Zakaj bi za sesalnik plačali več kot 500 €?

Vedno bolj bogata ponudba različnih sesalnikov na trgu lahko pri nakupu zbega marsikaterega kupca. Robotski sesalnik, pokončni sesalnik, baterijski sesalnik, vodni sesalnik in še veliko drugih vrst sesalnikov, ki se med seboj razlikujejo tako v lastnostih kot tudi ceni. Kateri je pravi sesalnik za vas in zakaj bi zanj odšteli več kot 500 €? Kaj so slabosti cenejših sesalnikov? Odgovarjamo na vsa vprašanja.

Izjemna kvaliteta sesalnikov

Pri nakupu nekoliko dražjih sesalnikov boste lahko prepričani, da ste dobili vrhunsko kvaliteto. To pomeni, da bodo sesalniki dosegali najboljše rezultate v vseh parametrih, kot so:

1. Moč

Moč, ki je navedena na sesalniku, običajno pomeni moč motorja. Vendar pozor - višja moč ne pomeni nujno tudi večje učinkovitosti sesanja. Moč motorja torej ni isto kot sesalna moč. Slednje se običajno ne navaja, saj jo je težko natančno določiti in izmeriti. Ocenjuje se, da naj bi sesalna moč predstavljala med 20 in 35 % vhodne moči, ki pa hkrati določa tudi porabo energije sesalnika. Proizvodnja standardnih gospodinjskih sesalnikov je po uredbi Evropske unije omejena na 900 W vhodne moči.  Seveda pa je pomembno tudi, da sesalnik posesano umazanijo tudi učinkovito zadrži v sebi.

Višja cena sesalnikov jamči, da boste z enako vhodno močjo lahko bolj učinkovito sesali in pri tem porabili manj električne energije.

2. Poraba

Poraba energije se med sesalniki različnih cenovnih razredov lahko razlikuje tudi za več deset odstotkov. To lahko na letni ravni pomeni veliko razliko pri plačevanju položnic.

Kot že prej omenjeno, so nekoliko dražji sesalniki tudi bolj varčni.

3. Hrup

Raven hrupa med sesanjem je izražena v decibelih (dB), razpon tega parametra pa je med 60 in 85 dB. Pri tem naj vas opozorimo, da je količina hrupa pri 80 dB enaka hrupu, ki prihaja s prometne ulice.

Pri nakupu sesalnika se prepričajte, da ima čim nižjo oznako hrupa. Dodaten namig: za bolj hrupne sesalnike veljajo vodni, za manj hrupne pa ročni in pokončni sesalniki.

4. Teža

Tudi teža sesalnika je pomemben parameter, ki narekuje, kako se boste z njim rokovali. To še posebej velja za tiste sesalnike, katerih celotno težo držimo v rokah med sesanjem.

Najlažje oblike predstavljajo manjši ročni sesalniki.

Ročni sesalniki so najlažji ter zelo uporabni.

Napajanje sesalnikov

To je ena od lastnosti sesalnikov, ki se močno razlikuje glede na cenovni razred. To še posebej velja za baterijske in robotske sesalnike, ki delujejo na polnilne baterije. Tovrstni sesalniki so odlična izbira, saj se izognete zapletanju s kabli ter iskanju električnih vtičnic. Vendar če se nagibate k nakupu baterijskega ali robotskega sesalnika, potem pozorno preverite obljubljen čas delovanja brez polnjenja in dobro premislite, ali vam ta čas ustreza. Priporočeno je namreč, da v tem času lahko posesate celotno sesalno površino vašega doma.

Baterijski sesalniki imajo v primerjavi s klasičnimi sesalniki nekoliko nižjo zmogljivost. Ravno tako delujejo omejen čas, razpon katerega je vse od 15 minut do štirih ur. Po tem ga je potrebno priklopiti na polnilno postajo. Tudi zanjo je potrebno najti prostor v vašem domu.

Robotski in baterijski sesalniki iz višjega cenovnega razreda vam bodo nudili daljšo možnost delovanja brez polnjenja in hitrejše polnjenje.

