»Povpraševanje se je močno povečalo leta 2020, ko smo zaradi zaprtja morali biti doma,« razloži direktor podjetja Matjaž Krč. »Ljudje so doma delali, kar so lahko, in ena izmed dejavnosti je bila tudi sestavljanje računalnikov. Lani jeseni smo začeli ugotavljati, da je povpraševanje razmeroma hitro padlo za petino, kar povezujemo z nadaljevanjem krize in s tem, da ljudem ni bilo več treba biti toliko znotraj. To smo reševali s pospeševanjem prodaje, potem pa je po 24. februarju letos, po začetku ukrajinske krize, dejansko čez noč povpraševanje padlo še za 20 odstotkov. Vzroki za to so v Evropi zaradi strahu, kakšne bodo posledice, vezane na ukrajinsko krizo, v Ameriki pa je razlog drugačen, in sicer da so sprostili ukrepe in da hočejo biti ljudje po dveh letih spet zunaj. Na tej osnovi smo se morali izmed več možnosti odločiti za ukrepe, in to je hitra prilagoditev podjetja z zmanjšanjem števila zaposlenih.«
Enakomerno odpuščanje po oddelkih
Na sedežu podjetja v Komendi se bodo tako morali posloviti od okoli 60 od približno 250 sodelavcev. Z razvojnim pogledom naprej in z vizijo rasti, ki je še vedno njihov cilj, bo v poslovnih enotah in oddelkih za marketing in razvoj kadrovsko krčenje malo manj občutno, drugače pa na vseh oddelkih enakomerno. V podjetju zagotavljajo, da se ob odpuščanju držijo vseh zakonskih določil, glede na to, da vseskozi poudarjajo kar najboljše delovno okolje za zaposlene, pa odvečnim delavcem pomagajo pri iskanju nove zaposlitve na zavodu za zaposlovanje in prek kadrovskih agencij. Ugotavljajo sicer, da so delavci EKWB zelo zaposljivi, saj so v njihovo usposabljanje dosti vlagali. Dobivajo tudi klice iz drugih podjetij, da bi odpuščene zaposlili pri njih, pravi Krč in dodaja, da so poskusili narediti vse, da zadeve speljejo s spoštovanjem do odvečnih sodelavcev.
Podjetje je lansko poslovno leto sklenilo s 53,5 milijona evrov prometa, dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo pa je dosegel 11,2 milijona evrov, s čimer so v EKWB zadovoljni. »Lani smo še imeli načrte, da bomo letos zrasli, a se je zgodilo, kar se je,« navaja Matjaž Krč. »Manj povpraševanja je samo na enem področju, to je pri komponentah za sestavljanje računalnikov za entuziaste, medtem ko na enterprise področju, to je pri sodelovanju z drugimi podjetji, vseskozi beležimo povečevanje povpraševanja. Septembra smo imeli globalsummit, kjer se srečamo z vsemi našimi sodelavci in pogledamo načrte za naslednjo leto. Že takrat smo predvideli manjše povpraševanje po komponentah za vodno hlajenje in povečanje prodaje podjetjem ter smo vse aktivnosti peljali v smeri povečanja prodajnih poti, intenziviranja aktivnosti na določenih nacionalnih trgih in odpiranja novih prodajnih kanalov. Nova kanala sta predvsem Japonska in Kitajska, kjer imamo svojo ekipo, obete za rast pa vidimo v odpiranju lokalnih spletnih tržnic.«
Še tesnejši razvojni partner
V EKWB predvsem si zelo prizadevajo za to, da postanejo še tesnejši razvojni partner podjetjem iz polprevodniške industrije. Skupaj snujejo rešitve za vodno hlajenje, kar je sploh v zadnjem času, ko se je moč čipov močno povečala, zelo aktualno. Podjetje sodeluje z vsemi velikani na tem področju, kot so AMD, Nvidia, Intel ter tajvanska Asus in MSI. To je ena vertikala, razloži Krč, druga so sistemski integratorji, ki izdelujejo podatkovne centre, s katerimi sodeluje kot specialist za vodno hlajenje. Tretja vertikala je avtomobilska industrija, kjer se močno čuti povečano zanimanje za računalnike za avtonomno vožnjo, ki tudi potrebujejo vodno hlajenje. Na tem področju EKWB sodeluje z več proizvajalci, katerih imena so zaupna, vsaj en projekt pa bo že konec tega leta dočakal začetek proizvodnje, medtem ko bo redna proizvodnja stekla prihodnje leto.
Na vprašanje, kakšne so napovedi za letos, Matjaž Krč odgovarja, da je težko rasti, če imaš 40-odstotni padec na področju, kjer je največ prodaje. »Rasli bomo na drugih segmentih, drugje, kjer je padlo povpraševanje, pa računamo, da bo ostalo enako. To je močno povezano s tem, kdaj pridejo na trg nove generacije grafičnih kartic. Proizvajalci čipov računajo, da naj bi se to zgodilo v zadnjem četrtletju letos ali v prvem četrtletju prihodnjega leta, a glede na to, kar vidimo, bo to v prvem četrtletju, tako da iz tega naslova ne moremo računati na neki pospešek.« Ker je podjetje po zakonu zavezano, da tri mesece po odpuščanju ne sme na novo zaposlovati, bo glavno sezono, to so jesen, dan samskih in božič, dočakalo z zmanjšanim številom zaposlenih. »Takrat bomo videli, kako bo. Velikih pričakovanj zaradi krize z višjimi stroški energije in hrane, ki se bo verjetno še stopnjevala, nimamo.« x