa je, kot je dejal, dobra iztočnica za nadaljnje delo. »Tudi sam sem s preteklim delom dokazal, da sem sposoben te povezovalnosti in sem odprt za različne poglede. Vedno se trudim iskati soglasje in v tem pogledu lahko Sloveniji ponudim to aktivno držo predsednika z namenom skupnega sodelovanja«.

Kot je povedal, je bilo pri odločitvi za predsedniško kandidaturo ključno dogajanje po državnozborskih volitvah, ko je aktualna vlada napovedala revizijo vseh zaposlitev in napredovanj v času nekdanje vlade, vključno z imenovanji veleposlanikov. »To je bila tista pika na i, ko je bilo treba reči dajmo sodelovati,« je poudaril in dodal, da je treba prevzeti dobre stvari od vsakogar. »Menim, da spremembo v tej paradigmi lahko prinese samo mlajši kandidat, s programom, ki ga bo tudi jasno zastopal,« je dejal.

Glede morebitne podpore drugih strank na desnem političnem polu, je dejal, da bo vesel vsakršne podpore, ki bo pripomogla k uspehu njegove kampanje. S podpisi volivcev pa želi testirati podporo na terenu. »V kolikor bi se ta postopek zbiranja podpisov močno zavlekel, verjemite, da bi se tudi sam potem odločil, da očitno te podpore ni,« je še povedal Logar.

Dvakrat prehodil Camino

Prvopodpisana pod Logarjevo kandidaturo je Romana Jordan, njegova kampanja pa bo zelo vključujoča in bo, kot je dejal, vsebovala različne poglede. »Ključno sporočilo, ki ga predsednik ali pa kandidat za predsednika mora imeti, je, da sporoči, da so različna mnenja dobrodošla,« je povedal.

Logar sicer želi, da bi kot predsednik republike na redni ravni organiziral okrogle mize in konference o prihodnosti, kjer bi se lahko soočila različna mnenja nevladnih organizacij, strokovnjakov in politike. Ugotovitve omizij pa bi skušal prek rednih vrhov slovenske politike spraviti tudi v življenja ljudi. »Predsednik republike mora igrati pomembno in aktivno vlogo, da se redno sestaja s predsedniškim vrhom v sloveniji in na ta način usmerja in išče rešitve za sodelovanje slovenske politike,« je pojasnil.

Ob tem je povedal še, da ga v življenju in pri delu najbolj radosti sama pot, ter navedel, da je sam kar dvakrat prehodil romarsko pot Camino.

Logar je sicer dolgoletni vidni član stranke SDS, prvič je bil v DZ izvoljen leta 2014, poslanec je že tretji mandat. Bil je zunanji minister v prejšnji vladi Janeza Janše. V prvi in drugi Janševi vladi je bil direktor vladnega urada za komuniciranje, med prvim predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije, pa je bil tudi uradni govorec predsedstva.

Vstop v predsedniško tekmo so sicer napovedali še Marta Kos, Nataša Pirc Musar, Nina Krajnik, Vladimir Prebilič in Gregor Bezenšek mlajši. Na vprašanje o protikandidatih je Logar odgovoril, da je lepota demokracije ravno v tem, da se vsak odloči, koga bo podprl.