Dodatki za sesalnike in filtracija

Sesalnik brez učinkovitih dodatkov precej zmanjša možnost njegove uporabe. Če želite maksimalno izkoristiti uporabnost in učinkovitost novega sesalnika, se prepričajte tudi o njegovih dodatkih.

Osnovna dodatka vsakega sesalnika sta:

  • šoba za trdo talno površino in
  • podaljšek z režami, ki omogoča sesanje težko dostopnih mest.

Za gospodinjstva s hišnimi ljubljenčki priporočamo še nakup podaljška za živalsko dlako.

Pomembni dodatki pa so tudi filtri. Na splošno velja, da več kot ima sesalnik filtrov, čistejši bo zrak po sesanju. Poleg filtrov pa k temu prispeva tudi konstrukcija samega aparata. Če se tesnila ne prilegajo pravilno, bo posesan zrak namreč uhajal nazaj v prostor.

Visokokakovostno filtracijo nudijo predvsem vodni sesalniki. Vhodni zrak prehaja skozi zbiralnik za vodo, ki zagotavlja učinkovit način čiščenja. Tam namreč ostane ves prah, umazanija in bakterije ter mikrobi iz zraka.

Vse bolj pogosti način filtracije je filtracija skozi HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtre iz steklenih mikrovlaken. Višji kot je cenovni razred takega filtra, bolj brezhibno bo filtriranje zraka v tem sesalniku. Trenutno najvišji razred je filter HEPA 17, ki zajame 99,999995 % nečistoč v zraku.

Višja cena sesalnika torej prinese tudi njegovo boljšo učinkovitost in širšo uporabnost ter čistejši zrak.

Dober filtracijski sistem bo poskrbel za čist zrak v prostoru.

Vzdrževanje

Dražji sesalniki običajno zagotavljajo tudi njegovo daljšo življenjsko dobo. Pri tem je seveda pomembno, da sesalnik ustrezno vzdržujete. To pomeni, da mu je občasno potrebno nameniti nekaj pozornosti:

  • očistite filter in ga operite (v primeru, da gre za pralni filter),
  • uporabljajte filtre, ki jih priporoča proizvajalec,
  • pravočasno izpraznite posodo ali vrečko za prah,
  • vrečke za enkratno uporabo redno menjajte,
  • očistite tudi dovodno cev sesalnika, kjer se nabirajo manjši predmeti, prah in druga umazanija.

Pravilno vzdrževanje bo omogočilo najbolj optimalno delovanje sesalnika ves čas.

Kaj so slabosti poceni sesalnikov?

Poceni sesalniki so torej predvsem manj zmogljivi, kar pomeni, da je njihova sesalna moč nižja, hkrati pa za svoje delovanje porabijo več energije. Zaradi slabše zmogljivosti boste morali bolj pogosto sesati, kar bo pomenilo še večjo porabo in na koncu mesece krepko višjo položnico za elektriko.

V primeru baterijskih sesalnikov bo njihov čas delovanja brez polnjenja precej kratek, kar ni najbolj praktično za sesanje večjih površin.

Slabši dodatki bodo zmanjšali uporabnost sesalnika na različnih površinah ter njegovo učinkovitost. Slabši filtracijski sistem pa bo pomenil, da bo veliko posesanega zraka z umazanijo ušlo iz sesalnika nazaj v zrak, ki ga dihate. Poleg tega, da je to slabo za naše zdravje, je tudi v nasprotju s tem, kar počnemo – sesamo namreč, da bi se znebili umazanije.

Nekoliko dražji sesalniki imajo ogromno prednosti.

V naši spletni trgovini Harvey Norman boste našli vrsto različnih sesalnikov višjega cenovnega razreda, ki bodo poskrbeli za vrhunsko kvaliteto sesanja. Poleg tega nudimo bogato ponudbo različnih dodatkov in filtrov.

Na Harvey Norman blogu pa si lahko preberete še 10 nasvetov za lažje in učinkovitejše spomladansko čiščenje, pri katerem vam bo zanesljiv in zmogljiv sesalnik prišel še kako prav!