»Rast pričakujemo tudi v naslednjem poslovnem letu, čeprav za malenkost nižjo,« pove namestnik direktorja Matija Novak in razloži, da na to vpliva več dejavnikov. »Pozicionirani smo zelo globalno, po različnih regijah – v Ameriki, Evropi in Aziji. V vseh teh regijah so industrije in aplikacije, v katerih se nahajamo, zabeležile močno rast. S pomanjkanjem delovne sile se veliko vlaga v avtomatizacijo in robotizacijo in te stranke so močan vir prihodka. Prisotni smo tudi v drugih industrijah, od medicinske robotike do industrije polprevodnikov. Nekaj projektov, ki so se razvijali s splošnim trendom prehoda v zeleno energijo, imamo še v e-mobilnosti. V našem sektorju je bilo res izjemno dinamično leto tako pri obstoječih kot novih poslih. Del te rasti nedvomno izhaja iz tega, da smo bili sposobni v največji meri dobavljati brez hujših motenj zaradi pomanjkanja komponent – tako zaradi dobrih odnosov z dobavitelji kot zaradi povečanja zalog materialov in zmogljivosti.«
Dva milijona izdelkov na leto
Iz tovarne v Komendi, kamor se je podjetje leta 2012 preselilo iz Ljubljane, pride okoli dva milijona izdelkov na leto. V proizvodnji je zelo veliko različnih izdelkov. Imamo družine izdelkov oziroma produktne linije, znotraj katerih so različne verzije izdelkov, tako da je število produktnih kod ogromno, pojasnjuje Novak. Glavne produktne linije so tri: inkrementalni in absolutni linearni in obročasti dajalniki pomika in zasuka Linear/Ring, inkrementalni in absolutni dajalniki zasuka OnAxis ter inkrementalni in absolutni dajalniki zasuka AksIm/Orbis. Vsaka od njih temelji na malenkost drugačni tehnologiji – čipih oziroma jedrih. Največji trgi za napredne izdelke, ki se vgrajujejo v kolaborativne robote, elektromotorje, medicinsko opremo, letala in različne druge stroje, so severna Amerika in delno Kanada, v Aziji Kitajska, Južna Koreja in Japonska, v Evropi pa Nemčija, Danska, Francija, Italija in Skandinavija – v glavnem industrijsko napredne države. Podjetje v veliki meri uporablja prodajno mrežo 50-odstotnega lastnika Renishawa, večinoma v Ameriki in Aziji, v Evropi pa vedno bolj gradi na lokalni prisotnosti in na posameznih trgih zahodne in vzhodne Evrope zaposluje svoje prodajnike. Kupci se lahko odločijo za standarden asortiman izdelkov, v podjetju pa za večje projekte razvijajo izdelke povsem po meri strank, ki jih zato lažje integrirajo v svoj sistem.
V podjetju so januarja letos ustanovili lastno ekipo za razvoj in načrtovanje integriranih vezij, ki jih vgrajujejo v svoje izdelke, in začeli delati na strateških projektih, s katerimi bodo dolgoročno gradili dodano vrednost. S tem RLS še bolj gradi na znanju in svoji konkurenčni prednosti. »Investicija v tako ekipo je precejšnja, ker so tudi programska oprema oziroma orodja za dizajn čipov precej draga,« pojasnjuje Matija Novak. »To vidimo kot zelo pomemben gradnik v naši dolgoročni strategiji, pomeni pa tudi neodvisnost, kar se tiče ključnih komponent. Še vedno bomo odvisni od proizvodnih kapacitet velikih tovarn, ki so večinoma v Aziji, saj sicer lahko razvijamo svoje čipe, ne moremo pa jih proizvajati. Investicija v lastno proizvodnjo čipov bi bila milijardna, zato nima smisla, da bi v to šli.« Podjetje vlaga tudi v avtomatizacijo in digitalizacijo, ki omogoča večjo transparentnost podatkov ter podpira lažje odločanje, na primer na področju poslovne analitike. Na tem področju, ki bo v prihodnje še pridobivalo na pomenu, imajo veliko idej in načrtov.
V razvoju dela tretjina zaposlenih
Ta mesec bodo v RLS merilni tehniki presegli mejo 250 zaposlenih, tako da bo konec leta ali v začetku prihodnje leta formalno že veliko podjetje. Močno so zaposlovali predvsem na področju razvoja, kjer deluje zelo močna ekipa, ki šteje okoli 60 sodelavcev, kar je skoraj četrtina podjetja. V razvojni tehnologiji je zaposlenih še 20 do 25 ljudi, tako da v razvoju dela praktično tretjina vseh sodelavcev. Pri tem podjetje dobro sodeluje z zunanjimi ustanovami v tujini in doma, med drugim z Univerzo v Ljubljani - Fakulteto za elektrotehniko in Fakulteto za strojništvo ter Institutom Jožef Stefan. Velik poudarek je tudi na kadrih v projektnem in produktnem vodenju, nekaj novih zaposlenih pa je še v administraciji in skladno z rastjo posla tudi v proizvodnji. Trenutno je odprtih kar 16 razpisov, podjetje pa bo glede na gibanje splošne gospodarske rasti in morebitno prostorsko širitev zaposlovalo tudi v prihodnje. Proizvodni prostori v Komendi, ki so jih pred tremi leti razširili za 3500 kvadratnih metrov in jih tako podvojili, postajajo s hitro rastjo premajhni, saj se prostorske zmogljivosti hitro polnijo, zato v podjetju že začenjajo razmišljati o novogradnji na sosednjem zemljišču, ki so ga kupili pred nekaj leti. x