Na ozemlju staroselskega ljudstva Cofan je namreč vlada začela podeljevati dovoljenja za rudnike zlata. Vlada staroselskega ljudstva na območju podeljevanja dovoljenj o dogovorih z rudarskimi podjetji sploh ni obvestila. Ko so začeli preiskovati, koliko dogovorov je vlada sklenila v porečju zanje svetega območja ob reki Aguarico, so ugotovili, da je bilo odobrenih že 20 dogovorov, še več kot 30 pa jih je čakalo na odobritev. S patruljami in droni so staroselci, ki sta jih vodila Lucitante in Narvaezova, začeli zbirati dokaze, kako rudarska podjetja vdirajo globoko na njihovo ozemlje. Prav te fotografije so bile ključne, da jim je v tožbi sodišče uspelo prepričati, da se vlada za podelitev rudarskih koncesij, škodljivih za okolje, prej ni posvetovala z ljudstvom Cofan. 1200-glavo staroselsko ljudstvo je tako razveljavilo 52 podeljenih rudarskih koncesij, ker vlada prej s staroselci ni vodila konzultacijskega postopka in pridobila njihovega pristanka. Ekvadorska vlada s takšno razsodbo ni bila zadovoljna. Pritožili so se, a so bili na sodišču vnovič neuspešni, sodniki so celo presodili, da ima ljudstvo Cofan kot staroselci, ki so zgodovinsko lastniki tega območja, pravico do zdravega okolja in čiste vode. Ta pravica pa jim je bila kršena, je presodilo sodišče. Lucitante in Narvaezova sta tako zaščitila ozemlje, veliko 32.000 hektarjev, na katerem živi 56 družin ljudstva Cofan.
Zagovornika pravic ljudstva Cofan
Četrtič je letošnja prestižna Goldmanova nagrada, nekakšen okoljevarstveni oskar, odšla v roke Ekvadorcev. Prejela sta jo 29-letni Alex Lucitante in 32-letna Alexandra Narvaez, ki sta v preteklih letih vodila okoljevarstveni boj proti bolivijski vladi.

Alex Lucitante in Alexandra Narváez sta sodišče uspela prepričati, da se vlada za podelitev rudarskih koncesij, škodljivih za okolje, poprej ni posvetovala z ljudstvom Cofan.